جمعه , 22 آذر 1398

قدتان را تكان ندهید!

قدتان را تكان ندهید!

سال‌هاست به خاطر تبلیغات، لاغری و داشتن قد بلندتر به آرزوی جوانانه خیلی‌ها بدل شده.
قد بلند بودن از همان بچگی برای همه ما مساله‌ بوده. وقتی پدرها و مادرها مدام اصرار می‌كردند شیر و لبنیات و غذایمان را تا آخر بخوریم تا قدمان بلند شود و كوتاه نمانیم. می‌گفتند اگه چیزی نخوری همین‌قدی می‌مونی. و ما دوست داشتیم زود بزرگ شویم و زود بزرگ شدن را در قد كشیدن می‌دانستیم. بزرگ شدیم و رفتیم مدرسه و دانشگاه و مدام قد خود را با بقیه مقایسه كردیم و اگر بلند قد بودیم این برتری را به رخ بقیه كشیدیم و اگر كوتاه بودیم حسرت و افسوس خوردیم و تقصیر را انداختیم گردن والدین كه به ما خوب نرسیده‌اند یا ژن آنها طوری بوده كه ما شده‌ایم آدم‌های كوتاه قد.
حالا سال‌هاست به خاطر تبلیغات، لاغری و داشتن قد بلندتر به آرزوی جوانانه خیلی‌ها بدل شده. برای لاغری می‌شود كاری كرد، با مقادیری زخم معده و بیماری‌های پوستی در كنار ناراحتی‌های عصبی كه رژیم‌های نادرست غذایی به جان جوان‌ها می‌اندازد، می‌شود وزن كم كرد و لاغر شد. اما قد ربط مستقیم با سن دارد و باید از قبل برای آن فكری می‌كردیم. دانشمندان علوم تغذیه و پزشكان می‌گویند ما انسان‌های قرن بیستمی از وضعیت غذایی مناسب‌تری به نسبت گذشتگان دور برخورداریم. رژیم غذایی به شكل قابل توجهی بهتر شده و با این‌كه عادت‌های غذایی منفی كه نتیجه زندگی صنعتی است در نسل ما وجوددارد اما جوان‌های امروز به نسبت 200 سال قبل ویتامین، مواد معدنی و پروتئین‌ها را بهتر جذب می‌كنند و بدنشان رشد بهتری دارد.

ضمن این‌كه با پیشرفت علم پزشكی بسیاری از بیماری‌ها قابل درمان شده و دیگر نمی‌توانند به بدن آسیب‌های جدی برسانند. بیماری، مخصوصا در نوجوانی و جوانی می‌تواند مانع جذب مواد غذایی و انرژی شده و بدن را در سنین جوانی كه نیاز به انرژی مضاعف دارد، دچار اختلال در رشد كند. قد بلندی در مردان بیشتر از زنان به عنوان یك امتیاز به حساب می‌آید و یك مثل انگلیسی هست كه می‌گوید همان‌طور كه زن‌ها درباره سنشان راست نمی‌گویند مردهای جوان هم درباره قدشان چند اینچ دروغ می‌گویند.
سرو قامت دوست
رشیدی كه همان ستبری سینه و بلندی قامت است، در تاریخ همه ملت‌ها ویژگی پسندیده قهرمانان جوان بوده است. در اشعار كلاسیك فارسی هم معمولا سرو قامتی معشوق، همراه با دیگر ویژگی‌های دلبرانه او، عاشق رااز خود بی خود و بی قرار می‌كرده است.

احتمالا برایتان هم بارها پیش آمده كه بر سر بلندی قدتان با هم دانشگاهی‌هایتان رقابت كرده‌اید، كفش‌ها و جوراب‌هایتان را از پا در آورده و كنار دیوار ایستاده‌اید كه نشان بدهید جوان خوش قدو قامت‌تری هستید. به هر حال هر كسی می‌خواهد قد بلندتری داشته باشد.

اما از ذكاوت كوتاه قدها بسیار گفته اند و هوشمندی خارق‌العاده‌ای كه از آنها نابغه‌های مشهور ساخته است. اسكندر مقدونی را كه می‌شناسید؟ می‌گویند قدی كوتاه و چهره‌ای خشمگین داشته است. ناپلئون بناپارت فرانسوی، استالین و آلنده هم قد كوتاهی داشته‌اند. اما در كنار همه اینها كه شاه عباس صفوی خودمان را هم شامل می‌شود، در میان دانشمندان، حكیمان و فیلسوفان تاریخ هم كوتاه قدان بسیاری وجود داشته اند كه به قول معروف از هوش و ذكاوتشان در جای درستش استفاده كرده‌اند. پس غصه كوتاه قدی خود را نخورید كه شاید یكی از نوابغ باشید!

می‌گویند رابطه مستقیمی بین كوتاهی قامت و میزان هوش وجود دارد كه به اختلافات فیزیولوژیكی كه كوتاه قدها با بقیه دارند برمی‌گردد. مثلا فاصله قلب و مغز در افراد كوتاه قد كمتر است و قلب با سرعت بیشتر و در طول مدت زمان كمتری خون را به مغز پمپاژ و به این ترتیب كارایی مغز را در انجام محاسبات و فعالیت‌های ذهنی بیشتر می‌كند.

اسحاق نیوتن، بقراط حكیم، سقراط فیلسوف و ژان پل سارتر فیلسوف معاصر آدم‌های بزرگی هستند با قامت‌های كوچك و قبول كنید كه بروسلی، رزمی كار زردپوستمان، مصداق خوبی برای فلفلی است كه نباید فقط ریزی‌اش را دید. یوری گاگارین هم بی توجه به قد 157 سانتی‌متری‌اش اسمش را به عنوان اولین فضا نورد جهان ثبت كرده است. به همه اینها آرماندو مارادونا، وودی آلن، رابین ویلیامز، پیتروتروچفسكی آلمانی را هم اضافه كنید.

تحقیقات بر روی اسكلت بندی‌ها و نمونه‌های ثبت شده نشان می‌دهد بشر امروزی چند اینچ نسبت به افرادی كه یك یا دو قرن قبل زندگی می‌كردند، قد بلندتر است و تازه به همین هم راضی نبوده و به دنبال راه‌هایی برای افزایش قد در نسل‌های بعد است.
چگونه رشید شویم
تا سال‌ها پیش اعتقاد بر این بود كه افزایش قد تنها در سنین رشد امكان‌پذیر است. البته این موضوع در این سنین به صورت طبیعی اتفاق می‌افتد، اما بدن شما تا سن 35 سالگی هم جا برای بلندتر شدن دارد. فقط كافی است در این زمینه كمكش كنید.

عمل جراحی بر روی استخوان، برای افزایش قد یكی از این روش هاست. با این‌كه روس‌ها اصولا به بلند قدی مشهورند و معلوم نیست چرا می‌خواسته‌اند از این هم بلندتر باشند، اما اولین عمل جراحی افزایش قد در دهه 50 میلادی در شوروی سابق انجام شد. این روش سال‌ها در شوروی و اغلب بر روی جوان‌ها مورد استفاده قرار گرفت و بعد هم آرام آرام و به كشورهای دیگر وارد شد.

در این روش همه كارها روی استخوان ساق پای شما انجام می‌شود. در دو روش بیرونی و درونی، دستگاه‌هایی روی این استخوان‌ها نصب می‌شوند كه چند میلی‌متر در هر روز به قد شما اضافه می‌كنند. این عمل كه بسیار تخصصی است و با تجهیزات پیشرفته جراحی قابل انجام است هزینه‌های بسیار بالایی هم دارد. با این‌كه باید بیشتر از صد میلیون تومان برای یك عمل جراحی افزایش قد هزینه كنید، اما اگر پولش را جور كردید بدانید كه امكان افزایش قد برای یك جوان به میزان 6 تا 8 سانتی‌متر وجود دارد.

می‌گویند تغذیه مناسب هم می‌تواند كمكتان كند كه چند سانتی‌متری به قدتان اضافه كنید. با این‌كه تغذیه مناسب در سنین رشد بیشترین و بهترین تاثیر را دارد، اما اگر آن را از 20 سالگی هم شروع كنید، در 30 سالگی به جوان رشیدتری كه قدش دو سه سانتی‌متری بلندتر از 10 سال پیش است تبدیل شده‌اید.

با همه اینها تعدادی از محققان و متخصصان بعد از سال‌ها تلاش و تحقیقات و ارائه نظریه‌های مختلف، بالاخره ثابت كرده‌اند كه با تمرینات مخصوص و مشخص ورزشی، شما از 10 تا 35 سالگی وقت دارید كه قدتان را در عرض یك تا 2 ماه بین 8 تا 15 سانتی‌متر افزایش بدهید. بله، باور كردنش سخت است اما تحقیقات كرده‌اند.

در ستون فقرات آدم‌ها، بدلیل نشست و برخاست نامناسب، ورزش نكردن و ندانستن آداب نگهداری از ستون فقرات، خمش و قوسی وجود دارد كه از سنین جوانی باعث ایجاد گودی بیش از حد در كمر می‌شود. یعنی شمای جوان به طور طبیعی 2سانتی‌متری بلندتر از چیزی كه به نظر می‌رسید هستید. كافی است سینه سپر كنید و سعی كنید صاف راه بروید، قوز نكنید و آن كیف سنگینی كه پر از وسائل نا لازم است را زمین بگذارید برای رضای خدا.
قد جوان‌های دیگر
علاوه بر تغذیه، نژاد هم بر قد تاثیر مستقیم می‌گذارد. منطقه آب و هوایی كه در آن زندگی می‌كنیم و نعمت‌های غذایی كه از دل خاك، عمق آب و پهنه آسمان به سمتمان سرازیر می‌شود، علاوه بر رنگ پوست و شكل مو، بر اندازه قدمان هم اثر می‌گذارد.

آسیایی‌ها اصولا آدم‌های قد بلندی نیستند. آسیای جنوب شرقی‌ها كه مقام اول را در كوتاهی قد دارند و البته همین ریزه‌میزگی‌شان كلی امتیاز مثبت بهشان داده كه انصافا خوب هم از آن استفاده می‌كنند.

ما ایرانی‌ها به نسبت قد متوسط جهانی در وضعیت خوبی قرار نداریم. قد یك دختر جوان ایرانی در حالت میانگین 154 سانتی‌متر و در میان پسران 167 سانتی‌متر است. با این‌كه افزایش قد در ایرانی‌ها به كندی در حال انجام است اما به هر حال می‌توانیم امیدوار باشیم كه نسل‌های بعدی آدم‌های رشیدتری خواهند بود.

آمریكایی‌های جوان در فاصله زمانی جنگ آمریكا یعنی اواخر قرن 18 تا جنگ جهانی دوم بلندقدترین مردمان دنیا بودند. اما مردم هلند از 150 سال پیش تا به حال از مردمی با قد متوسط به بلندقدترین مردم جهان تبدیل شده‌اند. جوانان هلندی همچنان به بلندتر شدن ادامه می‌دهند و هر چند سال یكبار آمار جدیدی از افزایش متوسط قدشان به دنیا ارائه می‌كنند. اگر تا این لحظه این ركورد تغییری نكرده باشد، متوسط قد مردان هلندی در حال حاضر 180 سانتی‌متر و متوسط قد زنانشان 168 سانتی‌متر است.

تا همین چندوقت پیش، درست قبل از آنكه لئونید استدنیك اوكراینی با دو متر و 57 سانتی‌متر قد، خودش را به عنوان بلندقدترین آدم زنده روی زمین به دنیا معرفی كند، «بائو شی شون» چینی با دو متر و 36 سانتی‌متر قد به عنوان بلند قدترین مرد جهان شناخته می‌شد.

كتاب گینس در آخرین گزارش رسمی خود، رابرت وادلو آمریكایی را با 272 سانتی‌متر قد، بلند قد ترین آدم جهان شناخته است. البته رابرت كه در 16 سالگی 40/2 سانتی‌متر قد داشت، فقط 22 سال عمر كرد و اصلا بعید نیست كه در صورت زنده ماندن ركورد 3 متر قد را هم به ثبت می‌رساند.

كوتاه قدترین آدمی كه گینس به ثبت رسانده است هم یك هندی 57 سانتی‌متری به نام گل‌محمد است كه 40 سال عمر كرد و در سال 1997 از دنیا رفت. به نظر می‌رسد كوتاه‌ها بیشتر از بلندها عمر می‌كنند

منبع:jamejamonline.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *