چهارشنبه , 19 بهمن 1401

قبل از اینکه باردار شوید،به این نکات توجه کنید

قبل از اینکه باردار شوید،به این نکات توجه کنید
كودك شما زندگی خوب و سلامتی را شروع خواهد كرد، در صورتی كه شما قبل از بارداری از سلامت كامل برخوردار باشید. بهداشت ناحیه تناسلی و معاینات دوره‌ای بسیار مهم است.
بهتر است درباره روابط زناشویی و مشكلات خود با پزشك خود صحبت کنید. اگر این مشکلات درمان و برطرف نشوند منشاء بسیاری از ناسازگاری‌ها و اختلالات و حتی بیماری‌ها خواهند شد.
معاینه داخلی پزشک درصورتی که متوجه شود، احتمالا مشكلی وجود دارد، معاینه داخلی انجام می‌دهد.
دستگاه تناسلی و لگن شما از نظر عفونت احتمالی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی كه مبتلا به عفونت باشید یا بیماری‌ای مانند كیست یا فیبروز داشته باشید، حتما تحت درمان قرار خواهید گرفت.
اینكه پزشكان توصیه می‌كنند، چند ماه قبل از تصمیم‌گیری برای بارداری به پزشك مراجعه كنید، برای این است كه در صورت وجود مشكلات پزشكی یا بیماری كاهش یا اضافه وزن حتما زمان كافی برای رسیدن به سلامت كامل داشته باشید و با اطمینان فرزندی سالم به‌دنیا آورید.
تست سرطان همان‌طور كه ابتدای این بحث گفته شد، یكی از معاینات دوره‌ای شما انجام تست سرطان پاپ‌اسمیر است.
این تست برای زنان جوان، سالی یك‌بار انجام می‌شود تا مادران مطمئن شوند برای باردارشدن مشكلی ندارند. آزمایش ادرار درصورتی كه مبتلا به عفونت دستگاه ادراری هستید یا علائمی از سوزش ادرار دارید، پزشك برای شما درخواست آزمایش ادرار می‌كند.
عفونت دستگاه ادراری در صورتی كه درمان نشود، ممكن است منجر به سقط، تولد نوزاد كم‌وزن یا زایمان زودرس می‌شود. پس بهتر است قبل از تصمیم برای باردارشدن، عفونت ادراری خود را درمان كنید.
آزمایش خون درصورتی كه قبل از بارداری برای كنترل وضعیت سلامت به پزشك مراجعه كنید، حتما پزشك آزمایش‌های خونی لازم را برایتان درخواست می‌كند.
‌كم‌خونی و چربی و قند خونتان كنترل می‌شود و درصورت وجود مشكل -كه براساس تاریخچه پزشكی‌تان مشخص می‌شود- پزشك همان آزمایش خاص را درخواست می‌كند.
بررسی فشارخون در اولین ویزیت متخصص زنان، فشار خون شما اندازه‌ گرفته می‌شود تا مشخص شود در چه حدی است. در صورت بالابودن فشار خون، پزشك توصیه‌های لازم را برایتان انجام می‌دهد. زنان بارداری كه مبتلا به فشار خون بالا هستند، ممكن است به بیماری پره‌اكسی یا فشار خون حاملگی مبتلا شوند.
بنابراین خوب است قبل از تصمیم‌ به باردارشدن، برای چكاپ نزد پزشك بروید و مشكل فشار خون خود را برطرف یا حداقل آن را كنترل كنید.
آزمون بیماری‌های منتقله از راه جنسی با انجام یك آزمون آزمایشگاهی، می‌توانید مطمئن شوید كه مبتلا به بیماری‌هایی مانند ایدز یا كلامیدیا و هرپس نیستید.
انجام یك آزمایش خون ساده، می‌تواند بارداری موفق و سالمی برای شما به دنبال داشته باشد. واكسیناسیون بسیاری از عفونت‌های قابل پیشگیری در صورتی كه درمان نشوند، می‌توانند سبب سقط یا نقایصی هنگام تولد نوزاد شوند.
با انجام آزمایش خون مشخص می‌شود كه شما علیه بیماری‌هایی مانند سرخجه مصون هستید یا خیر. در صورتی كه واكسیناسیون سرخجه برایتان انجام شد، باید حداقل 3 ماه از باردارشدن جلوگیری كنید؛ چرا که در صورت بارداری كودك شما ممكن است دچار كوری، كری، التهاب مغز و مشكلات قلبی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.