شنبه , 19 آذر 1401

قاتل موهای خود را بشناسید

قاتل موهای خود را بشناسید

با توجه به اینكه اغلب خانم‌ها ساعت‌ها مخصوصا وقتی در محل کار هستند، مو را با این وسایل می‌بندند، در این مطلب با دكتر مجتبی امیری، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه بقیه‌ا… در این‌باره صحبت کرده‌ایم
چندی قبل خبری منتشر شد مبنی بر اینکه استفاده از گیره‌های مخصوص جمع کردن مو، به‌خصوص گل‌سر‌های فلزی یا برخی از انواع کش یا حتی شانه‌های مو می‌تواند باعث ریزش شدید موها شود. با توجه به اینكه اغلب خانم‌ها ساعت‌ها مخصوصا وقتی در محل کار هستند، مو را با این وسایل می‌بندند، در این مطلب با دكتر مجتبی امیری، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه بقیه‌ا… در این‌باره صحبت کرده‌ایم.

آیا بستن دائم و استفاده از برخی تزیینات مو می‌تواند باعث ریزش مو شود؟
بله، مو دائم در حال رشد است و وقتی تحت فشار خفیف و مزمن قرار می‌گیرد، ریشه آن به صورت واكنشی دچار فیبروز یا بافت جوشگاهی می‌شود و بعد از مدتی فولیكول مو از بین می‌رود و با هیچ دارویی امكان رویش مجدد آن وجود ندارد. تنها راه درمان، کاشت مو است.

این اتفاق شایع است؟
متاسفانه بله و بیشتر برای دختر خانم‌های جوان و كسانی كه موی پرپشتی دارند، می‌افتد.

ناحیه خاصی از مو دچار ریزش می‌شود یا ریزش مو پراکنده است؟
در افرادی كه موها را برای جلوگیری از پراکنده شدن یك جا در ناحیه پشت سر به وسیله كش‌های محكم می‌بندند، چون خط موی پیشانی بیشترین كشش را متحمل می‌شود، بعد از مدتی موی ناحیه پیشانی‌شان كم‌پشت می‌شود و عقب‌نشینی می‌كند. كسانی هم که می‌خواهند حالت چشم‌ها را تغییر دهند و موهای بالای گوش را بیش از حد می‌كشند، به مرور دچار ریزش موی قرینه در دو طرف شقیقه می‌شوند و زمانی متوجه كم‌پشتی می‌شوند كه فولیكول مو در اثر فشار و كشش مزمن دچار فیبروز شده‌ و قابل‌برگشت نیست. برخی افراد موهای پشت سرشان را خیلی بالا می‌كشند و از زیر موها را محكم می‌بندند. این افراد در حاشیه پس سر دچار كم‌پشتی و ریزش مو می‌شوند.

ریزش فقط در اثر بستن محکم مو با کش رخ می‌دهد یا شانه کردن محکم مو و استفاده از گیره‌های فلزی هم موثر است؟
ریزش موی كششی در اثر استفاده از هر وسیله محكمی برای بستن مو، اتفاق می‌افتد و باید آن را جدی گرفت چون عارضه آن از بین رفتن دائمی پیاز مو است و در حدفاصل
6 ماه تا یك سال نتیجه آن قابل‌مشاهده است. برخی از گیره‌ها و كلیپس‌ها وزن زیادی دارد و این وزن باعث ایجاد كشش و ریزش مو می‌شود. گیره‌ اگر سبك باشد و فقط مو را نگه دارد و مو داخل آنها تحت كشش نباشد، مشكل‌ساز نخواهدبود. بستن موها به حالت شل و بافت ساده و بدون كشش گزینه خوبی برای خانم‌های شاغل است. سایر روش‌ها مثل محكم شانه را داخل مو كشیدن یا سشوار مداوم هم باعث ریزش می‌شوند اما این ریزش‌ها قابل برگشت است.

خیلی از خانم‌ها برای بستن مو از کش استفاده می‌کنند. چه جنس کشی انتخاب کنیم که کمترین صدمه را به مو بزند؟
بهترین وسیله برای بستن مو الیاف طبیعی است. هرچه كشی كه برای بستن مو استفاده می‌شود خاصیت كشسانی بیشتری داشته باشد، اثر مضر آن بیشتر خواهد بود.

در كسانی كه عادت دارند مو را در حالت كشش قرار دهند، تغییر نحوه بستن مو یا عوض كردن فرق سر می‌تواند جلوی ریزش دائمی مو را بگیرد؟
این کار از ریزش جلوگیری نمی‌كند چون به هر حال نواحی جدید نیز درگیر می‌شوند اما احتمال صدمه دائمی از وقتی كه فرد ماه‌ها یكمدل مودارد، كمتر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.