پنج شنبه , 10 آذر 1401

فینال جام جهانی 64 كشته برجای گذاشت

فینال جام جهانی 64 كشته برجای گذاشت
در دو انفجار در میان مردمی كه در حال تماشای مسابقه نهایی جام جهانی فوتبال در دو مكان مختلف در پایتخت اوگاندا بودند، 64 تن كشته شدند كه…به گزارش خبرگزاری ایسنا، در دو انفجار در میان مردمی كه در حال تماشای مسابقه نهایی جام جهانی فوتبال در دو مكان مختلف در پایتخت اوگاندا بودند، 64 تن كشته شدند كه در میان آنها یك آمریكایی وجود داشت.
این حمله مرگبار در یك كلوپ راگبی همزمان با این كه مردم در حال تماشای مسابقه فینال جام جهانی میان تیم‌های اسپانیا و هلند در یك تلویزیون بزرگ بودند، روی داد.
دومین حمله نیز در یك رستوران اتیوپیایی رخ داد كه حداقل در این حادثه سه آمریكایی زخمی شدند.
در همین حال، جوآن لوكارد، یك سخنگوی سفارت آمریكا در كامپالا، گفت كه یك آمریكایی طی این دو انفجار كشته شده است.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رئیس پلیس كامپالا نیز تصریح كرد كه وی معتقد است گروه الشباب، یك گروه شبه نظامی سومالیایی، ممكن است عامل این حمله باشد.
گفته می‌شود كه الشباب با گروه القاعده در ارتباط بوده است و شبه نظامیانی را از عراق، افغانستان و پاكستان در میان خود دارد.
خبرنگار آسوشیتدپرس از محل حادثه گفت كه در محل حادثه سر و دستان جدا شده قربانیان دیده می‌شد و این موضوع باعث شد تا این احتمال وجود داشته باشد كه یك عامل انتحاری خود را منفجر كرده است.
در انفجار دوم كه در رستوران اتیوپیایی رخ داد، حداقل سه آمریكایی زخمی شدند.
یكی از این آمریكایی‌های زخمی شده در بیمارستان گفت: به یاد می‌آورم كه مردم در حال تماشای فوتبال بودند كه ناگهان انفجاری رخ داد و فقط صدای فریاد و دویدن مردم را شنیدم. این مكان را دوست دارم، اما متعجبم كه چرا این اتفاق رخ داد و چه كسی عامل این انفجار بوده است. خوشحالم كه حداقل زنده هستیم.
یكی از مقامات پلیس اوگاندا نیز پیشتر گفته بود كه حداقل طی این حادثه 30 تن كشته شده‌اند كه ممكن است این آمار بیشتر شود. تاكنون بر اساس اعلام مقامات رسمی اوگاندا، حداقل 64 تن كشته شده‌اند.
در همین حال، شیخ یوسف شیخ عیسی، یك فرمانده الشباب، تصریح كرد كه وی از انجام این حملات در اوگاندا خوشحال است.
وی از تایید یا رد این كه گروه الشباب عامل این حمله بوده، امتناع كرد، اما گفت: اوگاندا یكی از دشمنان ماست. هر آنچه كه باعث ناراحتی آنها شود، باعث خوشحالی ما می‌شود.
پیشتر یكی دیگر از فرماندهان گروه الشباب از شبه نظامیان خواسته بود تا به مناطقی در اوگاندا و بروندی حمله كنند.
در همین حال، تامی ویئه‌تور سخنگوی كاخ سفید، تصریح كرد كه آمریكا آماده است تا كمك‌های لازم را در اختیار اوگاندا قرار بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.