یکشنبه , 3 مهر 1401
نوا

فیلمسازی كه چهره است

فیلمسازی كه چهره است
قصه این فیلم در دورانی اتفاق می‌افتد كه فناوری چنان پیشرفت عظیمی كرده كه می‌تواند از طریق تهاجم به رویاهای آدمی، وارد مغز انسان‌ها شود. در چنین شرایطی، ذهن یك آدم…

كریستوفر نولان یك ستاره سینما نیست، اما او فیلمسازی است كه شهرتی همپای بازیگران مشهور و درجه یك سینما دارد. كمپانی‌های فیلمسازی به همان اندازه كه به دنبال شكار بازیگران مطرح هستند، مایلند كه نولان را نیز در كنار خود داشته باشند و نام او را به عنوان كارگردان محصولات خود به زبان بیاورند.
رسانه‌های گروهی این روزها همه جا صحبت از او می‌كنند. دلیل این همه علاقه به این فیلمساز هم كاملا معلوم است. خالق 2 قسمت آخر مجموعه فیلم «بتمن» (كه منتقدان سختگیر و تماشاگران علاقه‌مند سینما را به یك اندازه مجذوب خود كرده است) با درام علمی ـ تخیلی جدید خود «آغاز» دوباره به دیدار تماشاگران و منتقدان آمده است.
او كه قصه فیلم تازه خود را تا چند هفته قبل كاملا مخفی نگه داشته بود، نقش اصلی آن را به لئوناردو دی‌كاپریو داده است كه لقب یكی از جنجالی‌ترین بازیگران چند سال اخیر سینما را گرفته است.
آغاز، بر اساس طرحی از خود نولان ساخته شده است. او كارگردانی این فیلم را در زمانی آغاز كرد كه «شوالیه تاریكی» او در اكران عمومی خود در آمریكا 533 میلیون دلار فروش كرده بود (فروش كلی فیلم در اكران دوم آن به 570 میلیون دلار رسید) و همه چشم انتظار شنیدن خبر تولید قسمت بعدی مجموعه فیلم «بتمن» بودند، اما نولان به جای بحث درباره قسمت تازه بتمن، ترجیح داد سراغ پروژه آغاز برود.
قصه این فیلم در دورانی اتفاق می‌افتد كه فناوری چنان پیشرفت عظیمی كرده كه می‌تواند از طریق تهاجم به رویاهای آدمی، وارد مغز انسان‌ها شود. در چنین شرایطی، ذهن یك آدم به تنهایی می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری را به عموم مردم و زندگی آنها تحمیل كند.
نولان كار فیلمبرداری آغاز را در سكوت خبری انجام داد. به همین دلیل زمانی كه آگهی تبلیغاتی فیلم پخش شد، همگان را حیرت‌زده كرد. نابودی شهرهای مختلف زمین، بالا آمدن سطح آب اقیانوس‌ها و آسمانخراش‌ها و دیوارهای بلندی كه به یكدیگر گره خورده و در دل هم می‌روند، تنها بخش كوچكی از آن چیزی هستند كه تماشاگران قرار است هنگام تماشای آغاز، ببینند.
هنر جلوه‌های ویژه در این فیلم در سطح وسیعی مورد استفاده قرار گرفته و در همان حال نولان این هنر را در فیلم خود وارد مرحله جدیدی كرده است. اما آنچه كه منتقدان و رسانه‌های گروهی را به تعجب واداشته، اظهارات جدید نولان درباره تاثیرپذیری‌اش از مجموعه فیلم پلیسی ضدجاسوسی جیمز باند برای ساخت آغاز است.
او می‌گوید: «كاراكتر جیمز باند تاثیر خود را روی قصه فیلم و حال و هوای آن نشان می‌دهد. خب من با فیلم‌های مختلف جیمزباند بزرگ شدم و همیشه اعتقاد داشته‌ام كه بهترین شكل اكشن را می‌توان در آنها دید. فیلم‌های جیمز باند به من كمك می‌كردند تا بتوانم دنیای بزرگ‌تر و وسیع‌تری را در ذهنم مجسم كنم. وقتی بحث سر و كار داشتن با ذهن آدم‌ها و رویاهای آن مطرح می‌شود، ذهن من بلافاصله به سمت فیلم‌های جیمز باند می‌رود. این فیلم‌ها بیانگر پتانسیل و ظرفیت‌ بالای سینمایی هستند. در پایان فیلم آغاز، شما به عنوان یك تماشاچی احساس می‌كنید كه حالا می‌توانید به هر كجا كه می‌خواهید بروید و هر كاری كه مورد نظرتان است، انجام دهید.»
اما علاقه زیاد نولان به مجموعه فیلم‌های جیمزباند به معنی آن نیست كه باید چشم‌انتظار ساخت بیست و سومین قسمت آن توسط این فیلمساز باشیم. جدیدترین قسمت این مجموعه فیلم را سام مندس كارگردانی خواهد كرد و این در حالی است كه هنوز زمانی برای شروع فیلمبرداری آن اعلام نشده است. ولی چنین به نظر می‌رسد كه منتقدان و تماشاگران سینما بیشتر از آن كه علاقه‌مند باشند نولان این فیلم را كارگردانی كند، ترجیح می‌دهند او را پشت دوربین سومین قسمت فیلم بتمنی خود ببینند.
نولان در پاسخ به این اشتیاق می‌گوید كه كارگردانی «آغاز» بشدت او را خسته كرده و فعلا قصد استراحت دارد: قبل از هر چیز نیازمند تعطیلات هستم. ساخت «آغاز» انرژی زیادی از من گرفت. فقط بحث فیلمبرداری آن مطرح نیست. مراحل پس از فیلمبرداری هم خیلی مشكل بود. پس از پایان تعطیلات و استراحت تصمیم خواهم گرفت كه كدام كار را به عنوان پروژه بعدی‌ام انتخاب كنم.
اما مایكل كین، بازیگر كهنه‌كار انگلیسی كه در هر دو پروژه بتمن و آغاز با نولان همكاری كرده، ماه آوریل را به عنوان زمان شروع فیلمبرداری سومین قسمت بتمن اعلام می‌كند. تهیه‌كنندگان بتمن بلافاصله پس از موفقیت كلان مالی و انتقادی شوالیه تاریكی از نولان خواستند تولید قسمت تازه بتمن را شروع كند. شوالیه تاریكی پس از آواتار و تایتانیك (هر دو از ساخته‌های جیمز كامرون)، سومین فیلم پرفروش كل تاریخ سینمای آمریكاست. این فیلم در كنار انیمیشن رایانه‌ای «بالا» (محصول كمپانی والت‌دیسنی) دو فیلم برتر و مردم‌پسند سال 2008 بودند كه باعث شدند تا آكادمی اسكار دست به یك تغییر و بازنگری بزرگ در رشته اسكار بهترین فیلم سال بزند. طبق تصمیم جدید آكادمی، به جای سنت قدیمی انتخاب 5 فیلم به عنوان نامزد بهترین فیلم سال، هر سال 10 فیلم در این رشته انتخاب و معرفی خواهد شد.
در كنار پروژه بتمن، نولان با پروژه ابرقهرمانانه و كمیك استریپی سوپرمن هم همكاری خواهد كرد. او همزمان با همكاری در نگارش فیلمنامه قسمت جدید سوپرمن، مشاور كارگردان این پروژه هم خواهد بود. تحلیلگران اقتصادی سینما پیش‌بینی می‌كنند فیلم آغاز، با فروش بالای 400 میلیون دلار، لقب پرفروش‌ترین فیلم فصل تابستان را از آن خود خواهد كرد. این لقب در حال حاضر متعلق به آیرن‌من2 است كه اول تابستان اكران عمومی شد و به یك فروش كلی 308 میلیون دلاری در آمریكای شمالی دست پیدا كرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.