صفحه اصلي                مطالب امروز               مطالب اخیر               تعرفه تبليغات               قرآن آنلاین               فروشگاه               پر بازدید ترین ها               تماس با ما  
مطالب جالب
جديدترين مطالب سايت
فوق العاده دیدنی: زنان دوره هخامنشی

فوق العاده دیدنی: زنان دوره هخامنشی

موقعیت زنان در دوره هخامنشیان
مرد و زن در کنار هم کار کرده و حقوق و دستمزدی یکسان دارند و گاه حتی کارهای سخت تر بر عهده زنان بوده ، مثل : کشاورزی و سنگ سابی ( گفته شده که به احتمال خیلی زیاد صیقل نهایی نقش برجسته های سنگی همچون نقوش بر جای مانده از تخت جمشید کار زن ها ست که بسیار هم کار سختی بوده )
نکته جالب اینکه ؛ زنها با بدنیا آوردن کودکی برای مدتی از کار بیرون معاف شده و در طول مرخصی زایمان حقوق دریافتی داشتند ( حقوقی حداقلی و تا حد گذران زندگی ) ، اضافه حقوق برای نوزادان پسر دو برابر نوزادان دختر بوده و این نشان می دهد که شاه از نوزادان پسر بیشتر از نوزادان دختر خرسند می شده!
( طبق مدارک موجود ، این تنها موردی است که میان زن و مرد فرقی دیده می شود )
در دربار، کارگاه های خیاطی بیشتر در اشغال زنان بوده و مردها گاه نیز زیر دست زنان قرار می گرفتند اما در عوض کار دوخت لباس شاه را خیاط های مرد برعهده داشتند.
در کارگاه های شاهی همواره سرپرستی و مدیریت با زنان بوده .

زن در هنر هخامنشی
در این دوره تصویر هیچ زنی دیده نمی شود ، به عبارتی ما تصویر زن را در نقوش عمومی نمی بینیم اما در میان آثار هنری کوچک به نقش های بیشماری بر می خوریم ، نکته جالب اینجاست که نوع آرایش و نوع مدل لباس و حتی استفاده از زیور آلات در این دوره بین زن و مرد یکسان بوده به طوری که تشخیص زن و مرد در تصاویر موجود در این دوره بسیار دشوار بوده و زن ها تنها از روی خصوصیات اندامیشان تشخیص داده می شدند. ( مردها در این دوره مانند زنها از لوازم آرایشی استفاده می کردند و استفاده از زیورآلات در هر دو رایج بوده ) ، بنابراین معلوم می شود که در سراسر امپراطوری هخامنشی از " مُد " واحدی پیروی شده است . ( یکی از رایج ترین سرپوش ها در این دوره ، سرپوش کنگره داری شبیه به تاج بوده که هم در زنان و هم در مردان دیده شده )
آرایش مو نیز تقلیدی از آخرین " مُد " این دوره است که در نگاره های تخت جمشید مشاهده می کنیم
( موها ، کوتاه و به صورت دایره ی موج دار انبوهی در اطراف سر دیده می شود ، چه در زنان و چه در مردان ، البته مدل موی زنان بلند پایه درباری همچون شاهزادگان مانند مدل موی مردان بوده ولی مدل موی زنان عادی و ندیمه های زن ، بلند و بافته است ) .
در لباس زنان بلند پایه دربار در مقایسه با لباس ندیمه هایشان و زنان عادی پارچه بیشتری به کار رفته است ، نمونه بارز آن چادری است که بر روی کلاه کنگره دار می پوشند . ( نکته : اولین حضور استفاده از چادر در ایران در زمان هخامنشیان بوده است که البته زنان بلند پایه دربار همچون شاهزادگان از آن استفاده می کردند.)

چند نکته در مورد لباس های این دوره :
لباس بلند و پر چینی که در نگاره های تخت جمشید به چشم می خورد و شاه نیز آن را بر تن دارد ، لباس مشخص دوره هخامنشی است و کوروش ( بنیان گذار این سلسله ) این لباس را از مادها ( نخستین دولت ایرانی آریایی و دولت قبل از هخامنشیان بودند ) گرفته بود و تمامی کارکنانش را متقاعد کرده بود که آن را بر تن کنند . ظاهرا او معتقد بود که این لباس نقص بدن اشخاص را می پوشاند و آدمی را زیبا و بلندبالا نشان می دهد ( این راز لباسهای چین دار بسیار بلندی است که انتهای آن روی زمین کشیده می شده )
لباس چین دار هخامنشی برای حرکات پر جنب و جوش ، برای سفر ، شکار و جنگ و بطور کلی برای هر نوع کار بدنی آزاد ، مثلا : کار در کارگاه ها ، لباس چندان مناسبی نبوده و در نتیجه به هنگام کار شلوار نیم تنه و ردا می پوشیدند ( این نوع لباس لباسی عیلامی [ قدیمی ترین تمدن ایرانی و قبل از مادها ] و احتمالا لباس ملی ایرانیان بوده ) . قبل از زمان هخامنشی ، وجود هیچ نوع شلواری قابل اثبات نیست و به جای شلوار چکمه به پا می کردند که همیشه مانند کفش بند دار ، گره ای در قسمت جلو داشت .
در آن زمان گرانترین لباس ها ، رداهای پر بهای ایران بوده ، با بافتی محکم و پوشیده از پولک های طلایی.

فوق العاده دیدنی: زنان دوره هخامنشی

تصویر زیر الگوی خیاطی یا برش لباس دوره هخامنشی است

فوق العاده دیدنی: زنان دوره هخامنشی

فوق العاده دیدنی: زنان دوره هخامنشی

فوق العاده دیدنی: زنان دوره هخامنشی

فوق العاده دیدنی: زنان دوره هخامنشی

فوق العاده دیدنی: زنان دوره هخامنشی

فوق العاده دیدنی: زنان دوره هخامنشی

فوق العاده دیدنی: زنان دوره هخامنشی

فوق العاده دیدنی: زنان دوره هخامنشی

فوق العاده دیدنی: زنان دوره هخامنشی

فوق العاده دیدنی: زنان دوره هخامنشی

تگ هاي مطلب:
براي اين مطلب هيچ تگي نوشته نشده است
  موضوع مطلب: عکسهای ديدنی                تعداد بازديد اين مطلب:  26864                          تاريخ ارسال:  سه شنبه ۴ فروردین ۱۳۸۸
عکس روزانه
مطالب مرتبط ديگر


عکاس حرفه‌ای آمریکا با عکس‌هایی زیبا!
عکسهای دیدنی از حمله حیوانات به اتومبیل ها
عکس : سلطان علی پروین و دامادش در استادیوم !
عکسهایی از شنا در دریاچه یخ زده شورابیل اردبیل
عکسهای جشن گلریزان در تبریز جهت آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد
عکسهایی از هتل محل اقامت احمدی نژاد در نیویورک
مدلهای جدید میز تحریر و کمد برای کودکان!
عکسی جالب از انیس الدوله،همسرناصرالدین شاه
عکسهای مراسم عزاداری در شهر قم
تصاویری از مسافران نوروزی در جزیره قشم
عکسهایی از عزاداری اربعین حسینی در کربلا
عکسهایی از نمایشگاه بزرگ اکسپو شانگهای چین
عکسهایی از مسابقات واترپلو بازیهای آسیایی گوانگجو
عکسهای فوق العاده طراحی ساختمان ها و سبک معماری های مدرن
عکس قدیمی دیدنی از رهبر انقلاب آیت الله خامنه ای در کنار دریا
عکسهایی از پرورش زنبور عسل در شهر قم
عکس : آرایش در تایلند!
عکسهایی از برگشت بازیکنان تیم ملی فوتبال به کشور
لباس دوربین نیکون مخصوص هالووین (عکس)
عکس: غلامحسین کرباسچی با لباس روحانیت
X بستن تبليغات
هسته گیر خرما ، آلبالو ، گیلاس