یکشنبه , 13 آذر 1401

فساد ناپذیری اجساد

فساد ناپذیری :

یکی از اصول قطعی در زندگی بشر مرگ است . ما می میریم ، تجزیه می شویم و به غبار مبدل می گردیم . اما حتی در این روند نیز ناهماهنگیهای عجیبی دیده می شود . در پدیده عجیب فساد ناپذیری ، اجساد مردگان نه تنها تجزیه نمی شود بلکه زیبایی و روحانیتی پیدا می کند که در طول حیات فاقد آن بوده است .
آندره بابولا ( قدیس لهستانی ) در سال ۱۶۵۷ توسط اشرار به قتل رسید . او تا حد مرگ کتک خورد ، به اسبی بسته شد و کیلومترها روی زمین سنگلاخ کشیده شد ، نیمی از صورت و یکی از دستهایش به سختی صدمه دید و سپس قاتلین او را که نیمه جان بود با شمشیر کشتند و در حیاط کلیسایی به خاک سپردند . چهل سال بعد که نبش قبر شد بدنش دست نخورده مانده بود ، حتی زخمهای بدن و صورت او نیز فاسد نشده بود . در حالی که دور و اطراف او پر بود از اجساد تجزیه شده . بدن او در طول قرون بعدی توسط اطباء معاینه شد و آخرین بار در سال ۱۹۱۷ در معرض دید همگان قرار گرفت . این مورد نمونه ای از معجزه فساد ناپذیری است . بدن این قدیس تمام قوانین طبیعت را به مبارزه طلبیده است بدون آنکه از آن بویی خارج شود .
معروفترین فسادناپذیرها ، برنادت قدیس است . دختری روستایی اهل فرانسه که در جوانی مریم مقدس بر او ظاهر شد و به همین دلیل زادگاه او زیارتگاه هزاران زائری شد که در طلب برکت و شفا به آنجا رو می آورند . او در سال ۱۸۷۹ در سن ۳۵ سالگی درگذشت اما تا به امروز شکل ظاهری او دست نخورده و با طراوت باقی مانده است . به گفته شاهدان هیچ اثری از زوال دیده نمی شود و هیچگونه بوی نامطبوعی به مشام نمی رسد . رنگ پوست او صورتی و چشمان او در حالتی است که گویی به خواب رفته است . بدن او در تابوتی شیشه ای در کلیسای نورس فرانسه نگهداری می شود .
کتاب فسادناپذیران در سال ۱۹۷۷ توسط جون کروز نگاشته شد و در آن از ۱۰۲ مورد از قدیسان کلیسای کاتولیک ثبت شده که اجسادشان بعد از قرنها سالم مانده است نام برده شده است . یکی از این قدیسان ماریا آنا لاردونی است که در سال ۱۶۲۴ درگذشت و جسدش از فساد مصون ماند . در سال ۱۷۳۱ کالبد شکافی بر روی جسد او انجام شد در حالیکه ۱۱ پزشک حضور داشتند . شکافهای عمیقی در گوشت او ایجاد و به دقت معاینه شد تا معلوم شود آیا مایعی به او تزریق شده تا بدنش را از فساد مصون نگهدارد ، ولی چنین چیزی پیدا نشد . اندامهای او همگی تازه بود و بوی خوشی از آنها متصاعد می شد .
معمای فساد زمانی پیچیده تر می شود که بدانیم بسیاری از این قدیسان از بیماریهایی مانند سرطان یا بیماریهای عفونی مرده اند . سنت ترزا آویلا ( ۱۷۷۰ – ۱۷۴۷ ) بر اثر قانقاریا ( فساد بافتها ) درگذشت . این بیماری بدن او را به شکل توده کبود متورمی درآورده بود . اما ۲ روز بعد از مرگش تورم و رنگ کبود ناپدید شد . امروزه می توان بدن او را در تابوتی شیشه ای در کلیسای فلورانس دید ، خشکیدگی باعث شده پوست او جمع شده و تیره شود اما هیچ اثری از فساد در آن دیده نمی شود .
این فساد ناپذیری گرچه مشخصه اشخاص نیکوکار و روحانی است اما در اشخاص خبیث نیز دیده شده است . کریستیان کالبوتر ( شوالیه آلمانی در قرن هفدهم ) مردی بسیار مشهور اما ددمنش و ظالم بود . او در املاک خود با ستمگری فرمان می راند.می گویند او حق همخوابی با نوعروسان در شب زفاف را برای خود مقرر کرده بود و صدها فرزند نامشروع داشت . جنایات متعددی نیز مرتکب شد . او در اواخر عمرش گفت : خداوند بدن مرا فاسد نخواهد کرد تا روز جزا… باشد که مورد لعن و نفرین مردگان قرار بگیرم . او در سال ۱۷۰۷ مرد اما ۹۰ سال بعد که کفنش باز شد بدنش تقریبا دست نخورده بود . حدود یک قرن و نیم بعد کالبد خشکیده او در دهکده کامیل نزدیک برلین ( که در آن هنگام در سال ۱۹۳۶ محل برگزاری مسابقات المپیک بود ) به تماشای عموم گذاشته شد .
شاربل مقدس در سال ۱۸۹۸ در شهر عناعید لبنان درگذشت . بر طبق وصیتش بدون کفن و تابوت در قبری عمومی جای گرفت . بارانهای شدید از شکافها درون قبر سرازیر می شد و آنجا را مبدل به باتلاقی کرده بود . برای ۴۵ شب متوالی راهبان کلیسا متوجه نوری شدند که از قبر او ساطع می شد . رویت این نور راهبان را به نبش قبر واداشت . چهار ماه بعد از مرگش نبش قبر شد و در حالیکه تمام اجساد اطراف او فاسد شده بودند کالبد او دست نخورده باقی مانده بود . جسد را برای ۲۹ سال در معرض دید همگان قرار دادند . در این مدت از جسد مایعی خارج می شد بطوریکه لباسهای او را خیس می کرد و ناچار لباسها را هر چند روز یکبار تعویض می کردند . در سال ۱۹۲۷ جسد توسط دو پزشک فرانسوی مورد بررسی قرار گرفت . سپس جسد را در تابوتی که از ورقهای روی پوشیده شده بود قرار داده و تابوت را در تاقچه ای در دیوار گذاشتند و روی آن آجرچینی شد . تا سال ۱۹۵۰ اتفاقی نیفتاد.در آن سال راهبان متوجه شدند که مایعی از شکافهای دیوار بیرون زده است . دوباره دیوار باز شد و به گواهی مقامات پزشکی و مذهبی جسد تازه و دست نخورده بود ، از آن به بعد جسد هر ساله طی مراسمی بیرون آورده و در معرض دید همگان قرار می گیرد .
superspace

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.