شنبه , 16 آذر 1398

عشق ، اساس ازدواج نیست ؟

هنگام تصمیم گیری در انتخاب شریك زندگی، هیچ كس نمی خواهد مرتكب اشتباهی شود در حالیكه نزدیك به 50 درصد از آمار طلاق حاكی از آن است كه بسیاری از افراد در انتخاب همسر مورد نظر خود به اشتباهات جدی دست می زنند. اگر از بیشتر زوجها علت ازدواج شان را سؤال كنید جوابی جز اینكه ما عاشق یكدیگر شدیم نخواهید شنید. انتخاب یك شریك و یار و همراه زندگی نباید فقط بر پایه ی عشق و احساس باشد. هر چند این مطلب درست به نظر نمی رسد ، اما این یك حقیقت ژرف و عمیق است كه عشق، اساس و پایه ای برای ازدواج نیست، بلكه عشق و علاقه نتیجه و پیامد ازدواجی خوب و موفق است. می توان گفت زمانی كه تمام عوامل و عناصر، صحیح و در جای خود باشند، عشق و علاقه را نیز به دنبال خود می آورند. شما نمی توانید زندگی مشترك را فقط بر پایه ی عشق و احساس بسازید. یك زندگی مشترك علاوه بر عشق و احساس نیازمند مواردی است كه ما در اینجا تنها به بحث و بررسی پنج مورد اساسی آن می پردازیم. بنابراین، اگر در پیدا كردن و داشتن همسری خوب و مناسب مصر هستید ، می توانید با استفاده از این پنج سؤال طلایی، خوشبختی خود را پیدا كرده و پیروزی خویش را در ازدواج موفقتان جشن بگیرید.

سؤال اول: آیا یك هدف مشترك را در زندگی دنبال می كنید؟


در هر ازدواج با دو رویداد اجتناب ناپذیر مواجه می شویم اینكه زوجین همراه با یكدیگر به رشد و ترقی می رسند یا جدای از یكدیگر. آمار نشان می دهد كه 50 درصد جدای از یكدیگر مسیر رشد و كمال را طی ‏می‏كنند. این به آن معناست كه آنها در ظاهر در كنار یكدیگر زندگی می كنند، اما در واقع جدای از یكدیگرند و در دنیایی جدا از دنیای دیگری به سر می برند.


برای یك ازدواج موفق همواره باید این سه نكته را در نظر داشته باشید:

1- در زندگی به دنبال چه هستید؟

2- از زندگی چه می خواهید و خواسته هایتان در زندگی چیست؟

3- با شخصی ازدواج كنید كه خواسته هایش در زندگی با شما مشترك است.

سوال دوم: آیا می توانید به راحتی و با امنیت خاطر احساسات و عقیده ی خود را با این فرد مطرح كنید؟

این سوال در برگیرنده ی نوع ارتباط شماست. اما منظور از آسودگی و امنیت خاطر چیست؟ امنیت خاطر یعنی اینكه شما به راحتی و فارغ از هر گونه اضطراب و استرسی بتوانید با فرد مورد نظرتان به بحث و گفتگو بنشینید و نظریات خود را مطرح كنید. همان طور كه می دانید اساس و پایه ی یك ارتباط خوب و موفق اعتماد و اطمینان است. اعتماد و اطمینان از این كه با بیان احساسات و نظریات خود ، او شما را مؤاخذه نمی كند و مورد تمسخر و توهین او واقع نمی شوید. این فاكتورها مشخص كننده ی خصوصیات اخلاقی فرد مورد نظر است و نشان می دهد كه آیا این فرد به دیگران توهین می‏كند یا نه.

سوال سوم: آیا او فردی مهربان و قابل احترام است؟

یك فرد مهربان، كسی است كه پاك و حساس باشد و شما با تمام وجود او را دوست داشته باشید و تحسین كنید. اما چگونه می توان به این نتیجه رسید ؟ چند سوال كه با در نظر داشتن آنها تا حدی می توان فرد مورد نظر را امتحان كرده و شخصیت او را محك زد.

آیا برای بهبود شخصیت خود تلاش می كند؟ و جدی است؟

خوب و پسندیده كسی است كه همواره می كوشد تا خوب و شایسته باشد و كارهای صحیحی انجام دهد، لذا چنین فردی نه تنها مهربان و پاك است بلكه قابل احترام و تحسین نیز می باشد.

نكته ی دیگر اینكه مواردی را كه برای شما مهم و پر معنا است ، از یاد نبرد و همواره آن را مد نظر داشته و به بررسی آنها بپردازد.

این فرد چگونه از وقت خود استفاده می كند؟

آیا او فردی مادی گراست یا نه؟افراد مادی گرا در پی اصلاح شخصیت خویش نیستند.

به طور اساسی می توان مردم دنیا را به دو دسته تقسیم كرد:

دسته ی اول ، پر تلاش كه به دنبال ترقی و پیشرفت بوده و دسته ی دوم افرادی راحت طلب هستند كه همواره به فكر راحتی و آسودگی خود هستند.


كسی كه تمام هدفش در زندگی كسب آسودگی و آسایش است همواره راحتی خود را در صدر همه ی كارها قرار داده و این راحتی را به همه چیز ترجیح می دهد. لذا با در نظر گرفتن این موارد و با دیدی باز تصمیم بگیرید.

سوال چهارم: رفتار او با دیگران چگونه است؟

یكی از مهم ترین مسائلی كه باعث تداوم هر گونه ارتباطی می شود ، توانایی در شاد كردن و خشنود ساختن طرف مقابل است. از خودتان بپرسید آیا او فردی است كه از شادی دیگران لذت می برد و برای خشنود ساختن آنها دست به هر كاری می زند یا اینكه فردی منزوی و انزوا طلب است كه همواره در خود فرو رفته و غرق در اندیشه است.

برای ارزیابی و امتحان او به موارد زیر دقت كنید:

1- برخورد او با افرادی نظیر راننده ی تاكسی، رفتگر شهرداری، پیشخدمت رستوران و … كه از لحاظ اجتماعی و موقعیت شغلی در سطح بالایی نیستند ، چگونه است؟

2- برخورد او با خانواده اش یعنی با والدین و خواهر و برادرش چگونه است؟ آیا فردی قدردان و سپاسگزار است؟

اگر سپاسگزار از رنجها، زحمات و از خود گذشتگی هایی كه والدین برای او متحمل شده اند نباشد، چگونه می توان انتظار داشت كه به خاطر كاری از شما تشكر كند؟

3- آیا او فردی است خبرچین كه به بدگویی و شایعه پراكنی در مورد دیگران می پردازد؟ كسی كه در مورد دیگران بدگویی می كند، نمی تواند دیگران را دوست بدارد و از صمیم قلب به آنها عشق بورزد. سرانجام این كه مطمئن باشید كسی كه دیگران را ناچیز می شمارد و به دیده ی تحقیر به آنها می نگرد در نهایت با شما هم همان گونه رفتار می كند.

سوال پنجم: آیا در اخلاق و رفتار او اشكال و ایرادی می بینید كه آرزوی اصلاح آن را بعد از ازدواج دارید؟

بسیاری از مردم این اشتباه را می كنند و ناآگاهانه تن به ازدواج می دهند با این امید و آرزو كه بعد از ازدواج فرد مورد نظر را اصلاح می كنند و رفتار و اخلاقش را تغییر می دهند. اما این فكر و عقیده كاملاً اشتباه است. انتظار اینكه شخص بعد از ازدواج تغییر كند ، انتظاری دور از ذهن است چرا كه ممكن است پس از ازدواج وضعیت بدتر و وخیم تر هم بشود. بنابراین اگر خصوصیات اخلاقی فرد را این گونه كه هست نمی پذیرید ، ازدواج با او را فراموش كنید.

سخن آخر اینكه دیدار و ملاقات چنانچه به نظر می رسد سخت و مشكل نیست. تنها لازم است كمی بیشتر فكر كنید و كمتر دستخوش احساسات و عواطف شوید. بهتر است واقع بینانه عمل كنید و در مورد مسائلی مهم، سوالاتی را مطرح كنید.

عشق ورزیدن احساسی مقدس است. اما برای ازداوج باید تمام زوایا را در نظر داشت.


هیچ كس نمی خواهد بعد از ازدواج هنگامی كه حلقه ی ازدواج را در دست می بیند، به خاطر انتخاب غلط و تصمیم گیری اشتباه با كوله باری از غم و اندوه روبه رو شود و تا آخر عمر نادم و پشیمان باشد.

منبع : موفقیت – با تغییر و تلخیص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *