چهارشنبه , 6 مهر 1401
نوا

شکل عجیب ایرانی ها در فیفا ۲۰۱۴

شرکت EA Sports نسخه جدید بازی رایانه ای فیفا 2014 را به بازار عرضه کرد.

در این بازی تمامی 32 تیم حاضر در جام جهانی حضور دارند و کاربر می تواند بازیکنان مورد نظر خود را به تیم ملی دلخواهش دعوت کند. در تصاویر تماشاگران، ایرانی ها با لباس های عربی طراحی شده اند که نشان دهنده ناآگاهی طراحان و عدم شناخت آنها از ایران است.تصویر عجیب ایرانی ها در فیفا ۲۰۱۴

بسیاری از مردم جهان ایران را کشوری عربی با بیابان های وسیع و خشک تصور می کنند که یکی از علت های آن عملکرد رسانه هاست. اگرچه قرار گرفتن ایران در منطقه خاورمیانه، پیش زمینه ذهنی برای مردمان سایر نقاط جهان ایجاد می کند، اما آنها درباره برخی از کشورهای این منطقه، چنین تصوری ندارند و حتی آن را کشور را بهتر و آبادتر از آنچه که هست تصور می کنند.

یکی از دلایل برگزاری جشنواره ها و مسابقات و برنامه های هنری، ورزشی، صنعتی و فرهنگی در کشورهایی همچون قطر، امارات و بحرین تلاش این کشورها برای نشان دادن تصویری آباد و زیبا از سرزمینشان است و هرگز از ثروت و هنر خود برای دریافت جوایز اسکار و کن و برلین و سزار با نشان دادن تصویری وحشتناک و دلگیر و تیره و تار از کشور خود استفاده نمی کنند.

به عنوان مثال، با اینکه فیلم سینمایی میلیونر زاغه نشین، با حضور هنرپیشه های هندی جایزه اصلی اسکار را دریافت کرد، هندی ها نه تنها ذوق زده نشدند، بلکه به این علت که معتقد بودند در این فیلم، بخشی از هندی ها فقیر نشان داده شده اند، اجازه پخش فیلم در کشورشان را ندادند و از سازندگان فیلم شکایت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.