پنج شنبه , 7 مهر 1401
نوا

شباهت‌های سینمای ایران و آمریكا!!

شباهت‌های سینمای ایران و آمریكا!!
این خبر نشان می‌دهد كه وقتی هزینه و درآمد به اندازه نباشد همه سرمایه‌گذاران در تمام دنیا دست به اقدامات شبیه به هم دست می‌زنند و اصلا مهم نیست كه آنها در كجای دنیا زندگی می‌كنند. مهم سود بیشتر است…
به گزارش جام جم، هفته گذشته، پس از فروكش كردن خبر اعلام دستمزد بازیگران ایرانی، خبرگزاری مهر خبر كاهش دستمزدهای بازیگران آمریكایی را روی تلكس خبری خود گذاشت.
مهر اعلام كرد چون در ماه‌های اخیر وضع اقتصادی جهان و آمریكا خراب شده است، مردم مانند سال‌های قبل از فیلم‌های در حال اكران استقبال نكرده‌اند به همین دلیل سینمای هالیوود نتوانسته مثل سال‌های گذشته فروش كم‌نظیری داشته باشد. تهیه‌كنندگان هم دست به كار شده‌اند و برای كاهش هزینه تولید یك فیلم، دستمزد بازیگران حرفه‌ای و سرشناس را پایین آورده‌اند و آنها هم چون قبول نمی‌كنند با این دستمزد كم بازی كنند تهیه‌كنندگان به سراغ بازیگران گمنام و ارزان می‌روند.
این خبر نشان می‌دهد كه وقتی هزینه و درآمد به اندازه نباشد همه سرمایه‌گذاران در تمام دنیا دست به اقدامات شبیه به هم دست می‌زنند و اصلا مهم نیست كه آنها در كجای دنیا زندگی می‌كنند. مهم سود بیشتر است. تهیه‌كنندگان خارجی به این نتیجه رسیده‌اند كه با حذف سوپراستارها می‌توانند، هزینه تولید را كاهش دهند و این روش خودش یك‌جور سود است. تهیه‌كنندگان هالیوود از بازیگران ناشناس استفاده می‌كنند چون واقعیت این است كه آنها بلدند از یك بازیگر صفر كیلومتر چگونه بازی بگیرند تا او را همقد و قواره نقش بكنند. اما در كشور ما این بازیگران هستند كه نقش را به اندازه توانایی خود كوچك و بزرگ می‌كنند. دلیلش هم این است كه كارگردانان و همه عوامل سازنده یك فیلم در خارج یا هالیوود در اختیار داستان قرار می‌گیرند تا قصه‌ای نو و تازه‌ای را به مخاطب عرضه كنند اما در ایران در بیشتر اوقات همه عوامل تلاش می‌كنند تا یك بازیگر مطرح در یك فیلم هر جور كه دوست دارد بازی كند. به همین دلیل است كه بیشتر آثار سینمایی و تلویزیونی در كشور ما بیش از آن كه قصه محور، شخصیت‌محور و یا كارگردان‌محور باشد، بازیگرمحور است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.