چهارشنبه , 16 آذر 1401

شاخص‌ترین فیلم‌های طبقه متوسط

شاخص‌ترین فیلم‌های طبقه متوسط
اوضاع مالی مرد‌ها کمی بهتر از مردهای «هفت دقیقه تا پاییز» است اما خانواده‌های هر دو فیلم برای خوش گذراندن در شمال روش‌های مشابهی دارند. پنهان کاری و دروغگویی…
هیاهو در میانه
طبقه متوسط در فیلم‌های زیادی حضور دارند اما در بیشتر موارد مثل «دوزن»، «محاکمه درخیابان»، «اجاره نشین‌ها»، «مهمان مامان»، «ماهی‌ها عاشق می‌شوند»، «خاک آشنا»، «دعوت»، «تسویه حساب» و خیلی از فیلم‌های دیگر بار واقع گرایی پایین است و شخصیت‌های داستان دراماتیره شده‌اند. در این جا به فیلم‌هایی پرداخته ایم که در آن‌ها شخصیت‌های طبقه متوسط شباهت بیشتری با مابه ازاهای واقعی خود دارند و دیدن آن‌ها نمونه‌های اصلی اطرافمان را به یادمان می‌آورد. فیلم‌هایی مثل «لطفا مزاحم نشوید» و «پشت در خبری نیست» هم می‌توانستند در این فهرست باشند که چون هنوز اکران عمومی نشده اند به آن‌ها پرداخته نشد.
درباره الی: خانواده‌ها و زوج‌های جوان فیلم همگی از یک طبقه هستند. اوضاع مالی مرد‌ها کمی بهتر از مردهای «هفت دقیقه تا پاییز» است اما خانواده‌های هر دو فیلم برای خوش گذراندن در شمال روش‌های مشابهی دارند. پنهان کاری و دروغگویی هم وجه مشترک آدم‌های جامعه امروز است؛ چه مربی مهدکودک باشند و چه استاد دانشگاه. «درباره الی» طیف مدرن‌تری از طبقه متوسط را با همه عادت‌ها و جزئیات رفتاری اش نشان می‌دهد. در سراسر فیلم هیچ نکته ای درباره موقعیت مالی آدم‌ها گفته نمی‌شود ولی شک نداریم که آن‌ها متعلق به طبقه متوسط جامعه هستند. همین موضوع ثابت می‌کند که شاخص طبقه متوسط وضعیت مالی نیست بلکه آن‌ها را از شیوه زندگی و شناسه‌های فرهنگی می‌شناسیم.
به همین سادگی: شخصیت اصلی فیلم زنی سنتی و پایبند به اصول اخلاقی برگرفته از مذهب است. سطح زندگی او و خانواده اش چندان مرفه نیست اما فقیر هم نیستند. دلخوشی‌ها و دغدغه‌های آنان با آدم‌های درباره الی تفاوت دارد. درون‌گراتر و آرام‌تر زندگی می‌کنند و بیشتر در خانه می‌مانند. روزهای زندگی آن‌ها شبیه هم است چون این طیف محافظه کار است و ترجیح می‌دهد از محدوده‌های آشنا و تجربه شده قبلی‌اش تجاوز نکند. «به همین سادگی» یکی از بهترین نمونه‌هایی است که زندگی طبقه سنتی را نشان می‌دهد. مقایسه این فیلم با فیلم «بی پولی» گستردگی طبقه متوسط و تنوع شخصیت‌های متعلق به این طبقه را نشان می‌دهد.
چهارشنبه سوری: هدیه تهرانی و پانته آ بهرام دو تصویر از یک موقعیت هستند. پانته آ بهرام زنی تنهاست که با آرایشگری زندگی‌اش را اداره می‌کند و هدیه تهرانی زنی وابسته به شوهرش که اگر رها شود مجبور است به هر طریقی که می‌تواند،‌ زندگی اش را اداره کند.‌ «چهارشنبه سوری» طیفی از طبقه متوسط را نشان می‌دهد که هنوز آداب زندگی گروهی را نیاموخته اما مجبور است در یک محیط شلوغ در کنار ده‌ها همسایه نزدیک زندگی کند که حقوقی برابر با او دارند. دروغ و پنهان کاری در این جا هم دیده می‌شود و البته سست شدن باور‌های اخلاقی که به خیانت می‌انجامد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.