پنج شنبه , 14 مهر 1401

سيگار افراد را چاق‌تر مي‌كند

دانشمندان مي‌گويند؛ ميليون‌ها نفر از مردم انگليس كه به اميد واهي لاغر شدن سيگار مي‌كشند در واقع سلامت خود را براي هيچ به خطر مي‌اندازند، چون تحقيقات نشان مي‌دهد سيگار، افراد را چاق‌تر مي‌كند.
به گزارش ايسنا، كارشناسان در گزارش جديدي تاكيد كردند كه اين باور غلط عمومي مبني بر اينكه سيگار ميل به خوردن را كاهش مي‌دهد، هيچ صحت و اساس علمي ندارد و بررسي‌ها نشان مي‌دهد كساني كه اصلا سيگار نمي‌كشند، لاغرتر هستند.
اين تحقيق جديد بسياري از طرفداران جدي سيگار را شوكه مي‌كند مخصوصا دختران جواني كه هميشه تحت تاثير تبليغات خوش و آب رنگ و فريبنده سيگار هستند.
در اين پژوهش كه از سوي محققان اسپانيايي انجام گرفته معلوم شد كه سيگار كشيدن نمي‌تواند با چاقي مقابله كند.
اين گروه تحقيقاتي از دانشگاه ناوارا بيش از 7500 نفر را طي يك دوره چهار ساله تحت بررسي داشته و نوع تغذيه آنها، ميزان ورزش كردن، ميزان وزن و نيز نحوه سيگار كشيدن آنها را كنترل و ارزيابي كردند.
محققان دريافتند: افراد سيگاري كه تلاش مي‌كنند سيگار را ترك كنند، در واقع چاق‌تر مي‌شوند. يك احتمال براي اين تاثيرعكس، اين است كه آنها در ازاي كنار گذاشتن سيگار به تنقلات و هله هوله خوري روي مي‌آورند.
سيگار كشيدن يكي از عادت‌ها و وابستگي‌هاي زيان آور در جهان امروز و يكي از بلاهايي است كه امروز گريبانگير مردم دنيا شده و باعث مي‌شود، انسانهاي زيادي به تباهي كشيده شوند و سرمايه‌هاي فراواني به هدر رود.
تحقيقات و پژوهش‌هاي علمي بعمل آمده در دانشگاه‌ها و موسسات تحقيقاتي بسيار معتبر در سراسر جهان در زمانها و مكانهاي مختلف همگي نشان داده‌اند كه مصرف دخانيات و سيگار بدون شك موجب افزايش احتمال ابتلا به بيماري‌هاي خطرناك و لاعلاج و بالارفتن ميزان مرگ و مير در اثر ابتلا به اين قبيل بيماريها مي‌شود.

تحقيقات نشان مي‌دهد كه استعمال دخانيات بيش از حوادث رانندگي، قتل، سوء مصرف داروها، خودكشي و آتش سوزي در جهان موجب مرگ و مير انسانها مي‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.