شنبه , 19 آذر 1401

سنگي آسماني با ارزش تر از طلا كشف شد..!!

سنگی با ارزش‌تر از طلا! + عکس

سنگي آسماني با ارزش تر از طلا كشف شد..!!
شهاب سنگی که در جریان یک شهاب بارش در 18 جولای 2011 در بیابان مراکش فرود آمد، پیش از رسیدن به زمین به مدت 1 میلیون سال در اطراف خورشید چرخیده بود و پس از رسیدن به زمین در سراسر سیاره ما سفر کرد و …


شهاب سنگی که در جریان یک شهاب بارش در 18 جولای 2011 در بیابان مراکش فرود آمد، پیش از رسیدن به زمین به مدت 1 میلیون سال در اطراف خورشید چرخیده بود و پس از رسیدن به زمین در سراسر سیاره ما سفر کرد و از شهر رباط در مراکش به پاریس و نیویورک و سرانجام به لندن رسید و اکنون قرار است در موزه تاریخ طبیعی انگلیس به معرض دید گذاشته شود.
این سنگ آسمانی که نام خود را از دهکده Tissint در مراکش که در آن سقوط کرده است، گرفته در واقع شهاب سنگی است که از سیاره سرخ به زمین رسیده است.
این شهاب سنگ از دستان یک مدیر نیویورکی که این سنگ را از دوستان خود در مراکش خریده بود به دست یک مجموعه دار دیگر در آتلانتا رسید و سپس برای تحقیقات به زیست شناسان لندنی فروخته شد.
دو واسطه این معاملات به نیویورک تایمز توضیح دادند: “مجموعه داران این سنگ را به پاریس بردند. می خواستند مطمئن شوند که توسط یک موزه و نه مجموعه داران خصوصی خریداری شود.”
اینکه موزه تاریخ طبیعی لندن چه مبلغی را برای خرید این شهاب سنگ پرداخت کرد در دل تاریخ پنهان باقی خواهد ماند. باوجود این به نظر می رسد که موزه لندن برای به دست آوردن این سنگ آسمانی چند صفر از بودجه سالانه خود را خرج کرده است.
همچنین، “کارولین اسمیت”، محقق و متصدی موزه تاریخ طبیعی لندن اظهار داشت: “نیمی از این پول را یک فرد خیر اهدا کرد.”

این سنگ آسمانی که به سبب تماس با اتمسفر زمین سیاه شده به بزرگی دو کف دست است و در حدود 1.8 کیلوگرم وزن دارد.
این سنگ که از مریخ جدا شده حاصل ماگمایی است که در حدود 400 تا 500 میلیون سال قبل جامد شده است. این بدان معنی است که این تکه شهاب نسبت به عمر منظومه خورشیدی که 4.6 میلیارد سال قدمت دارد بسیار جوان است. به نظر می رسد که این سنگ در اثر برخورد شدید میان سیاره سرخ با یک مانع بزرگ احتمالاً یک سیارک یا دنباله دار از سطح مریخ جدا شده باشد.
از میان هزاران جرم آسمانی که در قرون گذشته جذب سیاره ما شده اند 61 تکه از مریخ رسیده اند. در بین این 61 تکه تنها 5 سنگ که در سالهای 1815، 1865، 1911 و 1962 کشف شدند نشان گذاری شده اند.
اکنون بعضی از سنگهایی که در دهکده Tissint و پس از بارش شهابی جولای گذشته پیدا شده اند در بازار به قیمت 800 دلار بر گرم (در حدود 22 هزار و 700 دلار بر اونس) قیمت گذاری می شوند که ارزش آنها 10 برابر قیمت طلا در بازارهای جهانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.