سه شنبه , 1 مرداد 1398

سليوليت و چاقي ران – علل و راههاي درمان

اصــولاً خانم ها بيشتر از قسمت ران ها چاق مي شوند. در دخـتـر هــا از سن 14 سالگي شروع مي شود و با بالا رفـتـن سـن افـزايـش يافتـه و لايـه هـاي پـوسـت نـازک تـر مي شوند. چاقي ران يا سليوليت بيشتر در خانم ها بعد از زايمان و همچنين در افرادي که از قرصهاي ضد حاملگي اسـتـفـاده مي کنند ايجاد مي شود. همچنين اين عارضه مي تواند بعد از بــوجود آمدن جراحت در بدن که سيستم گـردش خـون را مـخــتل مي کند ايجاد شود. در افرادي که پيـوسته در حالت نشسته هستند نيز بافت هاي پيوندي سخت تر شده و در پوست فرورفتگي ايجاد مي کند.
مرد ها کم تر دچار اين عارضه مي شوند، به اين علت که شبکه سلول هاي چربي آن ها در عمق پوست وجود دارد. اگر به نقشه بدن زن نگاه کنيد، خواهيد ديد که سلول ها شکل بسيار صافي دارند و بسيار به سطح پوست نزديک هستند و اين مسئله باعث گود رفتگي و فرورفتگي در پوست مي شود. اما سلول هاي بدن مرد شکل تيز تري دارند و با فاصله بيشتري از پوست واقع شده اند که باعث مي شود به ندرت به اين عارضه مبتلا شوند.
بعضي عوامل که ابتلا به سليوليت يا چاقي ران را تشديد مي کنند:

وراثت: بر حلاف استحکام ناخنها و رنگ و بافت مو که نمي توان کاري در موردشان کرد، براي مبارزه با چاقي ران راه هاي بسياري وجود دارد.
کمبود جذب آب: آب کمک مي کند که سيستم دفعي به خوبي عمل کند و کليه سموم و مواد زائد را از بدن خارج کند. سعي کنيد روزي 7 ليوان آب بنوشيد.
رژيم هاي غذايي: عادتهاي بد غذايي (الکل، کافئين، …) به ايجاد چاقي ران کمک مي کنند چون مواد دفعي و سمومي که توليد مي کنند در بافت هاي چربي باقي مانده و خارج نمي شوند. بر خلاف آنچه که شنيده ايد، رژيم هاي غذايي هرگز با اين عارضه مقابله نمي کنند. در واقع، رژيم هاي غذايي حتي خطر ابتلا به آن را نيز افزايش مي دهند چون فکر مي کنيم که بدن بي غذا مانده است و در صدد جبران آن بر مي آييم که اين به چاقي ران کمک مي کند. همه ي چربي هاي اشباع شده به ايجاد سليوليت يا چاقي ران کمک مي کنند. اين چربي ها راه شاهرگ ها را مي بندند و در بافت ها باقي مي مانند و باعث اختلال در سيستم دفعي بدن مي شوند.
سيگار کشيدن: نه فقط براي پوست و ريه ها ضرر دارد، بلکه با منقبض کردن مويرگ ها باعث ضعيف تر شدن پوست مي شوند. همچنين باعث خراب کردن بافت هاي پيوندي شده و به ايجاد فرورفتگي و چاقي ران کمک مي کند.
استرس و فشار: باعث درد هاي عضلاني مي شود. همچنين باعث مسدود کردن بافت ها شده و سيستم دفعي بدن را مختل مي کند.
معالجات و درمان هاي مختلف: نيز باعث مختل شدن عمليات طبيعي بدن مي شود و سيستم دفعي بدن را آسيب مي رساند. قرص هاي رژيمي، قرص هاي خواب آور و قرص هاي ادرار آور، همه مي توانند باعث چاقي ران ها شوند.
ورزش نکردن: و هميشه يک جا نشستن نيز به اين عارضه کمک مي کند. ورزش، بسياري خطرات را براي سلامتي شما کاهش مي دهد و باعث مي شود که کمتر به آن عارضه دچار شويد. ورزش قدرت عضله ها را بالاتر برده و سيستم گردش خون را تنظيم مي کند و سلامتي عمومي بدن را بالا تر مي برد.
بعضي خانم ها فکر مي کنند که بعضي مکمل هاي رژيمي براي مبارزه با چاقي ران ها موثر هستند.

اين بيماري چه کنيم؟
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
مقابله با اين مشکل متداول که بيشتر در پشت پاها، ران ها و باسن ديده مي شود، کار بسيار دشواري است. مشاهده شده است که آن افرادي که از لوسيون هاي بدن که حاوي DMAE هستند استفاده کنند، بعد از چند مرتبه استفاده تغييرات خوبي ملاخظه مي کنند. همچنين سعي کنيد روزي 8 تا 10 ليوان در روز آب بنوشيد.
هميشه بايد به خاطر داشته باشيم که پوست بدن هميشه حال و روز اوضاع داخلي بدن را نشانمي دهد. بنابراين براي دستيابي به بيشترين استفاده از درمان هاي بيماري هاي پوستي بايد از رژيم هاي مخصوص استفاده کنيم که فاقد تحريک کننده ها باشد.
محصولات توصيه شده:
– لوسيون آلفا ليپوئيک اسيد
– RoC Anti-Cellulite Care
براي مقابله با اين عارضه انتظار معجزه نداشته باشيد. اما با خوب غذا خوردن و ورزش کردن و پائين آوردن استرس روحيتان و گاه گاهي استفاده از آب هاي معدني، پوستي صاف و لطيف تر داشته باشيد. با استفاده از داروها و لوسيون هاي خوب، پوستتان را نرم و صاف کنيد. همچنين بالا رفتن گردش خون به شما انرژي طبيعي بيشتري مي دهد.
رمز مقابله و جلوگيري از ابتلا به چاقي ران، تصفيه بدن با استفاده از تمرينات ورزشي، رژيم هاي غذايي سالم، کاهش استرس و گردش خون مناسب است.
چگونه با اين عارضه مبارزه کنيم؟
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1- استفاده از يک رژيم غذايي سالم که مواد دفعي و زايد را از بدن بيرون کند مي تواند شروعي براي مبارزه با اين بيماري باشد. يعني از ميوه هاي تازه و سبزيجات و حبوبات استفاده کنيم و مصرف قهوه ، سودا و الکل را پائين آورده و سيگار کمتر بکشيم. استفاده از رژيم هاي غذايي کم چربي و پر فيبر و کربوهيدرات، بسيار مهم است. چرا که بدن اين غذا ها را بسيار راحت تر هضم کرده و بعد از استفاده به راحتي دفع مي کند. شکر، نشاسته، نمک، ادويه جات و روغن هاي حيواني در بدن سخت تر دفع مي شوند. رژيم هاي غذايي کم چربي، مواد زائد و دفعي را در بدن کاهش داده و به دفع آن ها کمک زيادي مي کند. حدود دو ليتر در روز آب بنوشيد تا به دفع مواد زائد از بدنتان کمک کنيد.
2- ورزش کردن نيز در تنظيم سيستم گردش خون نقش اساسي دارد. ورزش عضله ها و بافت هاي اطراف ماهيچه ها را نيز سفت مي کند.
3- ماساژ نيز در مبارزه و جلوگيري از ابتلا ي به سليوليت و چاقي ران ها کمک شاياني دارد. ماساژ با درست به کار انداختن ماهيچه ها و برانگيختن سيستم گردش خون و سيستم لنفاوي که باعث از بين رفتن بافت ها مي شود، کمک مي کند که اميال طبيعي بدن اصلاح شوند. با ماساژ مي توان قسمت هايي از بدن را که نمي توان با حرکات ورزشي تحريک کرد مثل داخل زانو و بالاي ران ها را برانگيخت. هر کدام از پاهايتان را چند دقيقه در روز با حرکاتي دايره وار ماساژ دهيد تا با اين کارچربي ها را از بين برده و به دفع مواد زائد آن کمک کنيد.
4- مالش دادن و پاک کردن پوست براي چند دقيقه سيستم گردش خون را بالا مي برد. از پاهايتان شروع کنيد و با حرکاتي رو به بالا پوستش را مالش دهيد. اگر چند دقيقه در روز قبل از دوش گرفتن اين کار را تکرار کنيد، ظاهر پوست را شاداب تر و سالم تر خواهيد کرد.
5- فشار هاي عصبي نه تنها روي عضله ها فشار مي آورد، بلکه باعث مي شود که بافت هاي پيوندي که عضله ها را مي پوشاند نيز دچار گرفتگي شود. فشار عصبي بافت ها را مسدود کرده و از دفع مواد زائد جلوگيري مي کند. آسوده خاطر شدن و کشيدن نفس عميق باعث مي شود که بدن استراحت کرده و به درستي کار کند. تنفس صحيح از فشار عصبي جلوگيري کرده و اکسيژن بيشتري به بدن مي رساند که باعث سلامت بدن مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *