سه شنبه , 8 آذر 1401

سفال سرخ براي كلاهبرداري200 ميليوني

سفال سرخ براي كلاهبرداري200 ميليوني

سفال سرخ براي كلاهبرداري200 ميليوني

مردان كلاهبردار بعد از جعل مجسمه‌هاي شيربالدار و يك سرباز هخامنشي سفالي از روي نمونه‌هاي اصلي، قصد داشتند آنها را 200 ميليون تومان به قاچاقچيان عتيقه بفروشند

اما در محل قرار رؤياي آنها براي پولدار شدن بر باد رفت.

مدتي قبل ماموران يگان حفاظت سازمان ميراث فرهنگي استان تهران از طريق منابع خبري خود اطلاع پيدا كردند كه قرار است معامله‌‌اي بين قاچاقچيان عتيقه انجام شود و در آن 3 شي‌ء عتيقه به مبلغ 200ميليون تومان به فروش برسد.

با آغاز بررسي‌ها، تيم ويژه‌اي از ماموران اطلاعات و عمليات سازمان ميراث فرهنگي، وارد عمل شدند و در تحقيقات اوليه دريافتند قاچاقچيان در خانه‌اي در شرق تهران براي انجام اين معامله ميليوني، قرار گذاشته‌اند.

با اين سرنخ، ماموران اين خانه را به‌صورت نامحسوس تحت نظر قرار دادند تا در زمان انجام معامله فروشندگان و خريداران را دستگير كنند.

چند روز بعد در حالي كه ماموران، اطلاعات دقيق‌تري درباره زمان انجام معامله به دست آورده بودند، در زمان مقرر اطراف خانه را به محاصره درآوردند.

چند دقيقه‌اي بيشتر به زمان انجام معامله نمانده بود كه ماموران 2 مرد ميانسال را ديدند كه با چمدان سياه بزرگي كه همراه داشتند خودشان را به محل قرار رساندند.

وقتي مشخص شد آنها همان قاچاقچيان عتيقه هستند، ماموران وارد عمل شدند و آنها را به‌همراه خريداران دستگير كردند.

مجسمه شيربالدار + سرباز

با كشف 2 مجسمه شير بالدار و يك مجسمه سرباز از قاچاقچيان، ماموران آنها را به اداره پليس منتقل كردند و بازجويي از آنها آغاز شد.

مردان كلاهبردار در جريان بازجويي‌ها با اعتراف به اينكه قصد فروش اشياي عتيقه را داشته‌اند مدعي شدند كه نمي‌دانسته‌اند اين اشيا تقلبي است.

آنها در بازجويي‌ها گفتند: مجسمه‌ها را يكي از دوستانمان كه چوپان است به ما داد. او مدعي بود هنگامي كه گوسفندانش را براي چرا به دره‌اي در يكي از روستاهاي غرب كشور برده، مجسمه‌ها را پيدا كرده است، ما هم اين مجسمه‌ها را از او گرفتيم تا با فروش آنها مبلغي به‌عنوان كميسيون نصيبمان شود اما هنگامي كه قصد داشتيم آنها را به قيمت 200 ميليون تومان بفروشيم ماموران ما را دستگير كردند.

سرهنگ پاسدار عليرضا انوري – فرمانده يگان حفاظت سازمان ميراث فرهنگي استان تهران – با بيان اين خبر گفت: بررسي‌هاي كارشناسان ميراث فرهنگي نشان مي‌دهد مجسمه‌هاي كشف شده از متهمان به طرز ماهرانه‌اي از روي نمونه‌ واقعي آنها جعل شده است و متهمان براي اينكه طعمه‌هاي خود را فريب دهند، براي ساخت آنها از سفال سرخ استفاده كرده‌اند و سپس مجسمه‌ها را در كوره سوزانده‌اند تا قديمي به‌نظر برسند.

وي با بيان اينكه متهمان هم‌اكنون با قرار قانوني راهي زندان شده‌اند از شهروندان درخواست كرد چنانچه از فعاليت قاچاقچيان اشياي عتيقه اطلاع پيدا كردند، ماجرا را با تلفن‌هاي 73-22576570، داخلي 127 به واحد اطلاعات يگان حفاظت اطلاع دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.