یکشنبه , 10 مهر 1401

زنان عمر طولاني تري نسبت به مردان دارند

براساس گزارش اخير سازمان بهداشت جهاني و بررسي مردم 193 کشور جهان ، زنان از طول عمر بالاتري نسبت به مردان برخوردارند .
به گزارش سلامت نیوزبه نقل از خبرگزاري آلمان؛ نوزاد پسري كه در جمهوري “سان مارينو” كشوري كوچك، احاطه شده در ايتاليا، به دنيا مي آيد به احتمال زياد تا 80 سال زندگي مي كند و پسري كه همان روز در سيرالئون به دنيا مي آيد به طور حتم فقط 37 سال شانس زندگي خواهد داشت.
براساس آمارهاي اين سازمان، سان مارينو بالاترين متوسط عمر براي مردان و سيرالئون پايين ترين آن را داراست در اين ميان شانس زنان براي زندگي طولاني بيشتر از مردان است.
بنابراين گزارش، در ژاپن و 30 كشور ديگر جهان متوسط سن مرگ و مير در ميان زنان بيش از 80 سال يعني بيشتر از مردان “سان مارينو” است. همچنين زنان ژاپني با 86 سال متوسط عمر در راس مبدل سازمان بهداشت جهاني جاي دارند و زنان كشور “سوازيلند” با 37 سال در پايين ترين مرتبه قرار دارند.
براساس اين گزارش؛ برخي از اين 193 كشور كه بنا بر آمار اخير از متوسط عمر بالاتري برخوردارند استراليا، ايسلند، سوئد، سوئيس، كانادا و موناكو هستند همچنين در آمريكا نيز كه رتبه سي و سوم را داراست ، مردها 75 سال و زنان 80 سال عمر مي كنند.
گفتني است: بنابراين آمار عمر مردها در ايران 68 سال و در زنان 73 سال است از ميان اين سال ها مردها 56 سال و زنان 59 سال را در سلامت كامل مي گذرانند.
همچنين احتمال مرگ و مير بين 15 تا 60 سالگي براي زنان ايراني 11 درصد و براي مردان 18 درصد است


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.