پنج شنبه , 11 خرداد 1402

زايمان بدون درد با حضور شوهر

براي نخستين بار زايمان بدون درد با حضور همسر هنگام زايمان در بيمارستان صارم تهران انجام شد.
ابوطالب صارم،‌ متخصص زنان و زايمان و رئيس اين بيمارستان درباره اين زايمان گفت:‌ با توجه به كاهش بيش از حد زايمان طبيعي در بين زنان جوان و ترس و دلهره آنان از روش طبيعي بر آن شديم تا راه‌هاي زايمان طبيعي و بدون درد را در كشور ترويج كنيم به همين علت پس از استفتا از مراجع ديني راهي كه به ذهنمان رسيد حضور شوهر در كنار زن هنگام زايمان بود.
وي گفت: حضور فيزيكي شوهر در كنار زن هنگام زايمان علاوه بر اين‌كه محرم زن است و مي‌تواند در امر زايمان به گروه تخصصي كمك كند باعث قوت قلب و كاهش استرس زايمان در زن مي‌شود و خوشبختانه تجربه اين زايمان كه ‌دوشنبه هفته جاري در بيمارستان صارم انجام شد در محيطي عاطفي و توأم با آرامش باور نكردني بود.
صارم افزود:‌ بسياري از زنان پس از زايمان به علت دوري گزيني همسر دچار افسردگي مي‌شوند اما حضور شوهر در بالين زن هنگام زايمان و مشاهده سختي هاي زايمان موجب نزديكي زن و شوهر و ارتباط عاطفي بيش‌تر آن‌ها مي‌شود و اين امر نه تنها افسردگي زن را پس از زايمان از بين مي‌برد بلكه موجب همكاري بيش‌تر شوهر در نگهداري و تربيت فرزند مي‌شود.
وي گفت:‌ زايمان بدون درد به چند روش مختلف انجام مي‌شود كه استفاده از روش هيپنوتيزم،‌ طب سوزني، گاز NO2 و بي حسي نخاعي به روش اپيدورال از آن جمله است كه ما در اين روش از روش اپيدورال سطحي استفاده كرديم به نحوي كه زن هنگام زايمان بتواند حركت كند و زايمان طبيعي داشته باشد.
رئيس بيمارستان تخصصي زنان و زايمان صارم افزود:‌ روش‌هاي مختلف زايمان بدون درد و اپيدورال بارها انجام شده است و سابقه دارد،‌ آنچه تاكنون در ايران به آن توجه نشده است، توجه به مسائل روحي، رواني و عاطفي زايمان است كه اثر بسيار زيادي هم در كاهش درد زايمان و هم كاهش افسردگي و اضطراب زايمان و پس از آن دارد.
وي گفت: در زمان حاضر بيش از 70 درصد زايمان‌ها در كشور ما به روش سزارين انجام مي‌شود در حالي كه در گذشته سزارين براي خانواده‌هاي ايراني كسر شأن محسوب مي‌شد و نشانه بيماري و اختلال بود اما سال‌هاست، زنان كشور ما براي مواجهه نشدن با درد زايمان به روش سزارين رو آورده‌اند.
وي افزود: سزارين فقط در موارد معدودي كه به علت تنگي لگن زن نسبت به سر نوزاد، زايمان را دچار مشكل مي‌كند و سلامت مادر يا نوزاد را به مخاطره مي‌اندازد با تشخيص پزشك لازم است كه تعداد اين موارد لازم حداكثر بين 15 تا 20 درصد كل زايمان‌هاست.
صارم گفت: ورزش كردن دختران از كودكي، فرهنگ‌سازي براي ترويج زايمان طبيعي به خصوص زايمان بدون درد،‌ استفاده از روش‌هاي كاهش درد در حين بارداري مانند پياده‌روي و نرمش حين بارداري، اكواژيمناستيك (راه رفتن و ورزش در آب) و آموزش زن و شوهر براي زايمان طبيعي بدون درد از روش‌هاي مهمي است كه بايد براي ترويج زايمان طبيعي در كشور‌ انجام شود.
وي افزود: سزارين علاوه بر امكان بروز عفونت در حين عمل جراحي و طولاني‌تر بودن مدت زمان بستري زن، احتمال خطر جاني بيش‌تري را نيز براي مادر به همراه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.