یکشنبه , 10 مهر 1401

روایت فاصله‌ها از روابط پدران‌و‌پسران

روایت فاصله‌ها از روابط پدران‌و‌پسران

در سریال فاصله‌ها باز هم جوانان محور هستند. یكی از این جوان‌ها سعید نام دارد كه استخری نقش او را بازی می‌كند. ساسان دوست اوست كه ایفاگر نقش او شاهرخ‌شاهی است و در این وسط یك دختر هم هست كه آیدا نام دارد و…

به گزارش جام جم آنلاین،این نام‌ها حتما برای شما آشنا هستند: دانیال حكیمی، شاهرخ استخری، حسن جوهرچی و نیما شاهرخ‌شاهی. این بازیگران را بخصوص در یكی، دو سال اخیر در سریال‌های مختلف دیده‌اید؛ سریال‌هایی كه بیشتر آنها را حسین سهیلی‌زاده كارگردانی كرده است.
مثلا دانیال حكیمی 2 سال پیش در سریال«ترانه مادری» بازی كرد و شاهرخ استخری كه سال گذشته با بازی در سریال «دلنوازان» كلی بین جوانان طرفدار پیدا كرد و نیما شاهرخ‌شاهی كه با بازی در فیلم ترسناك «پارك وی» به دنیای بازیگری پا گذاشت و سال گذشته در چند قسمت از سریال «شمس‌العماره» در نقش یكی از خواستگاران لیلا (هانیه توسلی) ظاهر شد. این 3 بازیگر این روزها مشغول بازی در سریال «فاصله‌ها» به كارگردانی حسین سهیلی‌زاده هستند كه قرار است از ابتدای تابستان از شبكه 3 سیما روی آنتن برود.
سهیلی‌زاده سریال فاصله‌ها را براساس فیلمنامه‌ای از «مسعود بهبهانی‌نیا» مقابل دوربین برده است. پیش از این بهبهانی، فیلمنامه «ترانه مادری» را برای سهیلی‌زاده نوشته بود. درواقع این كارگردان با ساخت سریال ترانه مادری بود كه به مسائل جوانان توجه كرد و با ساخت سریال دلنوازان این نگاه را ادامه داد. در هر دوی این سریال‌ها سهیلی‌زاده نشان داد كه اگر جوانان به خطا می‌روند، خانواده‌های آنان بی‌تقصیر نیستند.
در سریال فاصله‌ها باز هم جوانان محور هستند. یكی از این جوان‌ها سعید نام دارد كه استخری نقش او را بازی می‌كند. ساسان دوست اوست كه ایفاگر نقش او شاهرخ‌شاهی است و در این وسط یك دختر هم هست كه آیدا نام دارد و بهاره افشاری این نقش را بازی می‌كند. بهاره افشاری همان بازیگری است كه با بازی در نقش شیطان در سریال «او یك فرشته بود» به شهرت رسید. او این روزها فیلم «تسویه حساب» را بر پرده سینماها دارد.
دانیال حكیمی كه در ترانه مادری نقش منفی را به عهده داشت در سریال فاصله‌ها نقش مرد مذهبی و خوش‌نامی را بازی می‌كند كه محسن كریمی نام دارد و یك برادر دارد كه به حاج رضا معروف است و رضا توكلی نقش او را بازی می‌كند.
اشتباه پدران، ناسازگاری پسران
در خلاصه داستان فاصله‌ها چنین آمده است: محسن كریمی (48 ساله) فردی مذهبی و خوشنام در محل و مورد اعتماد همگان و محل رجوع اهالی برای حل مشكلاتشان است. او متوجه سستی ایمان پسرش، سعید در نماز و تكالیف شرعی شده و راه چاره‌ای می‌جوید. اما یك حادثه باعث می‌شود محسن متوجه فاصله زیادی شود كه میان نگاه او به زندگی و ارزش‌هایش با نگاه سعید وجود دارد.
سعید با اتومبیل پدر تصادف می‌كند. پدر متوجه می‌شود دختری ناشناس پشت فرمان بوده و جوانی به نام ساسان هم آنها را همراهی می‌كرده است. ساسان كسی است كه پدر مدت‌ها قبل مراوده با او را برای سعید منع كرده است. پرس و جو و كنجكاوی پدر با مقاومت سعید روبه‌رو می‌شود. سعید روش پدر برای همسریابی، وسواس‌هایش برای احتراز از ساسان و نهایتا نگاهش به كسب درآمد و حلال و حرام كردن‌هایش را قبول ندارد و مورد تردید قرار می‌دهد.
پس از آن محسن متوجه می‌شود پولی كه سعید از او گرفته نزد ساسان است و سعید در قبالش ماهانه سود دریافت می‌كند. سعید كه جوانی سرگشته اما مدعی و طلبكار است، مدتی قبل برای اثبات توانایی خود و كسب استقلال از پدر، مقداری پول را به عنوان قرض از او گرفته اما به جای سرمایه‌گذاری در محل مورد نظر آن را به ساسان داده است. ساسان هم آن را در شركتی هرمی سرمایه‌گذاری كرده است.
مخالفت پدر با رفتار سعید و تلاشش برای اصلاح رفتار او بی‌نتیجه می‌ماند. سعید به جای پیش گرفتن راه درست با لجبازی تصمیم به تسویه طلب پدر می‌گیرد و به كمك دوست دیگرش، علی، مقداری وام می‌گیرد و به پدرش می‌دهد. رابطه پدر و پسر بیش از پیش تیره می‌شود. سعید كه انگیزه‌ای به ادامه تحصیل ندارد، درس را رها می‌كند و در رستوران یكی از بستگان دور مشغول به كار می‌شود.
محسن برادر بزرگ‌تری به نام حاج‌رضا دارد. رضا دو فرزند پسر و دختر دارد و برعكس محسن رابطه خوبی با آنها برقرار كرده و موفق شده با رابطه‌ای عاطفی، منطقی، آنها را از لغزش و خطا دور كند. آنها هم بدون پنهانكاری همه مشكلاتشان را با پدر و مادر خود در میان می‌گذارند و در كار و تحصیل هم موفق بوده‌اند. رضا، اشتباهات محسن را در ارتباط با فرزندانش عامل اصلی سوءتفاهم و انحراف آنها می‌داند، چرا كه محسن، فقط به فكر تامین معاش فرزندانش بوده و از تربیت و رابطه عاطفی با آنها غافل بوده است.
فرهاد (شوهرخواهر محسن ـ حسن جوهرچی) از زندان آزاد می‌شود. فرهاد دوست صمیمی محسن بوده كه پس از جنگ رو به كارهای اقتصادی آورده و در یك سوءاستفاده مالی لغزیده و كارش به زندان كشیده است. محسن در كشف ماجرای سوءاستفاده نقش اصلی را داشته و به همین دلیل فرهاد كینه او را به دل گرفته است. اكنون فرهاد بعد از آزادی از زندان در جستجوی كار است و با احساس عقب‌ماندن در زندگی بار دیگر در آستانه سقوط و سوءاستفاده قرار می‌گیرد.
سعید در رستوران با دختری به نام آیدا آشنا می‌شود. مدتی می‌گذرد تا محسن متوجه ترك‌تحصیل او و كار كردن در رستوران و دروغ‌هایش می‌شود. جای انكار برای سعید باقی نمانده، سعید علاقه به آیدا و تصمیمش برای ازدواج با او را هم به بقیه مشكلاتش اضافه می‌كند. تحقیق پدر نشان از عدم سلامت خانوادگی آیدا می‌دهد. سعید باز هم متفاوت از پدر فكر می‌كند اما نهایتا ضربه‌ای كه سعید از كشف ماجرای دوستی همزمان آیدا با ساسان می‌خورد، شوك تكان‌دهنده‌ای است كه او را به خود می‌آورد. سعید در آستانه سقوط توسط پدرش نجات پیدا می‌كند.امین عابدی، تدوین سریال فاصله‌ها را همزمان با تصویربرداری آغاز كرده و موسی آرمان‌پور قرار است برای آن موسیقی بسازد. از عوامل سازنده این سریال می‌توان به تهیه‌كننده: محمدرضا شجاعی، تصویربردار: سهیل نوروزی، طراح صحنه و لباس: فرهاد عزیزی‌فرد، طراح گریم: محمد قومی، صدابردار: مهدی آزادی، برنامه‌ریز: محمد حمزه‌ای، دیگر بازیگران: مریم كاویانی، روشنك گرامی، حمید شریف‌زاده، احمد قاسمی، نوید قنبریان و… اشاره كرد.
منبع:jamejamonline.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.