دوشنبه , 11 مهر 1401

رنگ صورتی را دوست دارید یا زرد یا …؟!

رنگ صورتی را دوست دارید یا زرد یا ...؟!
گلهای صورتی را ترجیح می دهید یا زرد؟ ژاکت سبز رنگ را به آبی رنگ ترجیح می دهید؟ دلیل چنین انتخابهایی، از انتخاب رنگ اتومبیل گرفته تا مبلمان منزل و یا حتی آی-پاد، اکنون برای دانشمندان آشکارتر شده است.
مطالعه ای جدید نشان می دهد تعیین رنگ مورد علاقه افراد کاملا در خاطرات آنها ریشه دارد، مطالعه ای که برای اولین بار ایده قدیمی علاقه افراد به رنگهایی که از آن خاطره خوب دارند را مورد آزمایش قرار داده است.
این یافته می تواند در توضیح اینکه چرا رنگ آبی برای برخی همیشه رنگ خوشایندی است، چرا زنان ژاپنی به رنگهای روشن تمایل دارند و چرا رنگهای تیره در مقابل دیگر رنگها معمولا ناخوشایند به نظر می آیند، تاثیرگذار باشد. اطلاعاتی که می تواند برای طراحان لباس بسیار ارزشمند باشد.
کارن اسکولز از دانشگاه کالیفرنیا برکلی می گوید دیدگاه مثبت نسبت به یک رنگ به دلیل وجود خاطره ای مثبت درباره آن در انتخاب رنگها بسیار تاثیرگذار است وی به همراه تیمی از محققان تلاش کردند برای درک دلیل علاقمندی افراد به رنگهایی خاص بر تکامل و روند رشد انسان متمرکز شوند نظریه اصلی این است که انسان رنگهایی را دوست دارد که با پدیده های سالم که بقای انسان را تضمین می کنند در ارتباط باشند.
برای مثال یک آسمان آبی نشاندهنده آب و هوایی آرام و پایدار است که همین ویژگی می تواند دلیل محبوبیت این رنگ را در فرهنگهای مختلف توضیح دهد در مقابل رنگهای زرد تیره و نارنجی یادآور مواد ناخوشایند و نامطبوع مانند غذاهای فاسد شده اند و همانطور که انتظار می رفت میزان علاقمندی به این رنگها در گوشه و کنار جهان بسیار پایین است.
دانشمندان همچنین دریافته اند زنان علاقه خاصی به رنگ قرمز دارند که این می تواند ریشه در توانایی ماقبل تاریخ انسان در تشخیص سریع میوه های سرخ رنگ در برابر انبوه گیاهان سبز رنگ داشته باشد.
با وجود این گرایشهای کلی، انتخاب رنگ در میان افراد مختلف نیز با یکدیگر تفاوتهای زیادی دارد و دانشمندان برای درک دلیل این تفاوتها آزمایشهایی را انجام دادند در بخشی از این آزمایشها برای داوطلبان اسلایدهای رنگی به نمایش درآمد این تصاویر به صورت هدفدار و به گونه ای انتخاب شده بودند که در یکی رنگ قرمز بر روی موضوعی خوشایند و در دیگری بر روی موضوع ناخوشایند قرار گرفته باشد.
نتایج این آزمایش نشان داد افراد رنگهایی را انتخاب می کنند که با موضوعی مثبت و خوشایند در ارتباط بوده باشد در آزمایشی دیگر مشخص شد دانشجویان دانشگاه برکلی که از نظر تعصب به دانشگاه خود بالاترین رتبه را دارند، گرایش زیادی به رنگهای آبی و طلایی، دو رنگ ویژه برکلی، داشته و از رنگهای سفید و قرمز که رنگ دانشگاه رقیب آنها یعنی استنفورد است، چندان دل خوشی ندارند.
بر اساس گزارش دیسکاوری، با توجه به این نتایج محققان دریافتند ارتباطات اجتماعی می تواند بر انتخاب رنگها و تعیین رنگهای مورد علاقه فرد در زمانهای مختلف زندگی تاثیرگذار باشد. در واقع رنگها ابزاری هستند که می توان با کمک آن به دلیل علاقمندی یا تنفر نسبت به پدیده های مختلف پی برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.