چهارشنبه , 9 آذر 1401

رشد قیمت خودروهای وارداتی‌

رشد قیمت خودروهای وارداتی‌
رشد چشمگیر واردات خودرو موجب شد تا مسوولان به منظور حمایت از خودروسازان داخلی، توقف ثبت سفارش خودروهای وارداتی را در سال جاری در دستور کار خود قرار دهند تا به این طریق بتوانند بر بازار این خودروها نظارت کنند…

هرچند طی دو ماه ابتدایی سال جاری واردات خودرو رشد 206 درصدی را تجربه کرد و این امر شائبه کاهش قیمت خودروهای وارداتی را به وجود آورد، اما ….
توقف ادامه دار ثبت سفارش خودروهای وارداتی موجب شد تا این خودروها به جای بازار، سر از انبار وارد‌کنندگان در آورند و رشد چشمگیر واردات نیز نتواند کاهش قیمت آنها را در پی داشته باشد.
براساس آمار گمرک طی دو ماه ابتدایی سال جاری در مجموع هفت هزار و 882 دستگاه انواع خودرو وارد کشور شد که آمار مذکور رشد 206 درصدی خودروهای وارداتی را به همراه داشت، اما این رشد چشمگیر طی دوماه گذشته نیز نتوانست افزایش قیمت خودروهای وارداتی را متوقف سازد.
توقف ثبت سفارش خودروهای وارداتی و افزایش 5/4 درصدی نرخ ارز از ابتدای اردیبهشت ماه تاکنون، از جمله دلایلی است که برخی وارد‌کنندگان، افزایش قیمت خودروهای وارداتی را به آنها نسبت داده و پیش‌بینی می‌کنند که در صورت ادامه‌دار شدن شرایط کنونی، افزایش قیمت خودروهای وارداتی طی ماه‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت. کاهش 20 درصدی تعرفه واردات خودرو را که در واپسین روزهای سال گذشته از سوی نمایندگان مجلس به تصویب رسید، می‌توان از جمله دلایل رشد واردات خودرو در سال جاری دانست؛ تعرفه‌ای که البته اعمال نشد، اما رشد واردات را به همراه داشت.
رشد چشمگیر واردات خودرو موجب شد تا مسوولان به منظور حمایت از خودروسازان داخلی، توقف ثبت سفارش خودروهای وارداتی را در سال جاری در دستور کار خود قرار دهند تا به این طریق بتوانند بر بازار این خودروها نظارت کنند.
اقدام صورت گرفته موجب شد تا وارد‌کنندگان خودرو به دلیل نامعلوم بودن وضعیت واردات طی ماه‌های آینده، اقدام به احتکار خودروهای وارد شده در انبارها کنند، اقدامی که رشد قیمت خودروهای وارداتی در بازار را به همراه داشت.
رشد قیمت محصولات کیا و هیوندایی
به گفته فرید زاوه، کارشناس خودرو، بیشترین خودروهای وارد شده در اردیبهشت ماه به شرکت کیا اختصاص داشته به طوری که از مجموع خودروهای وارد شده در مدت زمان مذکور، دو هزار و 50 دستگاه متعلق به این شرکت بوده است.
وی در ادامه می‌گوید :پس از کیا در مدت زمان مذکور هیوندایی در رتبه بعدی قرار دارد، به طوری که در مجموع هزار و 980 دستگاه خودرو توسط این شرکت وارد کشور شده است، رتبه سوم نیز طی این مدت به تویوتا اختصاص یافت به طوری که در مجموع 900 دستگاه انواع خودرو از این شرکت وارد کشور شده است که 200 دستگاه از خودروهای تویوتا به لکسوس شرکت لوکس‌ساز این شرکت اختصاص داشته است.
آمار ارائه شده هرچند نشان‌دهنده رشد واردات شرکت‌های کیا، هیوندایی و تویوتا است، اما فعالان خودرو خبر از افزایش قیمت محصولات شرکت‌های فوق داده و می‌گویند: شرکت‌های کیا و هیوندایی هم‌اکنون افزایش قیمت را در دستور کار خود قرار داده‌اند، به طوری که از ابتدای سال جاری تاکنون خودرو I30، افزایش یک میلیونی را تجربه کرده و هم‌اکنون با قیمت 39 میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود.
جنسیس کوپه نیز طی این مدت رشد سه میلیونی را تجربه کرده و هم‌اکنون با قیمتی برابر با 60 میلیون و 500 هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.
افزایش قیمت هیوندایی به محصولات جدید این شرکت منتهی نشده به طوری که علاوه بر I30 و جنسیس کوپه، خودروهای سوناتا و سانتافه نیز رشد یک میلیون و 200 هزار تومانی را تجربه کردند.
هم‌اکنون سانتافه با اتاق قدیم با قیمت 43 میلیون و 100 هزار تومان، توسان با قیمت 41 میلیون و آزرا نیز با قیمت 53 میلیون و 300 هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شوند.
فعالان بازار در ادامه عنوان می‌کنند: علاوه بر محصولات هیوندایی، شرکت کیا نیز افزایش قیمت برخی از محصولات را آغاز کرده، به طوری که در حال حاضر سراتو با یک میلیون تومان افزایش قیمت، در بازار عرضه می‌شود.
علاوه بر سراتو سایر محصولات این شرکت نیز طی این مدت رشد یک میلیون و 500 هزار تومانی را تجربه کرده‌اند.
هم‌اکنون سورنتو جدید با قیمت 57 میلیون و 800 هزار تومان، اسپورتیج 40 میلیون و 800 هزار تومان و اپیروس نیز با قیمت 51 میلیون و 500 هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شوند.
افزایش نرخ ارز، دلیل اصلی
زاوه در خصوص دلایل رشد قیمت خودروهای وارداتی در بازار می‌گوید: نرخ ارز از ابتدای سال جاری رشد چشمگیری را تجربه کرد که این امر بر قیمت خودروهای وارداتی تاثیر بسیاری داشت و با توجه به نامشخص بودن وضعیت نرخ ارز طی ماه‌های آینده، می‌توان گفت که روند افزایش قیمت خودروهای وارداتی، ادامه‌دار خواهد بود.
وی در ادامه می‌گوید: افزایش نرخ ارز، رشد قیمت خودرو و افزایش هزینه حمل بار را به همراه داشت که عوامل فوق به صورت مستقیم بر روند قیمت خودروهای وارداتی تاثیر
گذاشته است.
برخی از فعالان بازار خودرو نیز در این خصوص می‌گویند: در سال جاری شرکت‌های وارد‌کننده اقدام به افزایش قیمت خودروهای وارداتی کرده‌اند که افزایش صورت گرفته به هفته‌های گذشته منتهی نمی‌شود. به طوری که نمایندگی‌ها خبر از افزایش مجدد قیمت طی هفته‌های آینده نیز داده‌اند.
رشد 20 درصدی قیمت خودروهای آلمانی
علاوه بر محصولات شرکت‌های آسیایی، از ابتدایی سال جاری محصولات آلمانی نیز رشد چشمگیر قیمت را تجربه کرده‌اند که به گفته فعالان بازار خودرو کاهش واردات، عمده دلیل افزایش قیمت خودروهای بنز و بی‌ام‌و بوده است.
کاهش واردات خودروهای آلمانی در حالی است که به گفته زاوه در اردیبهشت ماه تنها 30 دستگاه خودرو آلمانی وارد کشور شده و این میزان، پاسخگوی نیاز بازار نبوده است.
در این خصوص یکی از فعالان بازار خودروهای آلمانی می‌گویند: تغییر در روابط سیاسی میان ایران و آلمان موجب شد تا واردات خودرو از این کشور کاهش چشمگیری یابد که این امر بر قیمت محصولات بنز و بی‌ام‌و تاثیرگذار بوده است.
این فعال بازار در ادامه می‌گوید: طی دو الی سه ماه آینده، محصولات شرکت بنز و بی‌ام‌و، رشد 15 الی 20 درصدی را تجربه کردند که با توجه به محدودیت در بازار، افزایش قیمت این خودروها در ماه‌های آینده ادامه‌دار خواهد بود.
افزایش قیمت خودروهای وارداتی در حالی است که بسیاری از فعالان بازار خودرو برای سال جاری کاهش قیمت و ثبات در بازار خودروهای وارداتی با قیمت کمتر از 50 میلیون تومان و رشد قیمت خودروهای لوکس را پیش‌بینی کرده بودند، اما تغییر تعرفه واردات خودرو در سال جاری موجب شد پیش‌بینی‌های صورت گرفته، درست از آب درنیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.