یکشنبه , 10 مهر 1401

رابطه بین جوش و آکنه و خودکشی!؟

رابطه بین جوش و آکنه و خودکشی!؟
این تحقیقات شاید بتواند تغییراتی در شیوه درمان آکنه ایجاد کند و پزشکان را به انتخاب روش‌های بهتر درمانی تشویق کند…
نوجوانان و جوانانی که دچار آکنه شدید هستند با احتمال بیش‌تری به فکر خودکشی می‌افتند.
قبلا محققان اعتقاد داشتند مصرف برخی داروها که برای درمان آکنه استفاده می‌شود باعث بروز احساس ناامیدی و افسردگی در نوجوانان می‌شود. اما آخرین تحقیقات نشان می‌دهد این موضوع درست نیست و بروز افسردگی در نوجوانان به دلیل بد شکل شدن صورت و ظاهر آن‌هاست.
دکتر جان آندرس هالورسن از دانشگاه اسلو و همکارانش تحقیقی را روی 3 هزار 775 نوجوان بین 18 تا 19 سال انجام دادند. این مطالعات نشان داد نوجوانانی که دچار آکنه شدید هستند با احتمال بیش‌تری نسبت به دیگر نوجوانان ممکن است به فکر خودکشی بیفتند. تقریبا پسران دچار آکنه شدید تا 3 برابر و دختران تا 2 برابر بیش‌ از دیگران ممکن است به فکر خودکشی بیفتند.
مشکلات اجتماعی نیز در بین افرادی که به اکنه شدید دچار هستند بیش‌تر است. دکتر هالورسن در این باره گفت: این تحقیقات شاید بتواند تغییراتی در شیوه درمان آکنه ایجاد کند و پزشکان را به انتخاب روش‌های بهتر درمانی تشویق کند.
فکر کردن در مورد خودکشی یک نشانه و علامت از مشکلات احساسی و روانی است. اما الزاما اشخاصی که به فکر خودکشی می‌افتند واقعا آن را عملی نمی‌کنند.
از سوی دیگر تحقیقات نشان داده است برخی از داروهای درمان جون نه تنها باعث افسردگی نمی‌شوند، بلکه علائم آن را کاهش می‌دهند. برای مثال داروی آکوتان که برای درمان جوش‌های صورت استفاده می‌شود می‌تواند به کمتر شدن میزان افسردگی یک فرد کمک کند.
صورت‌های پر از جوش‌های قرمز و لکه‌ها تیره زیبایی یک فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث نارضایتی و احساس افسردگی می‌شود. اما استفاده از روش‌های درمانی مانند آکوتان باعث از بین رفتن این جوش‌ها و صاف و شفاف شدن پوست می‌شود که این مسئله به بهبود روحیه فرد بیمار کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.