چهارشنبه , 22 آبان 1398

دیتاسنترهای گوگل


گوگل با خودنمایی تازه علمی در قالب یک مقاله تحقیقاتی از ابزاری سخن گفته که قادر است یک تریلیون داده را تنها با یک کلیک مثل چیپس با دندان های سخت افزاری جویده و آسیاب کند تا بدین ترتیب نتایج مورد نظر شما را به روی دسکتاپ آورده و یا سرویس های ایمیل و … کاربران را ظاهر کند.
گوگل همواره آخرین تکنولوژی های مربوط به دیتا سنتر هایش را مثل یک راز تجاری بزرگ ، مخفی نگه می دارد. این کمپانی دو سال پیش چراغ رکهای دیتا سنترش در Equinix را خاموش و کارمندانش را به کلاه هایی شبیه کلاه معدنچیانمجهز کرد که چراغی هم روی آن نصب بود. البته تعجبی هم ندارد چرا که این کمپانی دیتا سنترهایش را بزرگترین مزیت رقابتی خود دربرابر رقبایش می داند.
در واقع اکثر کمپانی های بزرگ چنین اند اما گوگل کمی با احتیاط تر عمل می کند. در این بین کمپانی هایی هم هستند مثل فیس بوک که ترجیح می دهند طراحی های دیتاسنترهایشان اپن سورس باشد تا در وقت و نیروی بقیه صرفه جویی شود و همه جهان از دانش آنها سود ببرند.
اما حالا که خلاقیت نهفته در دل این سخت افزار ها اندکی قدیمی شده ، گوگل پرده از روی برخی از رازهایش برداشته است.اوایل تابستان امسال مقاله تحقیقاتی از سوی این کمپانی منتشر شد که برخی از تکنیک های زیر ساختی اش را تشریح می کرد. معمولا گوگل هر از چند گاهی یکی از این مقاله ها را منتشر می کند که تاثیرات عظیمی هم بر دنیای فن آوری به جا می گذارد. مثلا مقاله سال 2010 این کمپانی از ابزار تجزیه و تحلیل داده ای سخن می گفت که به خلق بزرگترین پروژه نرم افزاری اپن سورس دنیا یعنی Hadoop منجر شد.
مقاله جدید هم صحبت از ابزار عجیبی می کند که قادر است یک تریلیون داده را تنها با یک کلیک پردازش کند. در این مقاله آمده که سرعت این ابزار 10 تا 100 برابر بیشتر از دیتا بیس های قدیمی است که قادر بودند چنین حجمی از داده ها را پردازش کنند.
این ابزار که جایگزین Dremel شده ، می تواند 782 میلیارد سلول از داده ها را در حدود 30 تا 40 ثانیه پردازش کند یعنی به عبارتی هر دستور تنها 2 ثانیه طول می کشد . در واقع Dremel تنها برای تحلیل دیتابیس های متفاوت طراحی شده بود اما این سیستم جدید به شکلی بهینه سازی شده که بتواند روی حافظه هم اجرا شود و این بدان معناست که میزان تاخیر به طرز چشمگیری کاهش خواهد یافت.
به طور مختصر باید گفت، این ابزار شما را با سرعت بیشتری به اطلاعات مورد نیازتان می رساند.اگر شما 4 دیتابس مرکزی در شرکت خود داشته باشید این ابزار دقیقا همانجایی است که شما آنها را ذخیره کرده اید. این سیستم برای جا دادن بیشتر اطلاعات از تکنیک های فشرده سازی بسیار پیشرفته ای استفاده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *