سه شنبه , 8 آذر 1401

دلایل ودرمان خارش مقعد

دلایل ودرمان خارش مقعد

درمان خارش مقعد

درمان خارش مقعد بستگی به علت مشکل دارد. و درمان ممکن است شامل اقدامات مراقبت از خود، تغییرات رژیم غذایی، درمان عفونت یا به ندرت جراحی نیاز باشد.

داروهایی که ممکن است کمک کند عبارتند از:

هیدروکورتیزون – کرم یا پماد حاوی هیدروکورتیزون به منظور کاهش التهاب و خارش استفاده می شود.

پماد حفاظتی اکسید روی ( Desitin، Balmex ) نیز ممکن است کمک کند.

آنتی هیستامین – اگر علائم شما در شب بدتر می شود پزشک شما ممکن است یک آنتی هیستامین برای کاهش خارش، تا زمانی که درمان های موضعی اثر کند تجویز نماید.

درمان ضد انگل – چند دارو برای درمان عفونت کرمک وجود دارد یک دوز واحد دارو ممکن است عفونت را درمان کند اما اغلب دوز دوم یک تا دو هفته بعد تکرار می شود.

با درمان مناسب، خارش مقعد در کمتر از یک هفته در بسیاری از افراد تسکین می یابد. خارش مقعدی که بیش از یک تا دو ماه ادامه یابد نیاز به ارزیابی توسط متخصص دارد.

محصولات مورد استفاده در درمان خارش مقعد مانند پماد، کرم، ژل، شیاف، فوم و پد در دسترس می باشد.

پماد، کرم، ژل – زمانی که اطراف مقعد مورد استفاده قرار می گیرد باید به صورت یک پوشش نازک استفاده شود.

بی حس کننده موضعی – بی حس کننده موضعی به طور موقت سبب تسکین درد، سوزش و خارش می شود استفاده از این محصولات باید به منطقه اطراف و انتهای مقعد محدود شده باشد. بی حس کننده موضعی می تواند سبب واکنش های آلرژیک با سوزش و خارش شود. بنابراین، اگر سوزش و خارش افزایش یابد باید استفاده از بی حسی موضعی متوقف شود.

علائم خارش مقعد

خارش مقعد ممکن است با سوزش و درد همراه است. خارش و سوزش ممکن است موقت یا مزمن باشد

اغلب خارش مقعد به مراقبت پزشکی نیاز ندارد.

خارش مقعد شدید و یا بیش از یک تا دو ماه طول می کشد.

ممکن است خونریزی از مقعد وجود داشته باشد.

شما نمی توانند بفهمید که چه چیزی باعث خارش مداوم است.

خارش مقعد مداوم ممکن است به یک بیماری پوستی و یا مشکل دیگری مربوط باشد که نیاز به درمان پزشکی دارد.

سوزش پوست – اصطکاک و رطوبت می تواند پوست حساس مقعد را تحریک کند این تحریک گاهی اوقات باعث خارش مقعد می شود عطر، رنگ و عوامل نرم کننده در محصولاتی مانند صابون و کاغذ توالت همچنین ممکن است سبب تحریک و خارش مقعد را آغاز کند استفاده بیش از حد از این محصولات اغلب مشکل بدتر می کند.

گوارش و مشکلات – حملات مکرر اسهال می تواند سبب تحریک مقعد و خارش شود نشت تصادفی از مدفوع، دفع ناخواسته مدفوع یا بی اختیاری مدفوع از عوامل مؤثر است.

هموروئید – هموروئید اغلب در نتیجه زور زدن در هنگام دفع مدفوع اتفاق می افتد خارش مقعد می تواند یک علامت از بواسیر باشد.

عفونت – عفونت های منتقله از راه جنسی نیز ممکن است مقعد را درگیر و باعث خارش مقعد شود در کودکان، انگل کرمک می تواند باعث خارش مداوم مقعد شود افراد بزرگسال خانواده نیز می تواند آلوده شوند سایر انگل ها ممکن است خارش مشابهی ایجاد کند عفونت مخمر، که معمولا در زنان تاثیر می گذارد می تواند سبب خارش در ناحیه مقعد شود.

شقاق مقعد – شقاق مقعد می تواند سبب خارش مقعد شود.

بیماری های پوستی – گاهی اوقات، خارش مقعد در نتیجه یک بیماری پوستی خاص، مانند پسوریازیس و یا درماتیت تماسی می باشد.

تومورهای مقعد – به ندرت، تومورهای خوش خیم یا سرطانی در اطراف مقعد ممکن است منجر به خارش مقعد شود.

درمان با آنتی بیوتیک نیز می تواند سبب عفونت مخمر و سوزش مقعد شود.

پسوریازیس همچنین می توانید مقعد را تحریک کند.

فیستول – سوراخ غیر طبیعی ( فیستول ) از روده کوچک و روده بزرگ به پوست اطراف مقعد می تواند در اثر بیماری کرون تشکیل شود و از این فیستول مایعات نشت و سبب تحریک ناحیه مقعد می شود.

تشخیص علت خارش

پزشک ممکن است با پرسیدن از شما در مورد نشانه های بیماری، علت خارش را تشخیص دهد. اگر علت خارش مشخص نیست، دکتر شما ممکن است شما را به یک متخصص متخصص پوست برای ارزیابی بیشتر ارجاع دهد معاینه مقعدی ممکن است لازم شود سایر آزمایشات مانند پروکتوسکوپی و یا کولونوسکوپی برای مشاهده بیشتر دستگاه گوارش، گاهی اوقات برای شناسایی علت خارش مقعد مورد نیاز است. با این حال، علت دقیق خارش ممکن است هرگز شناخته نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.