چهارشنبه , 16 آذر 1401

دستگیری متخلفان آزمون دستیاری

دستگیری متخلفان آزمون دستیاری
عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در حاشیه مراسم تودیع و معارفه سرپرست جدید دادسرای ناحیه 16، در جمع خبرنگاران، اظهار داشت…


دادستان تهران اعلام كرد: تاكنون 7 نفر متهم در ارتباط با تخلفات آزمون دستیاری دستگیر شده‌اند كه 4 نفر از آنان در بازداشت هستند.
عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در حاشیه مراسم تودیع و معارفه سرپرست جدید دادسرای ناحیه 16، در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: مثل روال سال‌های قبل، در چهارشنبه آخر سال مجتمع‌های قضائی تهران تا پایان شب كشیك هستند.
وی افزود: به پلیس دستور‌ داده‌ایم فروشندگان عمده و تهیه‌كنندگان مواد منفجره و محترقه را شناسایی و دستگیر كنند. كسانی‌ كه در این روز اقدام به عملیات اخلال‌گرانه و انفجارهای مهیب كنند قطعاً دستگیر، بازداشت و محاكمه خواهند شد.
دادستان تهران همچنین بیان داشت: از خانواده‌های خوب و مردم عزیز كه در روز 22 بهمن بصیرت و هوشمندی خود را نشان دادند می‌خواهیم با اقدامات مناسب خود مراقب فرزندانشان باشند و البته و ما میان شادی و اخلال تفاوت قائل‌ هستیم.
جعفری دولت آبادی با اشاره به امكان عمل به رسوم در شكل منطقی خود تصریح كرد: مردم می‌توانند در منزل خود و یا نزدیك به آن به آنچه كه مرسوم به یك رسم شادی كنند. اما اینكه عده‌ای اجازه دهند با انفجارهای مهیب اخلال در ترافیك و رفت و آمد مردم، بسته شدن راه‌ها و آتش زدن اموال در خیابان‌ها برای مردم زحمت ایجاد كنند مطمئن دستگاه قضایی از طریق دستوری كه به پلیس داده با این افراد برخورد می‌كند.
وی همچنین خاطرنشان كرد: من مطمئن هستم هیچ كس بهتر از خود مردم نمی‌تواند این كار را انجام دهد، مردم با حضور خود اقدامات پیشگیرانه و مراقبت از فرزندان خود و جلوگیری از حضور آنها در تجمعاتی كه بوی اخلال و انفجارهای مهیب می‌دهند جلوگیری كنند و مطمئن به این ترتیب حادثه‌ای رخ نمی‌دهد.
دادستان تهران با اشاره به آسیب‌های مختلف چهارشنبه سوری در سال‌های گذشته، گفت: این انفجارها در سال‌های گذشته نیز آسیب‌های جسمی فراوانی داشت و موجب تاسف و تاثر خانواده‌ها شد. انشاءالله امسال این روز با سلامت بگذرد و مردم بتوانند در آستانه سال جدید با خوبی و خوشی سال نو را آغاز كنند.
وی اضافه كرد: در تمام مجتمع‌های قضایی و دادسراهای تهران موضوع پیشگیری از حوادث خارج از وقت اداری برقرار است و كلیه افرادی كه در روز چهارشنبه سوری دستگیر شوند همان روز به دادسراها اعزام می‌شوند و برای آنها تصمیم گرفته می‌شود.
جعفری دولت آبادی با تاكید بر اینكه افرادی كه به بهانه چهارشنبه سوری بخواهند سوء استفاده كرده و اقدام به حركات اخلال گرایانه و آتش سوزی‌های مهیب و آزار و اذیت مردم شوند مطمئنا با برخورد قضایی مواجه خواهند شد، افزود: پلیس آنها را دستگیر كرده و محاكمه می‌شوند با ارائه محاكمه قضایی اجازه نخواهیم داد این حركات تكرار شود و بنابراین بهتر است خانواده‌ها با مدیریت خود اجازه ندهند كه فرزندانشان گرفتار این حوادث شوند.
وی در خصوص پرونده عبدالمالك ریگی عنوان كرد: اصل كلی این است كه به پرونده‌ها در محل وقوع جرم رسیدگی شود. وقتی این پرونده‌ها و جرائم اصلی آن در سیستان و بلوچستان رخ داده مطابق این اصل همكاران بسیار خوب ما در این منطقه صالح به رسیدگی هستند و در یك فضای استثنایی اگر در خواست احاله شود طبق مقررات موضوع در تهران رسیدگی می‌شود.
دادستان تهران ادامه داد: اصل این است كه به هر پرونده به محل وقوع جرم آن رسیدگی شود و تا جایی كه ما خبر داریم دستورات قضایی از آن مركز صادر شده و طبق موازین آنها به این مسئله رسیدگی می‌كنند مگر اینكه درخواست احاله شود كه تا این لحظه چنین اتفاقی رخ نداده است.
جعفری دولت آبادی در پاسخ به سئوال دیگری درباره اعترافات ریگی بیان داشت: همانطور كه گفتم پرونده این شرور هنوز رسما در دادستانی تهران مطرح نشده و در سیستان و بلوچستان مورد پیگیری است ما نیز در این پرونده ورود جدی پیدا نكردیم و زمانی كه این كار را می‌كنیم كه درخواست احاله شود.
وی همچنین در خصوص پرونده عبدالحمید ریگی تصریح كرد: پرونده وی نیز در سیستان و بلوچستان است و این استان دادگستری و رئیس و دادستان دارد كه آنها به این پرونده‌ها رسیدگی می‌كنند ما اگر حكمی را اجرا كنیم حتما در این زمینه اطلاع رسانی نیز خواهیم كرد.
دادستان تهران عنوان كرد: البته یكی از اعضای خانواده ریگی در ایران پرونده دارد و كه در صورت تائید این حكم اجرا می‌شود.
وی در خصوص صحت اینكه تكلیف پرونده بسیار از دستگیر شدگان حوادث پس از انتخابات تا پیش از سال جدید مشخص می‌شود، تاكید كرد: ما بعد از عاشورا یك سیاست سختگیرانه اعمال كردیم به این معنا كه افرادی كه به ساحت نظام و مقدسات هتك حركت كردند با آنها طی یك سیاست قضایی با سخت‌گیری برخورد كردیم و این سیاست باعث شد تا كسانی كه در این تظاهرات دستگیر شدند باور كنند كه برخوردها جدی است.
جعفری دولت آبادی همچنین افزود: بعد از 22 بهمن و حضور شكوهمند مردم تصمیم گرفتیم تا با دستگیر شدگان با رافت اسلامی برخورد كنیم و به پرونده آنها سرعت بخشیدیم. تمام كسانی كه تحقیقات آنها تكمیل و یا دلایل آنها در مورد اتهاماتشان كم باشد در حال آزاد شدن هستند و همانطور كه می‌بینند آزادی‌های افزایش پیدا كرده است.
وی همچنین بیان داشت: این مسئله به منزله ضعف ما نیست ولی برخی تحلیل كردند كه ما مجبور به آزادی آنها هستیم خیر ما از موضع قدرت و اقتدار در حال آزاد كردن این افراد هستیم.
دادستان تهران تصریح كرد: این متهمان احساس كردند راه اشتباهی رفتند و ابراز ندامت و پشیمانی كردند و خود نیز گفتند كه ما باور نمی‌كردیم در چنبره‌ای از غفلت گرفتار شدیم بنابراین امیدواریم تمام كسانی كه در ایام عاشورا و حتی در 22 بهمن دستگیر شدند در صورت تكمیل تحقیقات و یا دلایل كم اتهامی آنها آزاد شوند تا مردم در آستانه سال جدید با آرامش بیشتری سال خود را آغاز كنند و امیدواریم امسال سال پر از بركت و نشاطی برای جمهوری اسلامی باشد.
جعفری دولت آبادی در خصوص آخرین اخبار شركت‌های هرمی گفت: مجتمع ویژه ما در خیابان مطهری مسئول رسیدگی به این پرونده‌ها هستند و بهتر است اطلاعات دقیق را از آنها سئوال كنیم البته دستگیری‌های زیاد و اقدامات متعددی در این زمینه در سراسر كشور وجود دارد.
وی در خصوص پرونده آزمون دستیاری پزشكی خاطرنشان كرد: در این پرونده اتاق گزارشات واصله در همان روز دادستانی تهران به عنوان مرجع اقدام كننده به موضوع ورود پیدا كرد و با همكاری سربازان گمنام امام زمان (عج) اقداماتی بسیار گسترده‌ای در این زمینه انجام شد.
دادستان تهران با اشاره به اینكه تاكنون 7 نفر متهم دستگیر و 4 نفر از آنها در بازداشت هستند، گفت: این افراد به افشا و خرید و فروش سئوال‌ها اعتراف كردند و اقدامات و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد و تا ریشه كردن و خشكاندن آن در این زمینه تلاش می‌كنیم.
جعفری دولت آبادی همچنین بیان داشت: مردم خاطره خوبی از این امتحان‌ها ندارند بنابراین در امتحان بعدی مطابق گزارشات واصله اقدامات بسیار خوبی قرار است انجام شود كه این حوادث تكرار نشود و ما مصمم هستیم تا ریشه فساد در این بخش را بخشكانیم.
وی در خصوص 4 متهم بازداشت شده عنوان كرد: این افراد به دریافت سئوالات و یكی از آنها نیز به نقش جدی زیاد خود و خارج كردن سئوالات از محوطه اعتراف كردند. اما زمانی می‌توانیم بگویم كه چه كسانی نقش داشتند كه اتهامات ثابت شده باشد. بنابراین اسمی از مسئول و یا غیره نمی‌آوریم تا ذهن مخدوش نشود. اما به طور كلی دستگیر شدگان عمدتا كسانی بودند كه با برقراری ارتباط توانسته بودند سئوالات را بدست بیاورند و یا هر سال به دنبال به دست آوردن آن بوده‌اند.
دادستان تهران با اشاره به اینكه تحقیق از این افراد تا ریشه كن كردن فساد و خشكاندن آن در این بخش ادامه دارد، اظهار داشت: در سال‌های قبل نیز این شبه‌ها وجود داشت و پرونده‌های تشكیل شد و امیدواریم با اقدامات پیشگیرانه‌ای كه صورت می‌گیرد شاهد تكرار آن نباشیم.
جعفری دولت آبادی دستگیر شدگان را فاقد سابقه خواند و یادآور شد: این افراد یا داوطلب بودند و با مسئولین مرتبط بودند. چرا كه این كار سود فراوانی دارد و بخشی از این اتفاق هم به فقدان نظارت‌های لازم به برگزاری سیستم طرح سئوال و عدم تعبیه اقدامات پیشگیرانه برگشت كه در سیستم جدید مورد توجه قرار گرفته است. تحقیقات تا دستگیری تمام كسانی كه در این زمینه نقشی داشتند ادامه خواهد داشت.
وی در خصوص وعده دادستانی مبنی بر تجمع پرونده‌های سرقت در تهران گفت: بسیاری از نا امنی‌های ناشی از سرقت‌های مهم در تهران متمركز شده‌اند چرا كه مردم از نا امنی و سرقت گلایه بسیار می‌كردند.
دادستان تهران عنوان كرد: مشكل ما در این زمینه محدویت مكانی بود كه در 6 ماه حضور بنده این مشكلات تقریبا با جا به جایی مجتمع قضایی تهران حل شد مكان قبلی مكان مناسبی نبود و با جا به جایی جدید و تغییر مدیریت آن، این مجتمع قضایی آغاز به كار می‌كنند.
جعفری دولت‌آبادی با اشاره به تمركز سرقت‌های مهم و قتل یعنی دو جرم مهم كشور نا امنی‌ها را مدیریت، كاهش و با صدور دستورات مناسب و تشكیل پرونده‌های قوی و انجام محاكمات خوب مردم بتوانند در این حوزه از امنیت بهتر و بیشتری برخوردار باشند و امیدواریم دادگاه‌های كیفری مستقر شود و با حضور پلیس دستگاه قضایی و سایر دستگاه‌ها اقدامات پیشگیرانه اقدامات مبارزه با سرقت با شكل مدبرانه‌‌تری انجام شود تا مشكلات مردم حل شود.
منبع:jahannews.com


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.