یکشنبه , 3 مهر 1401
نوا

خواب ظهر خستگي را برطرف مي‌كند

جام جم آنلاين: ابوالفضل قريشي روانپزشك گفت: ميزان خستگي‌زدايي خواب ظهر بيشتر از خواب شبانه است، به گونه‌اي كه خواب ظهر نيم ساعته كه معمولاً در كشورهاي شرقي مرسوم است، مي‌تواند به اندازه تمام ساعات خواب شبانه به انسان انرژي دهد.

خواب ظهر خستگي را برطرف مي‌كند

ابوالفضل قريشي در گفتگو با ايسنا، بهداشت نامناسب خواب را از عمده‌ترين عوامل مؤثر در اختلالات خواب دانست و ابراز كرد: عدم رعايت اصول اوليه خواب نظير عدم خوابيدن به موقع در هنگام شب و بيداري به وقت مناسب در صبح، موجب ايجاد مشكل در خوابيدن مي‌شود.

وي تصريح كرد: انسان از يك سيكل طبيعي برخوردار است، به طوري كه در اين چرخه به طور فيزيولوژيك انسان ساعت‌هاي خواب و بيداري را تجربه مي‌كند كه اين فرآيند نزديك به چرخه 24 ساعت طلوع و غروب آفتاب مي‌باشد.

اين متخصص اعصاب و روان با بيان اين‌كه خواب شبانه با شرايط فيزيولوژيك بدن انسان و ترشح برخي هورمون‌ها در بدن سازگار مي‌باشد، افزود: هماهنگي ساعات خواب و بيداري انسان با اين سيكل طبيعي باعث بهره‌وري بيشتر از شرايط فيزيولوژيكي و لذت بخشي بيشتر او در زندگي مي‌گردد و هرچه اين سيكل به هم بخورد، زمينه اختلالات خواب و بيداري نيز فراهم مي‌شود.

وي با اشاره به اين‌كه به طور فيزيولوژيك، نياز افراد مختلف به خواب متفاوت است، گفت: به طور ميانگين 6 الي 9 ساعت خواب براي افراد مناسب است، اما مشاهده مي‌شود انسان‌هايي كه به خواب كمتري نياز دارند، از نظر فعاليت‌هاي اجتماعي پوياتر هستند و ميزان انرژي و بهره‌وري آنها در زندگي بيشتر است.

وي عواملي نظير اضطراب و افسردگي را در ايجاد اختلال در خواب مؤثر ارزيابي كرد و افزود: مصرف مواد محركي نظير چاي پررنگ، قهوه، غذاهاي سنگين با كالري و چربي بالا نيز مي‌تواند باعث دير به خواب رفتن و بيداري شبانه گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.