جمعه , 15 مهر 1401

خزر آلوده‌ترين درياچه جهان

خزر آلوده‌ترين درياچه جهان

به گزارش فارس از شهرستان ساري، سينا معماري پيش از ظهر امروز در همايش يك ‌روزه خزرشناسي كه با همكاري كانون شهيد بردبار و گروه جغرافياي آموزش و پرورش مياندرود در سالن همايش شهرداري سورك برگزار شد، اظهار داشت: آلودگي‌هاي زيست‌محيطي، كارخانه‌ها و فضولات و استفاده از كودهاي شيميايي، تغييرات اساسي در درياي خزر ايجاد مي‌كند و سبب آلودگي اين درياچه بزرگ جهان شده است.

وي با بيان اينكه آبزيان، جانوران و گياهان بسياري در طول زمان‌ با استفاده از همين تغييرات از بين رفته و منقرض شده‌اند، افزود: همه ما بدون هيچ دليلي و با استفاده از بعضي سموم خطرآفرين و مضر، آلودگي‌هاي صنعتي و خانگي موجب انقراض نسل بسياري از موجودات دريايي شده‌ايم.

معماري بيان داشت: اكنون در كشاورزي ما از سموم و كودهايي استفاده مي‌شود كه بعد از جنگ جهاني دوم در تمام دنيا به دليل اثرات مخرب آن از بين رفته است اما در ايران مصرف شده و با استفاده از آب رودخانه‌ها وارد درياي خزر و سپس موجب نابودي گونه‌هاي مختلف جانوري و گياهي مي‌شود.

كارشناس ارشد محيط زيست مازندران خاطر‌نشان كرد: در هر نقطه‌اي كه حيات وجود داشته باشد، ناگزير گياه نيز وجود دارد، چرا كه موجودات براي زندگي و رشد و نمو ناگزير به مصرف گياهان و موجودات گياهي هستند.

وي ادامه داد: اين مسئله در دريا نيز صحت داشته و تمام موجودات دريايي براي زنده ماندن بايد از گياهان استفاده كنند و اين فرضيه كه در درياي مازندران از لحاظ دارا بودن جمعيت گياهي فقير بوده است، فرضيه مناسبي نيست.

معماري در ادامه با اشاره به اينكه از دهه 60 ميلادي تاكنون اين جمعيت در بستر درياي خزر وجود داشته است، يادآور شد: لازمه وجود جانور، وجود گياه است و اگر اين مسئله به مرور كمتر شده است، دليل براي عدم آن نمي‌تواند باشد.

وي به مسئله آلودگي هوا اشاره و اظهار داشت: به غير از آنچه كه ما در زمين ايجاد كرده و بر دريا تاثير مي‌گذاريم، دي اكسيدكربن، دي اكسيد گوگرد و نيتريك نيز با بارش باران اسيدي در دريا تاثيرات مخربي را بر دريا مي‌گذارند.

معماري ادامه داد: بايد با استفاده درست و منطقي از محيط زيست توسط تمام دستگاه‌هاي اجرايي بتوانيم شاهد آلودگي كمتر در محيط زيست بوده و دريايي سالم و تميز و دور از نگراني داشته باشيم.

در پايان اين همايش از 15 هميار محيط زيست و صاحب 30 مقاله برتر محيط زيستي اين همايش تجليل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.