جمعه , 15 مهر 1401

خانه اي رومانتيک – شمع و رايحه اي دلپذير

خانه اي رومانتيک - شمع و رايحه اي دلپذير
زماني که شمع مي سوزد و روشنايي مي دهد، محيطي آرام و حس لطـيفي را ايـجاد مـي نمايد. در اين مقاله قصد داريـم شما را با تکنيکي آشنا کنيم که بـه واسـطه آن مي توانيد از زيـبايي و آرامشي کـه شمـع مـي تواند بـه محيط خانه ي شما بدهد-بدون هيچ گونه نگراني- لذت بـبريد. به طـور انتخـابي مـي توانيـد از زيبـايي و ظـرافت شمـع هاي
معطر و درخشان به سليقه ي خود لذت ببريد.

1- شمع اگر در معرض نور قرار بگيرد، خشک مي شود. به هميـن دليـل سعي کنيد هيچ گاه آنها را پشت پنـجره و يـا در معرض مستقيم نور قرار ندهيد.

2- شمع را در محوطه باز و يا در معرض باد نگذاريد چرا که جريان هوا شعله ها را فروزنده تر مي کند و اين امر باعث مي شود که از عمر شمع کاسته شود.

3- فتيله ي شمع بايد حداقل 2 سانتيمتر بالاتر از موم شمع قرار بگيرد تا مدت زمان شعله ور بودن آن افزايش پيدا کند.

4- شمع هاي بدون محافظ را بايد درون يک ظرف مناسب قرار داده و سپس روشن کنيد.

5- سوختن شمع جالب است اما اگر درون ظرفي باشد که بعداً باز هم بخواهيد از آن استفاده کنيد، پاک کردن ظرف کار دشواري است. به همين دليل بهتر است ابتدا به اندازه 3 سانتيمتر در ظرف آب بريزيد و بعد شمع را درون آن بگذاريد و روشن کنيد. زمانيکه شمع را خاموش کرديد، اجازه دهيد تا شمع هاي آب شده خشک شوند، بعد ظرف را برگردان کنيد و به آساني موم شمع را از آن خارج نماييد. براي پاک شدن کامل هم مي توانيد ظرف را براي 15 دقيقه درون يک جعبه يخ قرار دهيد و سپس موم هاي شمع را به راحتي از داخل آن خارج کنيد.

6- شمع هاي شناور نيز از انواع ديگر شمع هاي جديد هستند که به تازگي به بازار عرضه مي شوند. از اين نوع شمع ها، هم مي توانيد به طور رسمي براي يک ميهماني شام مجلل و هم به طور غير رسمي صرفاً براي يک پيک نيک در حياط خلوت استفاده کنيد. اگر شمع هاي شناور را در ظرف کريستال شفاف پر از آب قرار دهيد، شاهد انعکاس نور زيبايي خواهيد بود. استفاده از آب مقطر از ايجاد جرم در جداره ي ظرف خودداري مي کند و شناور بودن شمع ها را نيز بهتر نمايان مي سازد.

7- اجازه دهيد موم آب شده سفت شود تا بتوانيد آنرا راحت تر از ظرف خارج کنيد. اين کار را مي توانيد به کمک يک دستمال و يا حوله ي نرم انجام دهيد. همچنين مي توانيد از کاغذ خشک کن و اتو نيز استفاده کنيد؛ به اين ترتيب که کاغذ خشک کن را بر روي موم قرار بدهيد و سپس آنرا با اتو گرم کنيد تا موم مجدداً آب شده و جذب کاغذ خشک کن شود.

8- اگر پيش از روشن کردن شمع آنرا درون فريزر قرار دهيد خيلي آرام تر و نرم تر مي سوزد. به اين منظور شمع را داخل پلاستيک يا فويل قرار داده و سپس در فريزر بگذاريد تا فتيله آن رطوبت به خود نگيرد.
9- زمانيکه از شمع هاي پايه بلند و پهن استفاده مي کنيد، بهتر است هنگام روشن کردن فتيله، مقداري از موم اطراف شمع را نيز آب کنيد تا هم براي مدت زمان بيشتري بتوانيد از آن استفاده کنيد و هم شعله يکنواخت تر بسوزد.

10- پيش از وقت شام و يا شروع ميهماني، يکبار شمع ها را روشن کنيد و بعد فوراً آنها را خاموش نماييد تا در هنگام روشن کردن سريع تر و آسان تر روشن شوند.

11- شمع را زمانيکه تقريباً 3 سانتيمتر به انتهاي آن مانده بايد خاموش کنيد.

12- براي خاموش کردن شمع، فتيله ي آنرا درون موم مايع و يا آب فرو کنيد. دقت داشته باشيد که براي اين کار بايد از يک ظرف نسوز استفاده کنيد. اين روش سبب مي شود که در موقع خاموش کردن دود زيادي ايجاد نشود و فتيله ي شمع نيز در جاي خود قرار بگيرد.

شمع آرايي

در اين قسمت ترفند هاي جالبي را به شما آموزش مي دهيم که به واسطه آن مي توانيد دکوراسيون داخلي خانه خود را زيباتر سازيد. با استفاده از شمع آرايي مي توانيد به جاي جاي خانه خود زندگي، طراوت، و زيبايي هديه کنيد.

نکته 1 – شمع در اندازه و ابعاد مختلف يکي از وسايل تزئيني است که مي تواند هر جاي خالي خانه را به زيبايي پر کند. مي توانيد با افزودن انواع سايزهاي شمع به محيط خانه، نوعي حس رمانتيک به آن قسمت بدهيد. همانطور که يک کوه با قله هاي کوچک و بزرگ چشم هر بيننده اي را بيشتر به خود جلب مي کند تا يک دشت صاف، شمع هاي کوتاه و بلند نيز خيلي بيشتر نظر افراد را به خود جلب مي کنند.

نکته 2- با استفاده از آينه مي توانيد گيرايي شمع ها را افزايش دهيد. اگر آينه را در پشت شمع ها قراردهيد، نور آنها چند برابر مي شود. شيشه هاي بلوري و کريستالي نيز گزينه بدي به شمار نمي روند. با استفاده از اين روش هم محيط زيباتر مي شود و هم نور منعکس شده خيره کننده تر مي شود.

نکته 3 – مي توانيد رايحه هاي مطبوعي نيز به آن اضافه کنيد. برخي از رايحه ها هستند که در کنار هم بوهاي دلپذيري را ايجاد مي کنند. از جمله اسانس هايي که من به شخصه به آن علاقه دارم مخلوطي از سيب ترش و شکر است. اين دو نوع اسانس در کنار يکديگر بوي فوق العادهاي را ايجاد مي کنند. يک بار امتحان کنيد و از رايحه دلپذيري که خلق کرده ايد لذت ببريد.

نکته 4- جا شمعي هاي تزئين شده. زمانيکه به تعطيلات نزديک مي شويم همه سعي مي کنيم که ميزهاي خود را تزئيين کنيم. چند جام بداريد آنها را از توت يا آجيل پر کنيد و بعد يک شمع در وسط آن فرو کنيد. بعد جام ها را در نقاط مختلف ميز بچينيد.

نکته 5 – استفاده از رنگ هاي متنوع نيز خلاقيت ديگري است که ميتوانيد در اين زمينه از آن بهره بگيريد. استفاده از شمع هاي کوتاه و بلند در رنگ ها و ابعاد مختلف کار جالبي است. به عنوان مثال در پاييز مي توانيد از شمع هاي قهوه اي، قرمز و زرد استفاده کنيد. به رنگ برگ هاي پاييزي فکر کنيد.

نکته 6 – به شمع از زاويه ي هنري نگاه کنيد. اين روزها از شمع به عنوان نوعي دکوراسيون و چيدمان هنري نگاه مي کنند. به عنوان مثال مي توانيد تکه هاي مربع شکل پارچه و يا شيشه در رنگ هاي مختلف را در بالاي طاقچه ي شومينه قرار دهيد و سپس روي هر يک از آنها يک شمع در رنگ و اندازه هاي مختلف بگذاريد. با انجام اين کار متوجه مي شويد که فضاي شومينه چقدر بيشتر خودش را نشان مي دهد و ترکيب رنگ ها چه تاثيري بر روي زيباتر کردن فضا دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.