پنج شنبه , 10 فروردین 1402

خانم ها بخوانند:10 نشانه حاملگی

برخی از زنان از همان لحظه انعقاد نطفه به حامـله بـودن خود پی میـبـرند. برای بقیه ممكن است بعد از پنج تست مثبت حاملگی یـا ظـهور یـك سـری عـلائـم ایـن اطـمینان حاصل گردد.
اگر تصور میكنید كه باردار هستید، امیدواریم ایـن لـسیـت كـه شـامـل متـداولترین نشانه های حاملگی می بـاشـد، پاسخ سؤال شما را بدهد.بخاطر داشته باشید كه همه زنان با هم تفاوت داشـتـه و در نتیجه ممكن است هیچ یك (یا برخی) از این علائــم را تجربه نكنند:
1- درد سینه و نوك سینه
هنگام حاملگی تقریبا سه هفته بعد از عمل لقاح متوجه درد در سینه و نوك سینه خود می شـوید (وقتـی قاعدگی حدود یك هفته دیر می گردد). همچنین ممكن است متورم شوند — همانند نزدیك شدن به زمان قاعدگی.
2- لك دیدن خفیف یا گرفتگی عضلات شكم

اگر باردار باشید، لكه های خفیف صورتی رنگ در زمان تشكیل جنین می تـوانـد نمایان گردد –وقتی كه جنین در داخل پوشش رحم قرار میگیرد. این تقریبا هشت تا ده روز بعد از تخمك گذاری روی می دهد، كمی زودتر از رسیدن موعد قاعـدگی. مـعـمولا می توان خونریزی ناشی از تشكیل جنین را از قاعدگی معمولی تشخیص داد: اگر كمی زود تر از زمان مورد انتظار رخ دهد، اگر خفیف و اندك و به صـورت لـك باشد، مایل به رنگ صورتی بـاشد (نه قرمز و غلیظ همانند قاعدگی معمولی) و از الگوی یك قاعدگی نـرمـال پـیـروی نكند(خفیف، به تدریج شدید و سپس دوباره خفیف). گرفتگی عضلات شكم نیز میتواند در مراحل آغازین بارداری شایع باشد. وقتی كه رحم حالت متوسط خود را بدست آورده و در سه ماهه دوم توسط استخوان لگن خاصره بهتر نگهداری می شـود، بـدن هـمـانند زمان قاعدگی مستعد گرفتگی و درد عضلات شكم میگردد.
3- تیره شدن دور نوك سینه
در دوران اولیه حاملگی — نزدیك زمان قاعدگی — ممكن است دور نوك سیـنـه (بخـش تـیره تری كه نوك سینه را احاطه كرده) تیره تر و قطور تر گردد. گفته می شـود كـه رنــگ تـیره تر دور نوك سینه به نوزاد در یافتن نوك سینه بـرای شـیـر خـوردن كـمـك مـی كـنـد. همچنین ممكن است رگهای سینه نمایانتر شده و برامدگی های كـوچكی كه در اطراف نوك سینه قرار دارند بزرگتر شده و تعدادشـــان افزایش یابد — بطور متوسط بین 4 تا 28 عدد به ازای هر سینه.
4- خستگی مفرط

در صـورت حـامـلـگی، یكی از شایع ترین علائم در هشت تا ده هـفـتـه اول خسـتـگی و فرسودگی می بـاشد. وقتـی باردار میشوید، بدن شما دچار یك سری تغییرات متابولیك مهم می گـردد. تمامی بخشهای بدن باید خود را برای فرایند رشد یك كودك آماده كنند. برای اغلب زنان، خستگی بعد از هفته دوازدهم بارداری از بین میرود.
5- حالت تهوع و استفراغ

اگر باردار باشـید، مـمـكن اسـت خـیـلی سـریع — یـك هفـته بعد از عمل لقاح — متوجه حالت تهوع و ناخوشی صبحگاهی گردید. حالت تهوع میتواند هر زمانی اتفاق بیفتد — روز یا شب.
6- ادرار مكرر

زمانیكه قاعدگی به مدت یك تا دو هفته به تاخیر می افتد، ممكن است مـتـوجـه شویـد كه بیشتر از حد معمول ادرار میـكنیــد. این به آن دلیل است كه كودك در حال رشد درون رحم، به مثانه شما فشار وارد می آورد.
7- یبوست

ممكن است در روزهای اولیه بارداری متوجه تغیر در اجابت مزاج خـود گردید. هورمونهای اضافی تولید شده در حین حاملگی، باعث میگردد روده كارایی خود را از دست بدهد.
8- افزایش دمای طبیعی بدن

اگر دمای طبیعی بدن حتی بعد از سپری شدن زمان مقرر قاعدگی بالا ماند و به مـیزان قبل از تخمك گذاری تقلیل نیافت، احتمال حاملگی بسیار افزایش می باید. هنگامی كه شما حامله میشوید، تخمك در لوله های رحم (محل رشد جنین) بارور میـگردد. در ایـن هنگام است كه بدن شما نهـــایتا میتواند تشخصی دهد كه شما حامله هستید. وقتی هورمون hCG ترشح می شـود، زنـان مـعـمولا بـرای بـار سـوم یـك افـزایش دما احساس میكنند كه به اندازه تغییر دمای اولیه نیست، اما در خلال یك هفته تا 12 روز بعد از اولین افزایش دمای مربوط به تخمك گذاری میتوان آن را مشاهده نمود.
9- قطع قاعدگی

این میتواند اولین نشانه حاملگی بشمار آید بـخصوص اگر روال قاعدگی شما بـصـورتـی منظم بوده باشد. این نشانه بـه همـراه نشـانـه های مثـبـت دیـگر مـمكن است بارداری شما را به اثبات برساند.
10- تست حاملگی مثبت

اگر قاعدگی شما حداقل یك روز دیر شد، و آماده اید كـه حـقـیقت را بدانید، ممكن است بـخواهـید یك تست حاملگی خانگی را انجام دهید. تست حامـلگـی ادرار می تـوانـد در فاصله 10 تا 14 روز بعد از عـمـل لقـاح دقــیق عمل نماید. اگر نمیتوانید تا موعد قاعدگی صبر كنید، تست حاملگی خونی می تـواند در فاصله 8 تا 10 روز بعد از عمل لقاح دقیق عمل نماید. بخاطر داشته باشید كه تسـت هـای حـاملـگی (حتـی تسـت خـونـی) 100 درصد بدون خطا و اشتباه نیـستـند. اگـر نتـیـجـه تـست شـما مـنفی بـود و باز احساس حاملگی نمودید، یك هفته بعد تست را تكرار كرده و با پزشك خود درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.