یکشنبه , 3 مهر 1401
نوا

خالق زامبی که بود؟!

خالق زامبی که بود؟!
این زامبی ها در ابتدا موجوداتی کند و احمق به نمایش گذاشته می شوند ولی به تازگی این موجودات دارای ذهنی فعال، باهوش و با توانایی های بالا شده حتی برخی از آنان اسلحه به دست می گیرند…
به گزارش خراسان نیوز، گونه وحشت در سینما، زیر شاخه های فراوانی دارد،موضوعاتی که به دلیل استفاده مکرر از آنان به ژانر تبدیل شده است.ژانرهایی نظیر خون آشام، اسلشر، ماورایی ( که با موجودات فرا انسانی سر و کار دارد) و ژانر زامبی، زامبی ها موجوداتی هستند که به ظاهر مرده اند ولی زنده اند و می توانند با حمله به افراد عادی آن ها را نیز به شکل خود درآورند. این زامبی ها در ابتدا موجوداتی کند و احمق به نمایش گذاشته می شوند ولی به تازگی این موجودات دارای ذهنی فعال، باهوش و با توانایی های بالا شده حتی برخی از آنان اسلحه به دست می گیرند.
در جدیدترین نوآوری های این گونه خلق فیلم هایی ترسناک- کمدی است که زامبی ها را به سخره می گیرند.جرج رومرو را باید خالق ژانر زامبی و از ارکان اساسی تحول در ژانر ترسناک سینمای هالیوود دانست.جرج ای رومرو سال 1940 در آمریکا متولد شد، با پایان تحصیلات در دانشگاه وارد عرصه فیلم های تبلیغاتی شد. ساخت یکی از همین فیلم ها رومرو را به سمت سینمای وحشت کشاند. در کمتر از 10 سال در اواخر دهه 1960 رومرو به همراه 9 نفر دیگر از دوستانش شرکت فیلم سازی راه اندازی کردند، اولین تولیدی این شرکت، «شب مردگان زنده» بود که با استقبال زیادی روبه رو شد، فیلمی که چهره جدیدی از ژانر وحشت را به نمایش گذاشت و اکنون جزو کلاسیک های این گونه است.شرکت رومرو و دوستان با استفاده از مقبولیت اولین اثر خود 3 فیلم دیگر تولید کرد. اما این آثار چندان مورد توجه قرار نگرفت.«دیوانگان» محصول 1973 یکی از این آثار بود که به تازگی بازسازی شده، در بازسازی اخیر رومرو در نقش مدیر تولید ظاهر شد و تا حد زیادی ناکامی اوایل دهه 1970 را جبران کرد.رومرو جوان با ساخت فیلم «مارتین» از دنیای زامبی ها فاصله گرفت و به سراغ خون آشام ها رفت. بازگشت به زامبی، موفقیت کم سابقه ای برای کارگردان آن به همراه داشت، رومرو که به 40 سالگی نزدیک می شد «ظهور مردگان» را کارگردانی کرد.
فیلم که با بودجه 500 هزار دلاری تهیه شده بود، 55 میلیون دلار فروش داشت و به عنوان بهترین های گونه خود معرفی شد.پس از آن رومرو با انگیزه ای فراوان به ساخت فیلم های خلاق اما کم هزینه ادامه داد، در این بین به اقتباس های سینمایی هم دست زد و چندین داستان از استیفن کینگ و ادگار آلن پو را به تصویر کشید.پایان قرن بیستم رومرو از جریان اصلی فیلم سازی کمی فاصله گرفت و بیشتر به تولید پرداخت، نکته قابل توجه در آن دوران ساخت بازی های کامپیوتری تحت تاثیر آثار رومرو است که طرفداران زیادی پیدا کرد، رومرو ساخت آگهی یکی از این بازی ها را به عهده گرفت تا علاقه خود را به این قالب هم نشان دهد. ساخت سری فیلم های مردگان نیز ادامه یافت و سرزمین مردگان، سرگذشت مردگان، نجات مردگان و شهرمردگان از این سری است.حضور رومرو محدود به زامبی نمی شود، حضور چند لحظه ای در سکوت بره ها و تقدیر کوشین تارانتینو از وی نشان از بزرگی نام جرج رومرو است.رومرو که به چهره اصلی گونه وحشت تبدیل شده است و پدر روحانی زامبی به حساب می آید هم اکنون در حال نگارش 2 کتاب است که قرار است سال 2012 منتشر شود همچنین رومرو در ساخت بیشتر این گونه فیلم ها مشارکت دارد.فیلم های جورج ای رومرو بیشتر در حوزه سینمای سرگرمی ساز مطرح می شود ولی بسیاری از منتقدان و جامعه شناسان ظهور موجودی به نام زامبی را برگرفته از وضعیت آمریکا در اواخر دهه 1960 می دانند،مصرف گرایی، آشفتگی های اجتماعی و مطرح شدن اقدامات علمی- نظامی در فیلم های رومرو بازخورد بارزی داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.