صفحه اصلي                مطالب امروز               مطالب اخیر               تعرفه تبليغات               قرآن آنلاین               فروشگاه               پر بازدید ترین ها               تماس با ما  
مطالب جالب
جديدترين مطالب سايت
حیض (پریود) و احکام شرعی آن - ویژه خانم ها

حیض (پریود) چیست ؟

 

 حیض خونی است که غالباً در هر ماه چند روزی خون از رحم زن ها خارج می شود. زن را در موقع دیدن خون حیض , حائض می گویند. این خون در بیشتر اوقات غلیظ و گرم و رنگ آن سرخ مایل به سیاهی است و با فشار و کمی سوزش بیرون می آید.


علایم حیض چیست؟

 

برای خون حیض و استحاضه علاماتی ذکر شده است که زن هنگام دیدن خون باید به آن نشانه‏ها توجّه کند و با وجود هر نشانه به احکام مربوط به آن عمل کند. اگر خون، خون حیض باشد، اقلّ زمان آن سه روز کامل و پی در پی خون دیدن است.

اگر یک روز فاصله شود یعنی زن روز اوّل خون دید و روز دوم پاک بود و روز سوم دوباره خود دید، آن خون، خون حیض نیست و نمازهای فوت شده و نیز روزه‏های واجبِ فوت شده باید قضا شود.

حداکثر زمان حیض ده روزه است؛ اگر بعد از سه روز خون قطع شود و بعد از چند روز خون دیده شود، در صورتی که در بین ده روز باشد، خون دیده شده، خون حیض است. و اگر بعد از ده روز خون دیده شود، حیض نیست، بلکه استحاضه است و باید به احکام استحاضه عمل شود. اقسام استحاضه و احکام آن به تفصیل در رساله‏های عملیّه ذکر شده است.

اگر زن شک دارد که خون دیده شده، خون حیض یا خون زخم است(در صورتی که از طریقی علم حاصل کند که خون زخم است، مثلاً پزشک متخصّص بگوید)، آن خون، حکم خون حیض را ندارد و در صورتی که در شک باقی بماند اگر قبلاً حیض بوده ممکن است این خون دنباله همان باشد؛ اظهر این است که پنبه‏ای را داخل فرج کند و بیرون آورد، یا اگر خون خارج میشود در صورتی که خون از طرف چپ باشد، حیض و اگر از طرف راست باشد، زخم است. اگر وارسی ممکن نیست باید به حالت سابق عمل کند و در صورتی که قبلاً پاک بوده وظیفه او مانند وظیفه حائض نیست. نیز اگر شخص، مبتدئه باشد، یعنی برای اوّلین بار خون میبیند، باید به احکام مبتدئه که در رساله‏های عملیّه بیان شده است، عمل کند.
تگ هاي مطلب:
براي اين مطلب هيچ تگي نوشته نشده است
  موضوع مطلب: احکام و مسائل شرعی                تعداد بازديد اين مطلب:  24513                          تاريخ ارسال:  پنجشنبه ۷ خرداد ۱۳۸۸
عکس روزانه
مطالب مرتبط ديگر


عکس: مسابقات ملکه زیبایی دختران زیر 10 سال!!
عکس: صورت زنان وزنه بردار
عکس لحظه پرتاب شاتل فضایی آتلانتیس
عکس های ناراحت کننده زمین لرزه شدید در هائیتی
عکسهای آرش برهانی در عروسك فروشی
تصاویری از افتتاحیه فیلم زندگی با چشمان بسته
عکسهایی از دره ستاره ها در جزیره قشم
چه چیزی در این عکس ها می بینید ؟
عکس:تصویری جالب از پوریا پورسرخ و عموپورنگ و امیرمحمد
عکس های خنده دار و کمیاب از پشت صحنه خداحافظ بچه
اولین عکس‌ها از فیلم جدید فریدون جیرانی
عکس های زیبا و دیدنی با موضوع غروب آفتاب
پوسترهای جديد و فوق العاده از بازيگران ايرانی
عکسی از یک لحظه بی‌نظیر و بدیع از اجتماع پرندگان!!
تصاویری از تبعات انفجار تایر یك اتوبوس
عکسهای کمیاب و دیدنی از کابین خلبان هواپیمای جت جنگنده
عکسهایی از مسافران نوروزی در سواحل نیل گون خلیج فارس
عکسهای شکار لحظه ها (سری جدید)
عکسهایی از دهکده زنان مردنما در آلبانی
عکسهای دیدنی از کوچکترین ماشین عروس جهان
X بستن تبليغات
خرید گوشی کودک تاچ می