یکشنبه , 10 مهر 1401

حضرت زهرا (س)،چشمه‌سار فضيلت و كرامت

حضرت زهرا (س)،چشمه‌سار فضيلت و كرامت

جام جم آنلاين: در مكتب اسلام، ميان زن و مرد تفاوتي در نيل به مقامات معنوي و فضايل انساني وجود ندارد و تنها معيار حقيقي براي تقرب به پروردگار، تقوا و پرهيزكاري است. اين مساله هنگامي جلوه و نمود بيشتري مي‌يابد كه مي‌بينيم در بين تمامي شخصيت‌هاي بزرگ جهان اسلام، يك زن از جايگاهي ويژه برخوردار است.


فاطمه زهرا(س) انسان كاملي است كه در ميان تمامي اولياي الهي و انبيا و معصومين(ع) بنا بر نص صريح روايات اهل بيت(ع) و اقرار اهالي علم و فضل و معرفت، رتبه‌اي برتر و منزلتي عظيم‌تر دارد و فضايل و كمالات معنوي فاطمه زهرا(س) به قدري است كه بيان آنها در اين مجال نمي‌گنجد، ولي ذكر و يادآوري مستمر نمونه‌هايي از اين فضايل مي‌تواند موجب رشد و بلوغ و ارتقاي معنوي جامعه، بويژه بانوان و زنان مسلمان باشد.

منزلت فاطمه (س) نزد رسول خدا (ص)

فاطمه زهرا(س) جايگاه و منزلتي عظيم نزد پيامبر اسلام(ص) داشت و رسول خدا(ص) همواره و بيش از هر كس به او عشق مي‌ورزيد. تاريخ و روايات، شواهد و قرائن فراواني را در اين زمينه بازگو مي‌كنند.

شخصي به نام بزل هروي از جناب حسين بن روح – سومين نايب خاص حضرت صاحب الامر(ع) – سوال كرد: پيامبر خدا(ص) چند دختر داشتند؟ جواب داد: 4 دختر. پرسيد: كدام‌يك از آنان برتر بودند؟ پاسخ داد: فاطمه (س) بزل هروي پرسيد: چگونه از همه دختران رسول خدا افضل بود در حالي كه از همه دختران پيامبر كم‌سن و سال‌تر و از نظر مصاحبت با پيامبر كمترين زمان و بهره را داشت؟ حسين بن روح پاسخ داد: به خاطر 2 خصلتي كه پروردگار عالم وي را به آن 2 مخصوص گردانيد: 1 از پيامبر خدا ميراث برده بود.

2 نسل پيامبر(ص) از او بود و اين ويژگي به وي بخشيده‌اند مگر به لحاظ فزوني خلوص كه در نيت صديقه طاهره(س) يافتند. (فاطمه زهرا من المهد الي اللحد، سيدمحمدكاظم قزويني، ص252)

عايشه، دختر ابي‌بكر نيز درباره جايگاه زهراي اطهر نزد رسول خدا(ص) اين گونه نقل مي‌كند: در سخن گفتن، كسي را از فاطمه زهرا به رسول خدا(ص) شبيه‌تر نيافتم. هرگاه كه صديقه طاهره بر پيامبر وارد مي‌شد، رسول خدا به وي خوشامد گفته و دستش را مي‌بوسيد و او را در جاي خود مي‌نشاند. (همان، ص 252)

اين ارتباط معنوي و ارادت و محبت بين پيامبر(ص) و فاطمه(س) را در اين روايت كه از رسول خدا(ص) نقل شده نيز مي‌توانيم دريابيم: اي فاطمه، خدا به غضب تو غضبناك مي‌شود و به رضايت تو راضي مي‌شود، هر كه فاطمه را شناخت كه شناخته و هر كه نشناخته است، بداند وي پاره تن من است. فاطمه قلب و روح من است. هر كه وي را بيازارد مرا آزرده و هر كه مرا بيازارد، خدا را آزرده است. (همان، ص 259)

علم و معرفت

علم و معرفت فاطمه زهرا(س) به منبع بيكران علم الهي متصل است. او خود را از منبع سرشار و جوشان پيامبر كه مهبط وحي و معدن حكمت الهي است سيراب كرده و داراي علم لدني است. نگاهي به سخنان آن حضرت بويژه خطبه مشهورش ما را به اين مقصود رهنمون خواهد كرد.

در صفحه سوم از جلد دوم كتاب بحارالانوار از تفسير منسوب به امام حسن عسكري (ع) نقل شده است كه زني نزد فاطمه زهرا(س) آمد و گفت مادر ضعيفي دارم كه در مورد نماز خود دچار اشتباه شده و مرا به سوي شما فرستاده است تا مشكل را از شما سوال كنم. فاطمه زهرا(س) پاسخ فرمودند.

زن بار دوم و سوم نيز آمد و پرسيد و پاسخ گرفت. اين عمل تا 10 بار تكرار شد و باز هم فاطمه زهرا(س) پاسخ فرمود. آن زن از اين همه مراجعه شرمنده شد و گفت: بيش از اين شما را به زحمت نمي‌اندازم و ديگر سوال نمي‌كنم. حضرت صديقه فرمود: باز هم بيا و آنچه سوال داري، بپرس…. من هر مساله‌اي را كه پاسخ دهم، بيش از فاصله بين زمين و عرش پاداش مي‌گيرم. پس مسلم است كه تو هر قدر سوال كني، براي من هيچ گونه ناراحتي ايجاد نخواهد كرد؛ زيرا از پدرم رسول خدا (ص) شنيدم كه فرمودند: روز قيامت، عالمان شيعيان ما محشور مي‌شوند و به آنان بر اساس ميزان دانش، خلعت‌هاي گرانبها داده مي‌شود و نيز ميزان خلعت‌ها با ميزان تلاشي كه براي ارشاد بندگان خدا كرده‌اند، مناسبت دارد… .

مصحف فاطمه (س) نيز كه از آن سخن گفتيم، گواهي روشن بر عظمت علمي آن حضرت است.

عفت و حيا

فاطمه(س) تجسم عيني حيا و عفت براي همه زنان عالم از اولين تا آخرين است. از امام صادق(ع) نقل است كه علي و فاطمه(ع) نزد پيامبر رفتند تا حضرت كارها را ميان آنها تقسيم كند. پيامبر به فاطمه كارهاي داخل خانه را واگذار كردند و به علي كارهاي بيرون منزل. در اين حال فاطمه فرمود: فقط خداوند مي‌داند كه وقتي رسول خدا با كارهاي خانه مرا از هماوردي و رويارويي با مردان بي‌نياز داشت، من چقدر شاد و خرسند شدم. (بيت‌الاحزان، شيخ عباس قمي، ص42، به نقل از مستدك‌الوسائل)

عبوديت و بندگي

در محضر حق، بنده‌اي بالاتر از او نمي‌توان يافت. او به اوج قله عبادت رسيده است. گويند وقتي آن بانو در محراب خود مي‌ايستاد، نور حضرتش همچون نور ستارگان كه بر زمينيان مي‌تابد، بر آسمانيان پرتو مي‌افكند. (بيت‌الاحزان، ص 48)

فاطمه(س) آنقدر در دل شب‌هاي تار به عبادت مي‌ايستاد كه پاهايش متورم مي‌شد و در اين ميان ابتدا براي ديگران دعا مي‌كرد و سپس براي خود و فرزندان. ادعيه فراواني از آن حضرت نقل شده است كه همواره مورد توجه بزرگان دين و علماي رباني بوده و جان‌هاي تشنه مناجات با پروردگار را سيراب كرده است.

از حسن بصري روايت شده كه در امت رسول خدا هيچ كس مانند فاطمه بندگي خدا نكرد. آنقدر بر عبادت مي‌ايستاد كه پاهاي مباركش ورم مي‌كرد. (همان، ص 46)

امام حسن مجتبي(ع) مي‌فرمايد: يك شب مادرم فاطمه را ديدم كه در محراب خود ايستاده است. با او همراه شدم. مادرم پيوسته در ركوع و سجود بود تا آن كه روشنايي صبح پديدار شد. شنيدم مردان و زنان مومن را دعا مي‌كند. يك به يك آنها را نام مي‌برد و بسيار برايشان دعا مي‌كند. (همان، ص 47، كشف‌الغمه، اربلي، ج2، ص 25)

رسول اكرم(ص) مقام عبوديت فاطمه(س) را اين گونه ذكر مي‌كنند: آن هنگام كه فاطمه در محراب عبادت در برابر پروردگارش مي‌ايستد، نور وي براي ملائكه آسمان مي‌درخشد. آن گونه كه نور ستارگان براي اهل زمين درخشندگي دارد. در آن هنگام پروردگار بلندمرتبه به فرشتگان خود مي‌فرمايد: اي فرشتگانم به بنده‌ام نظر افكنيد. فاطمه، بانو و سرور كنيزانم كه در برابرم ايستاده است، اعضا و جوارحش از ترس من مي‌لرزد و با تمام قلب و وجود خويش، به عبادت من ايستاده است. شما را به شهادت مي‌گيرم كه شيعيان وي را از آتش ايمن گردانم… . (فاطمه الزهرا من المهد الي اللحد، ص 277، به نقل از بحار)

مناقب زهرا در منابع اهل سنت

علما و دانشمندان اهل سنت نيز در كتب خود همواره به فضائل صديقه طاهره اعتراف كرده‌اند كه نمونه‌هايي از آن را بيان مي‌كنيم. رسول خدا(ص)‌ در روايتي خطاب به سلمان فرمودند: اي سلمان، هر كس دخترم فاطمه را دوست بدارد، همراه من در بهشت جاي دارد و هر كس با او دشمني كند در جهنم است. اي سلمان، دوستي فاطمه در يكصد جاي فايده دارد. ساده‌ترين اين مواطن مرگ، قبر، ميزان، محشر، صراط و محاسبه است. هر كه فاطمه از او خشنود باشد من از او خشنودم و هر كه من از او خشنود باشم خدا از او خشنود است. (حمويني، فرائدالسمطين، ج 2، ص 67)

در كتاب نظم دررالسمطين نيز از علي(ع) نقل شده است كه خداوند به خشم فاطمه خشم مي‌گيرد و باز هم در فرائدالسمطين، جلد دوم صفحه 64 آمده است كه رسول اكرم(ص)‌ فرمود: همانا دخترم را فاطمه نام نهادم، زيرا خداوند او و دوستانش را از آتش دوزخ دور مي‌دارد.

صاحب مقام شفاعت

جابر بن عبدالله انصاري مي‌گويد: به حضرت باقر(ع) عرض كردم فدايتان شوم‌ يابن رسول‌الله! براي من حديثي در فضيلت مادر مهين‌تان، فاطمه زهرا بفرماييد تا وقتي آن را براي شيعيان بيان كنم، خوشحال شوند. امام باقر(ع)‌ در پاسخ او و ضمن نقل روايتي كه به كيفيت حضور فاطمه(س) در محشر اشاره دارد، مي‌فرمايد: وقتي (فاطمه) به در بهشت مي‌رسد مي‌ايستد. خداي تعالي مي‌فرمايد: اي دخت حبيب من! چرا توقف كردي، حال آن كه من تو را امر كرده بودم به بهشت درآيي؟ صديقه طاهره مي‌گويد: پروردگارا، دوست دارم ارزش من در چنين روزي شناخته شود. پروردگار مي‌فرمايد: اي دختر حبيب من برگرد. هر كه در دل محبت تو يا محبت يكي از فرزندان تو را دارد، دستش را بگير و او را به بهشت درآر. آن‌گاه حضرت باقر فرمودند: والله‌ اي جابر، در آن روز حضرتش، شيعيان و دوستانشان را برمي‌گزينند و انتخاب مي‌كنند، آن سان كه پرنده دانه نيكو را از دانه بد جدا مي‌كند. خداي تعالي آن‌گاه به دوستان و شيعيان فاطمه(س) نيز مي‌فرمايد كه برگرديد و ببينيد چه كسي شما را به دوستي فاطمه دوست مي‌داشت، چه كسي شما را به خاطر دوستي فاطمه غذا داد، چه كسي شما را به خاطر دوستي فاطمه لباس پوشانيد، … شربتي نوشانيد و غيبت غيبت‌كننده‌اي را از شما رد كرد: دستش را بگيريد و او را وارد بهشت كنيد. (بحار، ج 8، ص51، تفسير فرات، ص 113)

قرآن و پاداش محبت بر فاطمه

فرات ابن ابراهيم در تفسيرش از رسول خدا(ص) روايت مي‌كند كه حضرت فرمود: دخترم فاطمه(س) با فرزندان و شيعيانش وارد بهشت مي‌شوند.

حامد علي‌اكبرزاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.