چهارشنبه , 6 مهر 1401
نوا

حساسیت به نشستن در ماشین


به آن بیماری حرکت می گویند .
تحریک گوش داخلی در هنگام حرکت سبب تحریک مرکز تهوع می شود. استعداد افراد برای ایجاد این وضعیت متفاوت می باشد .
تهوع و استفراغ دوره ای ویژگی این بیماری می باشد . تنفس زیاد ، بلع بزاق ، رنگ پریدگی و عرق سرد می تواند بروز کند . بلع هوا ، سرگیجه ، سردرد ، احساس ناخوشی منتشر و ضعف نیز ممکن است رخ دهد . با ادامه یافتن استفراغ فرد می تواند دچار ضعف شده و تمرکز خود را از دست بدهد.
پیشگیری در این بیماری آسانتر از درمان است . زمانی که مسافرت و حرکت اجتناب ناپذیر است لازم است فرد در شرایطی قرار گیرد که کمترین میزان تغییر وضعیت را تحمل نماید .در حالت خوابیده و یا نیمه خوابیده به گونه ای که سر هم به اندازه کافی حمایت شود مفید است . فرد نباید مطالعه نماید . بهتر فرد با زاویه ای در حدود 45 درجه نسبت به افق نگاه کند . فرد نباید نگاه خود را بر روی امواج و یا اشیاء دیگر در حال حرکت ثابت نگه دارد . مصرف زیاد مایعات قبل و یا حین حرکت می تواند سبب تشدید علایم در فرد شود . بهتر است در طی مسافرت غذا و مایعات در حجم کم و به دفعات بیشتر مصرف شود . اگر مدت سفر کوتاه است بهتر است از مصرف غذا خودداری شود .
می توان از بعضی از دارها قبل از شروع حرکت استفاده کرد تا مانع ایجاد حالت تهوع و استفراغ شد. می توان یک ساعت قبل از شروع حرکت از داروهایی مانند دیمن هیدرینات ، دیفن هیدرامین ، پرومتازین استفاده کرد.

کارشناس تبیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.