دوشنبه , 31 اردیبهشت 1397

حدود حجاب زنان در شریعت یهود چگونه است؟

حدود حجاب زنان در شریعت یهود چگونه است؟

دختر یهودی تا قبل از ازدواج حدود خاصی برای پوشش دارد و آن عبارت است از پوشش ساده لباس كه دامن آن تا ده سانت زیر زانو و آستین آن تا …

دین یهود با قدمت 3300 ساله از قدیمی ترین ادیان صاحب شریعت محسوب می‌شود. در تعالیم یهود، اعم از كتاب آسمانی و سنت و سیره پیامبران و بزرگان بنی اسرائیل، علاوه بر اشاره به رعایت عفاف و پاكدامنی و تاكید بر حجاب زنان، همواره قوانینی برای حفظ عفت عمومی وجود داشته است و اگرچه در اثر پراكندگی قوم یهود، تفاوت هایی در كیفیت رعایت آن مشاهده می‌شود، اما به هر حال می توان از متون مقدس این آئین، قاعده اصلی و روش كلی را بدست آورد.
در تورات بر اهمیت رعایت عفت دختران چنین آمده:
« دختر خود را بی عصمت مساز و او را به فاحشگی وا مدار. مبادا زمین مرتكب زنا شود و زمین پر از فجور گردد»(تورات، سفر لاویان:19/30).
علاوه بر این عباراتی در تورات و نیز كتب انبیا وجود دارد كه رواج استفاده از حجاب سر و اندام و حتی صورت با روبند یا برقع را در قوم حضرت ابراهیم (ع) و نیز بنی اسرائیل نشان می‌دهد؛ چنان كه در نقل ماجرای ازدواج اسحاق(پسر ابراهیم (ع) یا رفقه یا به زبان لاتین ربكا) در سفر پیدایش آمده است:« رفقه چشمان خود را بلند كرد و اسحاق را دید و از شتر فرود آمد، زیرا كه از خادم پرسید، این مرد كیست كه در صحرا به استقبال ما می‌آید و خادم گفت آقای من است. پس برقع خود را گرفته خود را پوشانید».(تورات، سفر پیدایش: 24/65-64)
قابل ذكر است خاخام اوریل داودی، مرجع پیشین مذهبی یهودیان ایران، وجوب حجاب در شریعت یهود را مستند به همین قسمت تورات می‌داند.
روشن است كه در این نقل تورات، استفاده از روبند برای كسی كه همسر اسحاق پسر ابراهیم (ع) است، به صراحت بیان شده و این امر نشان دهنده رواج استفاده روبند در میان بانوان بنی اسرائیل است.
عبارت دیگری نیز در كتاب «روت» در باب استفاده از چادر وجود دارد:
« و بوعز ( مردی از بنی اسرائیل خطاب به روت ( عروس نعومی)- از زنان بنی اسرائیل) گفت: چادری كه بر توست بیاور و بگیر، پس آن را بگرفت و او شش كیل جو پیموده و بر آن گذاشت و به شهر رفت»( عهد عتیق، كتاب روت:3/15)
موضوع رعایت عفاف و حجاب در دین یهود از چنان اهمیتی برخوردار است كه در یكی از كتب عهد عتیق به زنانی كه حدود الهی را رعایت نكرده و از قوانین شرعی سرپیچی می‌كنند، نسبت به نزول عذاب هشدار داده شده است. در كتاب اشعیای نبی كه هشدارهای الهی به قوم بنی اسرائل بیان شده، در مورد زنان گنهكار یهود آمده است:« خداوند می‌گوید از این جهت كه دختران صهیون1 ( زنان یهود) متكبرند و با گردن افراشته و غمزات چشم راه می‌روند و به ناز می خرامند و به پایهای خویش خلخال ها را به صدا در می‌آورند، بنابراین خداوند فرق سر دختران صهیون را كل خواهد ساخت و …»( عهد عتیق، كتاب اشعیاء:3/18-16).
همچنین در تعالیم تلمود برای حضور زن در اجتماع شرایط خاصی ذكر شده كه عدم توجه به آن موجب بطلان ازدواج آنها خواهد شد:« زنانی كه در موارد زیر به رفتار و كردار آنها اشاره می شود، ازدواجشان باطل است و مبلغ كتوبا (مهریه) به ایشان تعلق نمی‌گیرد: زنی كه از اجرای قوانین یهود سرپیچی می‌‌كند و فی المثل بدون پوشانیدن سر خود به میان مردان می‌‌رود، در كوچه و بازار پشم می ریسد و با هر مردی از روی سبكسری به گفتگو می‌پردازد. زنی كه در حضور شوهر خود به والدین او دشنام می‌دهد و زن بلند صدا كه در خانه در حضور شوهر خود به والدین او دشنام می‌دهد و …»( تلمود، میشنا كتوبوت:7/6).
در این متون، چند نكته در باب حدود و حریمی كه زن یهودی در ارتباط با اجتماع باید مورد توجه قرار دهد، حائز اهمیت است:
1- ضرورت دارد زن با پوشش سر به میان مردان برود.
2- زن نباید از روی سبكسری با هر مرد نامحرم به گفتگو بپردازد.
3- زنی كه با صدای بلند در حالی كه همسایگان صدای او را می‌شنوند درباره امور زناشویی گفتگو كند، خلاف شرع مرتكب شده است.
با توجه به مضامین بیان شده در مورد پوشش خاص زنان بنی اسرائیل، استفاده از چادر به عنوان پوشش سراسری كه همه اندام را می پوشاند و نیز روبنده كه صورت توسط آن مستور میگردد، محرز می‌باشد؛ اگرچه در سیره عملی بانوان یهود گاهی استفاده از روبند معمول نبوده است.
دكتر مناخیم.م.بریر (پرفسور ادبیات در دانشگاه یشیوا) در كتاب «زنان یهودی در ادبیات ربانی» میگوید:« همواره این سنت برای زنان یهودی وجود داشته كه با یك پوشش سر با هر چیزی بیرون و در مجامع بروند، حتی این كه همه صورت را بپوشانند و تنها یك چشم را آزاد بگذارند».
یكی دیگر از علماء معاصر یهود در فلسطین اشغالی به نام «هاراو یعقوو یسرائل لوگاسی» در كتاب خود به نام « بت یعقوو» كه به زبان عبری نگاشته است، در بخش حجاب زنان به طور مفصل در باب كیفیت پوشش و حجاب زنان بحث كرده كه اهمّ آن از این قرار است:
– لباس باید به حدی گشاد و آزاد باشد تا اندام بدن به هیچ عنوان در آن برجسته نگردد و كمربند بسته نشود.
– آستین ها باید تا مچ دست را بپوشانند.
– گردن از طرفین تا شروع شیب كتف از پشت و در جلو تا بالای استخوان جناغ را بپوشاند ( یعنی تمام دور گردن پوشانده شود)؛ حتی پاها باید پوشیده باشد و از پشت جوراب نباید پوست پا دیده شود و جوراب های عكس دار و با رنگ های تند ممنوع است.
– پوشش سر باید تمام موی سر را بپوشاند و آرایشی كه باعث جلب توجه دیگران گردد گناه بسیار بزرگی است (یعقوو یسرائل لوگاسی، 1980م:ص110).
قابل ذكر است كه حدود و پوشش مذكور برای زنان متاهل است و از نظر آیین یهود، دختر یهودی تا قبل از ازدواج حدود خاصی برای پوشش دارد و آن عبارت است از پوشش ساده لباس كه دامن آن تا ده سانت زیر زانو و آستین آن تا آرنج است و موی سر به شرط سادگی می‌تواند مشخص باشد( البته هنگام عبادت باید پوشیده شود‌) و در صورتی كه به شانه برسد باید جمع گردد. البته طبق توصیه های اكید تعالیم تلمود دختر یهودی باید حوالی بلوغ ازدواج كند و پس از ازدواج، رعایت حجاب در مقابل همه مردان به جز پدر و شوهر بر او واجب است

منبع: parsine.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *