پنج شنبه , 14 مهر 1401

جزئيات اولين پيوند صورت کامل در انسان

جزئيات اولين پيوند صورت کامل در انسان

جزئيات اولين پيوند صورت کامل در انسان

جزئيات اولين پيوند صورت کامل در انسان توسط جراح اين عمليات پيچيده ارائه شد. ماريا سايميونو پس از سالها تحقيق موفق به پيوند تقريبا 83 اينچ مربع از پوست، ماهيچه و استخوان از صورت يک اهدا کننده ناشناس به صورت يک زن جوان که نيمي از صورت خود را از دست داده بود، شد.

پس از گذشت دو ماه اين بيمار که نام و مشخصات وي همچنان مخفي مانده است توانست اعمال اوليه اي مانند حس بويايي و توانايي نوشيدن را توسط صورت جديد خود انجام دهد. وي در حال حاضر از بيمارستان مرخص شده و دوره بهبود خود را سپري مي کند.

به گفته پزشک جراح اين زن بيني و لب بالايي خود را به طور کامل از دست داده بود اما اکنون قادر است به راحتي غذا خورده و طعم و بوي آن را آزمايش کند.

انجام پيوندهاي قلب، کليه، کبد و حتي شش طي دهه هاي اخير امري رايج بوده و به تکرار انجام مي گيرد اما پيوند قسمتي از بدن که از انواع متنوعي از سلولها، ماهيچه ها، پوست و استخوان تشکيل شده است امري بسيار پيچيده تر و دور از دسترس تر به شمار مي رود.

اولين پيوند دست در سال 1999 و اولين پيوند مختصر صورت در سال 2005 ممکن شد. با اين حال در جراحي که توسط سايميونو با موفقيت به اتمام رسيده 80 درصد از صورت فرد اهدا کننده به صورت بيمار پيوند زده شده است.

اين جراح به همراه تيم جراحي خود به مدت يک سال با تمرين بر روي نمونه هاي حيواني بر روي اين جراحي تحقيق کرده بودند. براي مثال پيوند کامل صورت در يک موش 6 ساعت از زمان اين گروه جراحي را گرفته بود. طي دهه گذشته تيم جراحي کلينيک کليولند بالغ بر هزار پيوند صورت را در انواع مختلف به منظور درک عوامل پس زدن سلولهاي خارجي توسط صورت بر روي موشها به انجام رساندند.

به گفته سايميونو پيوند صورت آخرين راهي است که براي بيماريهاي بسيار خاص مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بيماراني که نيازمند صورتي جديد هستند گزينه هاي انتخاب محدودي خواهند داشت. پوست مورد نياز براي انجام اين پيوند را مي توان از بدن خود بيمار تهيه کرد که به دليل متفاوت بودن نوع اين پوستها ظاهر فرد متفاوت شده و صورت وي به صورت سوخته شباهت خواهد يافت.

استفاده از قسمتهاي ديگري به جز بازو، شکم و يا ران پا براي پيوند کامل صورت نيز نيازمند بيش از 100 اينچ مربع پوست خواهد بود که هيچ يک از اندامهاي بدن از چنين حجم پوستي برخوردار نيستند.

به همين دليل سايميونو از پوست فردي ديگر براي انجام اين کار سود جست که اين نيز به گفته متخصصان و به دليل ايجاد چهره اي کاملا متفاوت در فرد براي وي در زندگي جديدش مشکلاتي را به وجود خواهد آورد. لذا برخي از متخصصان از جمله کارسون استرانگ پروفسور اصول اخلاقي و ارزشهاي انساني در دانشگاه پزشکي تنسي انجام چنين جراحي هايي را براي بيماران به طور صرف مفيد نمي دانند.

بر اساس گزارش ويرد، با اين حال سايميونو انجام چنين جراحي را جدا از اصول ارزشي و اخلاقي دانسته و آن را درخواستي عاطفي براي کمک به زني مي داند که تمام صورت خود را در اثر سوختگي شديد در افغانستان از دست داده است.

وي در جواب به همکارانش در پاسخ به اينکه چرا بايد پيوند صورت در جهان انجام بگيرد پاسخ مي دهد : مواجه شدن با زندگي بدون داشتن صورت بسيار دردناک و طاقت فرسا خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.