سه شنبه , 15 آذر 1401

جدیدترین دوپینگی‌های ورزش ایران

جدیدترین دوپینگی‌های ورزش ایران

پزشکان و متخصصان آزمایشگاه کلن آلمان از مجموع 80 نمونه ارسالی از سوی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران، نتیجه…

پزشکان و متخصصان آزمایشگاه کلن آلمان از مجموع 80 نمونه ارسالی از سوی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران، نتیجه 5 تست دوپینگ مربوط به رشته‎های دوومیدانی، نابینایان و جودو را مثبت اعلام کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، 80 تست دوپینگ ارسال شده به آزمایشگاه کلن آلمان مربوط به نمونه‎گیری‎های انجام شده در روزهای پایانی سال گذشته بود که آنالیزهای صورت گرفته بر روی آنها مثبت بودن 5 مورد را تایید کرده است.
البته از میان نمونه‎های مثبت، 2 مورد مربوط به ورزشکاران خارجی است که برای شرکت در رقابت‌های قهرمانی دوومیدانی داخل سالن آسیا به تهران سفرکرده بودند اما 3 نمونه مثبت دیگر مربوط به ورزشکاران ایرانی پاورلیفتینگ نابینایان و جودو است.
دکتر رامین احمدی طباطبایی سخنگوی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: از میان نمونه‌های باقی مانده که منتظر اعلام نتیجه آنها بودیم، فقط 38 نمونه مربوط به رقابت‌های قهرمانی دوومیدانی داخل سالن آسیا بود که از میان آنها تست 2 نفر مثبت اعلام شده است.
وی با بیان اینکه هر 2 دوومیدانی کار خارجی دوپینگی از بخش بانوان بوده‌اند، ادامه داد: ورزشکار سوریه در ماده 400 متر و بانوی قزاقستانی در ماده 1500 متر نفراتی بودند که بر اساس بررسی‌های انجام شده بر روی نمونه آنها، اقدام به استفاه از مواد نیروزا کرده بودند. اسامی این دو ورزشکار به فدراسیون جهانی دوومیدانی اعلام شده است.
سخنگوی نادو با اشاره به 3 نمونه مثبت دیگر تصریح کرد: 2 نفر از ورزشکارانی که در رقابت‎های پاورلیفتینگ نابینایان قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی و یک نفر از جودوکاران شرکت‌کننده در مسابقات قهرمانی کشور کسانی هستند که نمونه آنها مثبت تشخیص داده شده است. این ورزشکاران از دسته داروهای ممنوعه استیروئید آنابولیک استفاده کرده بودند.
طباطبایی با تاکید بر اینکه نشست بررسی اولیه پرونده این سه ورزشکار خاطی اوایل هفته آینده با حضور خود آنها برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: موضوع به ورزشکاران خاطی و مدیران فدراسیون مربوط به آنها گزارش شده است. ورزشکار دوپینگی تا زمان صدور حکم در محرومیت تعلیقی به سر خواهند بود.
وی یادآور شد: سایر نمونه‌ها که نتیجه آنها منفی اعلام شده است مربوط به رشته‌هایی مانند دوچرخه سواری، کاراته، والیبال و بسکتبال است.
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ اعلام کرد که هنوز نتیجه بخشی از نمونه‌گیری‎های سال 88 از رشته‎های بسکتبال و دوچرخه سواری اعلام نشده است.
منبع:tabnak.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.