یکشنبه , 3 مهر 1401
نوا

توصیه هایی برای گرم مزاج ها در ماه رمضان

افطار

سید جواد علوی کارشناسطب سنتیعنوان کرد: این افراد در ماه رمضان سعی کنند، از مصرف برخیغذاهاو برخی رفتارها دوری کنند تا از ماه رمضان بهره ببرند.طب سنتی,روزه,ماه رمضان,گرم مزاج,مزاج گرم و خشک,مزاج گرم و تر,توصیه های غذایی,تغذیه

طب سنتیتوصیه های غذایی و رفتاری برای مزاج های گوناگون در ماه مبارک رمضان کرده است که رعایت آن می تواند برای افراد مفید باشد.


رمضان صاحبان مزاج های گرم و خشک


ابتدا باید صاحبان مزاج های گرم و خشک را بشناسیم:
*صاحبان این مزاج اغلب لاغراندام با استخوان های کشیده و محکم هستند.

*خوابشان اندک و وزنشان زیاد تغییر نمی کند.

*نبضشان تند می زند و گرمای بدنشان بالاست.

*صاحبان مزاج گرم و خشک به مزاج های تند و عصبی مشهورند و بسیار عجول و شتاب زده عمل می کنند.

*دارای پوست خشک و رگ های برآمده هستند.


توصیه هایی برای مزاج های گرم و خشک
سید جواد علوی کارشناسطب سنتیعنوان کرد: این افراد در ماه رمضان سعی کنند، از مصرف برخیغذاهاو برخی رفتارها دوری کنند تا از ماه رمضان بهره ببرند.

*از مصرفغذاهای خشک و تنقلاتی مانند گردو، بادام، سنجد، فندق، ته دیگ برنج، سرخ کردنی ها، پفک، چیپس، انواع بیسکوئیت، شکلات، شیرینی های قنادی در ماه رمضان پرهیز کنند.

*مصرف شیر البته بهتر است که محلی باشد برای صاحبان این مزاج مفید است.

*مصرفغذاهای لعاب دار و شورباها برای این افراد مناسب است.

*از مصرفغذاهای نفاخ نیز باید پرهیز کنند و آن ها را با مصلحات مصرف کنند؛ مثلاً عدس را با پودر آویشن و باقلا را با گلپر مصرف کنند یا کمی زیره با غذا مصرف کنند البته باید بدانند چون مزاجشان گرم و خشک است ازادویهها در صورت لزوم باید استفاده کنند چرا که مزاجادویههایی مانند دارچین، زیره، زنجفیل خود گرم و خشک است و موجب افزایش گرمی و خشکی این افراد می شود.

*برای بهره مندی از حبوبات و رفع نفخ بهتر است حبوبات را حدود 30 دقیقه بپزند و آب آن را دور بریزند و دوباره آب ریخته و بگذارند تا خوب بپزد این کار موجب رفع نفخ و باد حبوبات می شود.

*صاحبان مزاج های گرم و خشک بهتر است از قرار گرفتن در محیط هایی که موجب عصبانیت و خشم آن ها می شود پرهیز کنند چرا که خشم و عصبانیت موجب افزایش گرمی و خشکی آن ها می شود و به بدنشان آسیبوارد می شود.


رمضان صاحبان مزاج های گرم و تر

ابتدا باید صاحبان مزاج های گرم و تر را بشناسیم:
*اکثراً صاحبان مزاج گرم و تر گرایش به چاقی دارند، گوشت بدنشان زیادتر از صاحبان مزاج های دیگر است؛ استعداد چاقی آن ها بیشتر بر تولید گوشت تکیه دارد، اما اگر بیش ازحد سردی بخورند ذخیره چربی در اطراف شکم و ران ها و سایر اندام ها خواهند داشت.
*آوندها و عروق بدنشان گشادتر و غلبه خون در آنان بسیار اتفاق می افتد. بافت های بدنشان نرم و مرطوب و خون سازی در آنان زیاد است.
*خواب خوبی خواهند داشت، خوابی که عمیق می شود و زود به خواب می روند، خروپف در این مزاج بیشتر از مزاج های دیگر است. نرم خو و مهربان تر از سایر مزاج ها هستند و نبض آن ها محکم، پُر و بسیط می زند و بدنشان گرم است.

از سویق عدس (پودر عدس خشک با شکر به صورت قاووت) و آبانارو ربانارو رب ریواس و رب آلبالو برای رفع عطش می توانند بهره ببرند

توصیه هایی برای مزاج های گرم و تر
سید جواد علوی، کارشناسطب سنتیتوصیه های غذایی را به صاحبان مزاج گرم و تر در رمضان تشریح کرد.

*بهروزهدارانی که دارای مزاج گرم و تر هستند توصیه می شود از خواب زیاد بپرهیزند، اگر زیاد بخوابند کم ذهن و کم حافظه می شوند. سعی کنند نیمه های شب برای انجام یک کار عبادتی یا یک ساعت مطالعه قرآنی یا علمی دیگر از خواب برخیزند. بعد از سحری سعی کنند نخوابند و اگر خوابیدند بین سحری و خواب حداقل 1،5 ساعت فاصله دهند و خواب طولانی بعد از سحری برایشان مفید نیست. خواب روز برای آنان بد است مگر خواب قیلوله هنگام ظهر یا قبل از آن به مدت حداکثر نیم ساعت.

*حجم غذا را کاهش دهند و کمترین مصرف غذایی را داشته باشند. ازغذاهای خشک و کم حجم بیشتر استفاده کنند؛غذاهایی مانند خروس جوان خانگی، جوجه مرغ خانگی، کباب بره گوسفند با پودر سماق، ماهی سفید کپور و سایر ماهی های دیگر که در پودر زنجفیل یا دارچین و زیره و انیسون شیرین و آب لیموترش قبل از پختن خوابانده شده باشد و امثال آن به صورت کباب یا بخارپز یا قلیه ماهی صرف شود. کباب یا خورشت گوشت کبک، بوقلمون، شترمرغ و امثال آن مفید است.

*مصرفغذاهایی مانند برنج و نان را به حداقل ممکن رسانده، از گوشت گاو پرهیز کنند،

*از میوه ها وسبزیجات دارای طبیعت سرد و به خصوص سرد و خشک بیشتر استفاده کنند.سبزی های سرد و خشک مانند لوبیاسبز، کاهو، گشنیز، خرفه، ترب و برگ ترب سیاه، سفید و قرمز، برگ لطیفانگور، ریواس، کاسنی و میوه هایی مانند خربزه، ازگیل، زالزالک، آلبالو، گیلاس، غوره،انار، کنار،انگورمیخوش، لیموترش، پرتقال، گریپ فروت،سیب، به، سایر میوه های سرد و مرطوب به مقدار کمتر استفاده کنند و چنانچه زیاد استفاده کردند برای دفع تری آن بهتر است با مصلحات مربوطه ضررهای آن را کم می کند مصرف کنند.

*مصرف میوه وسبزیجات نسبت بهغذاهای پختنی و گوشتی ترجیح دارد؛ کمترین میزان مصرف به مواد غذایی پختنی را داشته باشند.
*از سویق عدس (پودر عدس خشک با شکر به صورت قاووت) و آبانارو ربانارو رب ریواس و رب آلبالو برای رفع عطش می توانند بهره ببرند.

فراوری: مریم مرادیان نیری

منابع:
سلامت نیوز
تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.