سه شنبه , 1 فروردین 1402

توزيع گوشت بز افغاني در بازارهاي ايران

توزيع گوشت بز افغاني در بازارهاي ايران
خبر آنلاين : در حالي كه سه روز از ماه رمضان مي‌گذرد و هنوز وعده توزيع گوشت گرم و ارزان عملي نشده است، آگاهان امر از واردات گسترده بز از افغانستان خبر مي‌دهند. بر اين اساس، اين فرضيه قوت گرفته است كه، گوشت‌هايي كه قرار است از امروز در تهران و به قيمت هر كيلو كمتر از 7‌هزار تومان توزيع شود، گوشت گوسفند و گوساله وعده داده شده دولت نيست و اساساً گوشت بز است.
به گزارش خبرنگار اعزامي خبر به زاهدان، طي روزهاي اخير گله‌هاي متعدد بز افغاني از طريق مرز شرقي كشور وارد استان سيستان و بلوچستان شده است.
قاسم نوده فراهاني، رئيس شوراي اصناف كشور نيز با تأييد تلويحي واردات گوشت از افغانستان روز گذشته به خبرنگاران گفت: «نخستين محموله گوشت قرمز به ميزان 30 تن از سيستان و بلوچستان به‌زودي وارد تهران مي‌شود.» هر كيلوگرم از اين گوشت، كمتر از 7 هزار تومان عرضه خواهد شد. فراهاني افزود: هنوز قيمتي براي عرضه گوشت گوسفند در بازار تهران تعيين نشده اما احتمالاً 20 تا 30 درصد پايين‌تر از قيمت كنوني بازار خواهد بود. به گفته رئيس شوراي اصناف كشور قرار است هر روز تا زمان تعديل قيمت گوشت قرمز بيش از 15‌تن گوشت از سيستان و بلوچستان به تهران منتقل شود.
فراهاني مدعي است: «گوساله‌ها و گوسفندهايي كه در سيستان خريداري مي‌شود از كشورهاي همجوار وارد شده است كه پس از سه ماه قرنطينه و اطمينان از سلامت آن، اين دام‌ها در بازار سيستان عرضه مي‌شود.» اين درحالي‌است كه منابع آگاه در سيستان و بلوچستان مي‌گويند: امكانات قرنطينه در اين منطقه در حدي نيست كه بتوان روزانه 30 تن گوشت را نگهداري و كنترل كرد.
گفته مي‌شود همزمان با اقدام دولت، دام‌هاي وارداتي از افغانستان از سوي دامداران بلوچ نيز خريداري و در شهر‌هاي مرزي ذبح و گاه با كاميون‌هاي فاقد امكانات لازم براي حمل بهداشتي گوشت به تهران منتقل شده كه همين امر سبب فساد بخشي از گوشت‌هاي وارداتي از افغانستان شده است.
كارشناسان معتقدند، گوشت‌هاي وارداتي بز از افغانستان سرشار از انگل است. منشأ تب برفكي كه دو سال پيش در كشور شيوع يافت هم به دليل واردات گوشت از افغانستان به شهر‌هاي مرزي بود.
اين درحالي‌است كه گوشت‌هاي وارداتي به كشور از انواع و اقسام كشورها به ايران وارد مي‌شود كه آخرين آن افغانستان است. پيش از اين نيز گوشت گوساله منجمد برزيلي به قيمت 5 هزار تومان وارد كشور شد كه حرف و حديث‌هاي خاص خود را برانگيخت. همچنين كارشناسان تغذيه مي‌گويند، گوشت بز طبع سردي دارد اما كم دنبه و چربي است و تشخيص آن با گوشت گوسفندي چندان آسان نيست. گوشت بز سفت و ديرپز‌تر از گوشت گوسفند است و كمي هم بدبوست. قيمت گوشت بز از گوشت شتر هم ارزان‌تر است اما هنوز مشخص نيست در تهران تا چه ميزان ارزان‌تر از هر كيلو 7 هزار تومان فروخته خواهد شد.
گفتني است، دولت براي تأمين نياز گوشت داخل در آستانه ماه مبارك رمضان با بي‌برنامگي مواجه شد و همين امر سبب شد تا قيمت گوشت به شكل فزاينده بالا برود به صورتي كه قيمت يك كيلو گوشت گوساله بين 12 تا 14 هزار تومان در تهران فروخته شد و واكنش‌هايي را درپي‌داشت. اعتراضات بر افزايش قيمت گوشت سبب شد تا دولت براي تأمين بازار به واردات گوشت بپردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.