چهارشنبه , 13 فروردین 1399

تصادف کنید پولدار شوید

یکی از خوانندگان “انتخاب” با ارسال گزارشی در خصوص مشکلات حاشیه ای در تصادفات رانندگی، به مطالب مهمی اشاره کرده که به دلیل اهمیت آن، متن کامل آن در پی می آید:

در یکی از خیابانهای پایتخت هزار ملت ، یعنی تهران در حال رانندگی بودم که ناگهان خودروی مقابلم ، روی ترمز زد و شد آنچه نباید میشد، تصادف! و بدان دلیل که در تصادفات اگر به هر طریقی از پشت به خودروی جلویی بزنید شما مقصرید و لاغیر، من مقصر بودم و البته نسبت به این اتهام تفهیم.

منتظر ماندیم تا جناب افسر مربوطه تشریف بیاورند. پس از چندی انتظار (البته نه بسیار) آمدند و بر اساس مفروضات قبلی بنده ی مقصر بیمه خود را به خانم راننده خودرو آسیب دیده تحویل دادم ، اما به لطف عجله آن افسر محترم تمام مدارک اعم از کارت کاشین ، گواهینامه و بیمه به مالک خودرو آسیب دیده تحویل شد تا به بیمه برویم.

همان لحظه به سمت اداره خسارت بیمه …. حرکت کردیم ، در آنجا کارشناس محترم برای خودرو آسیب دیده یک میلیون و هشتصد هزار تومان خسارت نوشت و گفت چند روز بعد برای دریافت چک به آنجا بروند.

اما نکته اصلی ماجرا؛ همسر محترم خانم راننده طی تماسی گفتند : این پولی که بیمه داده که هیچ ، افت قیمت و ما به تفاوت هزینه تعمیرگاه را هم باید بسلفید! (تعمیرگاه هزینه را 2 میلیون و 200 تخمین زده بود) و مدارک را به من پس ندادند تا چنین شود.

از کارشناس بیمه پرسیدم که آیا بعد از دریافت خسارت می توانند چنین درخواستی از من بکنند؟ ایشان گفتند: بله! اگر آدم بیکاری باشد و بخواهد کلی وقت در دادگاه ها بگذراند ، با یک شکایت حقوقی می تواند ، خسارتش را از شما بگیرد.

به هر حال ، تماس پشت تماس بود که از همسر راننده خودرو و وکیل! ایشان با من گرفته می شد. و بیت الغزل این تهدیدها این بود که: من شرکتم 180 میلیارد آمد و رفت بیمه دارد، ماشین خودم هم لکسوس است ، ماشین برادرم هم همینطور و …. حالا اینها به ما چه ربطی داشت ، نفهمیدم. اما نکته جالب این بود که صاحب خودرو لکسوس با چرخش سالیانه بیمه شرکت تا 180 میلیارد تومان ، چرا می خواهد هرطور شده 400 هزار تومان افت قیمت خودروی وطنی همسرش را از من بگیرد؟ و آنهم با این همه عصبانیت و توهین!

به هر حال بعد از سه روز که مدارک من دست ایشان به امانت! مانده بود، به شرکت ایشان رفتم و در آنجا هم با هزار جور ….. پول را با هماهنگی تلفنی خانم منشی و آقای مدیرعامل تحویل دادم و بالاخره مدارک را از منشی شرکت با رسیدی که وی به من داد تحویل گرفتم و چهارصد هزار تومان پول بی زبان را به سبب امانت مدارک تحویل ایشان دادم.

به هر حال از ما که گذشت ، اما هیچ فکر کرده اید در این شرایط رکود اقتصادی و بیکاری و تمایل شدید برخی از کلاهبرداران حقوقی ، این شیوه کسب درآمد ممکن است گسترش پیدا کند و هرکس به نسبت قیمت خودرو اش با مشاوره دلالان حقوقی ای که از آب، کره می گیرند در هر تصادف اعم از ساختگی و واقعی کلی درآمد کسب کند و آقای وکیل هم درصد مشاوره اش را به جیب بزند. این وسط هم یک عده مردم می مانند که ما که خودرومان بیمه است ، این پول زور برای چیست؟ و اگر هم هست ، لطفاً شرکتهای بیمه گذار محترم ، آپشنی را تحت عنوان افت قیمت در بیمه “شخص ثالث” جاگذاری کنند تا دست این افراد را از بازار جدید کسب مال آنهم ” به هر طریقی” کوتاه نمایند.

مواظب ماشین رو به رویی باشید! اگر ترمز کند و شما مقصر باشید، (به جز ضرر بیمه نامه و قت تان) کلی پول از کف داده اید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *