شنبه , 19 آذر 1401

تست هامر H2 در شیراز – آسمان خراش چهار چرخ

تست هامر H2 در شیراز - آسمان خراش چهار چرخ

هامر در تسخیر چشم بادامی ها :

سال1992 ، دیترویت آمریکا ، دفتر اصلی کمپانی هامر ، آن هنگام که این شرکت تابع جنرال موتورز اولین خودروی غیر نظامی خود را به بازار روانه کرد ، هرگز تصور نمیشد روزی فرا رسد که چشم بادامی های چینی بر این برند حکم فرمایی کنند . در پی ورشکستگی کمپانی شهیر جنرال موتورز در JUNE 2009 ، شرکت چینی TENGZHONG که در زمینه ی تولید ماشین آلات سنگین فعالیت دارد ، اقدام به خرید و به تملک درآوردن شرکت خودروسازی هامر کرد . اما آنچه جای امیدواری دارد اینکه ، بنابر اعلام این کمپانی آسیایی ، مقر هامر همچنان در آمریکا باقی خواهد ماند و هیچگاه عبارت MADE IN CHINA که مترادف شده با محصولی بی کیفیت و نامرغوب ، بر سر این غول ساز آمریکایی سایه نخواهد افکند .

WWW.FARPIC.BLOGFA.COM

تست هامر H2 در شیراز - آسمان خراش چهار چرخ

. . . و جنرال موتورز ، H2 را آفرید :

جنرال موتورز کار خود را در تاُسیسات هامر با ساخت خودروهای نظامی ملقب به هاموی ، جهت تجهیز ارتش ایالات متحده آمریکا آغاز کرد و بر مبنای همین خودروها ، نمونه غیر نظامی هاموی را با نام تجاری هامر H1 طراحی و تولید کرد . بنابر اقتضای حجمی ، H1 عملا در خیابان های شهری فاقد کاربری بوده و همین محدودیت ، متخصصان جنرال موتورز را برآن داشت تا در پاسخ به تقاضای مشتریان ، محصولی رژیم گرفته بر اساس H1 خلق کنند ! که علاوه بر قابلیت های درون شهری ، قابلیت های آفرودی را نیز تا سر حد اعلاء به ارمغان آورد . سرانجام در سال 2003 فرزند جدید هامر متولد شد . هامر H2 . خودرویی که بر خلاف انتظارها ، نه تنها در کاهش حجم بدنه پاسخ مثبتی را نشان نمی داد بلکه ارتفاع بیشتر نسبت به H1 ، این نسل را به آسمان خراشی چهار چرخ تبدیل کرده است !

WWW.FARPIC.BLOGFA.COMتست هامر H2 در شیراز - آسمان خراش چهار چرخ

هامر ، زیر ذره بین خودرو امروز :

به تازگی فرصتی نصیبمان شد تا ملاقاتی فراموش نشدنی با یک دستگاه هامر H2 در شیراز داشته باشیم . خودروی مورد نظر مدل 2006 و کشور کویت نیز مبداء ورودی آن است . رو در رو شدن با این خودروی قد بلند 2903 کیلوگرمی ، آن هم زمانی که در شورلت کوروت C6 با آن ارتفاع و وزن کم ، در انتظارش نشسته ایم ، داستان جالب و دلهره آوریست !

تست هامر H2 در شیراز - آسمان خراش چهار چرخ

بدنه ی H2 ، خشن اما دلربا . . .

هامر پیش روی ما از نوع SUV یا همان Sport Utility Vehicle می باشد ، که بر خلاف H2 SUT که به صورت وانت عرضه می شود ، در رده ی شاسی بلند های بزرگ قرار می گیرد . عناصر تشکیل دهنده هامر بسیار هدفمند به هم پیوند خورده اند . بدنه ا ی پهن و مرتفع ، سقف کوتاه و شیشه های نسبتاً کوچک در کنار ظاهری تنومند ، از المان های اصلی شکل دهی H2 هستند . اگر بخواهیم بدنه H2 را به صورت یک جسم هندسی تصور کنیم ، باید گفت در طراحی این نسل همچون گذشته از مکعب های حجیمی که با هماهنگی و توزان کامل در کنار یکدیگر بدنه هامر را شکل می دهند ، استفاده شده است . طرح کلی بدنه از H1 به اقتباس گرفته شده است ، با این تفاوت که زیباسازی و مدرنیته در فرم دهی خطوط بدنه مد نظر قرار گرفته شده است و همین امر جلوه بصری چشم اندازی را تداعی می کند .

WWW.FARPIC.BLOGFA.COM

تست هامر H2 در شیراز - آسمان خراش چهار چرخ

پنل جلوی H2 از سه قسمت تشکیل شده است . در بالاترین قسمت ، بیش از هر چیز ، هفت ورودی هوا خود نمایی می کند که با روکش کروم پوشش داده شده اند . این قطعه ی درخشان ، چراغهای اصلی و راهنمای کناری را نیز در بر می گیرد . نام هامر هم در پشت گارد آهنی مشکی رنگ ، بر روی پیش رادیات هک شده است . در قسمت میانی ، هواکش مشبک ، در کنار پروژکتورهای زنون ، تناسب و هماهنگی کاملی با جلو پنجره دارند . دو قلاب بکسل در طرفین و پلاک در مرکز ، تنها نکات قابل ذکر قسمت پایینی مجموعه هستند .

تست هامر H2 در شیراز - آسمان خراش چهار چرخ

یکی از خاص ترین قسمت های هامر ، مجموعه هواکش عرضی روی کاپوت است که علاوه بر خنک سازی مجموعه فنی ، دستگیره هایی را در کنار خود می بیند که به علت سنگینی درب موتور و به جهت راحتی در باز کردن این درب ، نقش یار کمکی را بازی می کند .

WWW.FARPIC.BLOGFA.COM

تست هامر H2 در شیراز - آسمان خراش چهار چرخ

در قسمت جانبی ، طرح ساده ، اما زیبا و هدفمند است . همچون H1 های نظامی ، در این نسل نیز پنجره ها کوچک طراحی شده اند که دید به داخل را کاهش چشمگیری می دهد . در حالی که هنگام سواری با هامر ، از زاویه دید کامل رو به محیط اطراف لذت میبریم و این لذت زمانی بیشتر می شود که خود را بر بلندای زمین می بینید .

WWW.FARPIC.BLOGFA.COM

تست هامر H2 در شیراز - آسمان خراش چهار چرخ

از آنجایی که هامر اصالتاً خودرویی بیابانی است و در گذر از مناطق صعب العبور ، این امکان می رود که قفل نگهدارنده کاپوت نا کارامد عمل کند ، قلاب هایی را بر روی گلگیر نصب کرده اند تا با چفت شدن در کاپوت ، ضریب بالایی از عدم باز شدن این درب را تضمین کند . در سوی دیگر رکاب لوله ای مشکی رنگ زیر درها ، علاوه بر تسهیل در سوار و پیاده شدن سرنشینان ، دسترسی به سقف که باربند تنظیم پذیر بر روی آن نصب شده است را امکان پذیر می سازد .

WWW.FARPIC.BLOGFA.COM

تست هامر H2 در شیراز - آسمان خراش چهار چرخ

در قسمت عقب ، طرح بسیار ساده و به دور از هیجان ، نکته مثبت قابل ذکری را در خود نگنجانده و تنها قرار گیری لاستیک زاپاس در مرکز این قسمت ، طرح را از سادگی مفرط خارج کرده است . پلاک نیز در سمت چپ بر روی سپر نصب شده است ، در حالی که در مدل های جدید تر ، لاستیک زاپاس به سمت راست مجموعه منتقل شده و محل نصب پلاک نیز بر روی پوسته نگهدارنده این لاستیک قرار دارد . در نمای دیگر لاستیک های سری All – Terraint T/A با سایز LT 315/70 ساخت کمپانی BF – GOOD RICH با دیواره ی بلند در زیر H2 جا خشک کرده اند . رینگ ها ی 10 پره کروم کاری شده 17 اینچ نیز ، تکمیل کننده چرخ ها هستند .

تست هامر H2 در شیراز - آسمان خراش چهار چرخ

کیفیت رنگ بدنه و همچینین قطعات کروم کاری شده ، آن چنان خوب و مرغوب است که در هامر پیش روی ما با کارکرد بیش از 135 هزار کیلومتر ، هیچگونه افت کیفیتی در رنگ و لعاب بدنه دیده نمی شود و همان طراوت و چشم نوازی روز اول حکم فرماست . و جالب اینجاست که این هامر تمام مدت در آفتاب سوزان کویت مورد استفاده قرار گرفته است .

WWW.FARPIC.BLOGFA.COM

تست هامر H2 در شیراز - آسمان خراش چهار چرخ

کابین H2 ، مجهز و راحت ، اما بی کیفیت :

با ورود به کابین H2 ، اول از همه سقف کوتاه در مقابل ارتفاع زیاد از زمین ، ما را تحت تاءثیر قرار می دهد . کابین H2 پوشیده شده از چرم و پلاستیک . در کابین این مدل ، عنصری از لوکس بودن به چشم نمی آید . همه اجزاء قابلیت آفرودی هامر را جلوه گر می کنند . داشبورد H2 بیش از حد پلاستیکی و ارزان قیمت به نظر می رسد ، اما با وجود کلیدهای کنترلی فراوان که هر کدام فضای خاصی را به خود اختصاص داده اند ، تا حدودی ما را سردرگم می کند و مدتی به طول می انجامد تا محل قرارگیری کلیدها در ذهنمان پردازش و ثبت شود . رنگ آمیزی اجزای کابین تلیفی است از دو رنگ مشکی و خاکستری روشن ، که چه در محیط شهری و چه در محیط بیابانی ، تناسب رنگ خوبی با محیط اطراف دارد . سیستم صوتی 6 خشابه ساخت BOSE با قابلیت خواندن فایل های صوتی فشرده و مجهز به رادیو ماهواره ای سریوس ، در کنار کلیدهای کنترلی قفل و تنظیم دیفرانسیل ، در مرکز داشبورد به راحتی در دسترس قرار می گیرند و آماده به کارند . مجموعه سیستم تهویه اتوماتیک نیز در زیر این مجموعه قرار دارد . با وجود 9 اسپیکر قدرتمند در سراسر اتاق و همچنین سانروف برقی ، لذت رانندگی با هامر ، دو چندان می شود . کلید OFF و ON کیسه هوای ایمنی نیز در سمت راست این مجموعه بر روی داشبورد قرار دارد . غربیلک فرمان که به روکش چرم مزین شده است ، دوازده کلید از جمله کلید کنترل سیستم صوتی و Trip Control ، را در خود گنجانده است ، در سوی دیگر مجموعه ای در سمت چپ فرمان بر روی داشبورد مشاهده می شود که کلیدهای کنترلی سیستم برف پاک کن ، روشنایی کابین و از همه جالب تر ولوم کنترل میزان نور پشت صفحه کیلومتر را در دسترس قرار می دهد . چهار دهنه خروجی هوای سیستم تهویه مطبوع در جلو و دو دهنه در عقب ، به راحتی از پس تهویه کابین حجیم H2 بر می آیند . یکی از مشکلات هامر H1 قرار گیری پیشرانه بزرگ دیزلی بین سرنشینان جلو بوده و همین امر سرنشینان جلو را از لحاظ جا مقید کرده بود . در H2 ، موتور به جلو رانده شده و فضای باز بین صندلی های جلو را افزایش چشمگیری داده است . H2 به طور استاندارد ظرفیت حمل پنج سرنشین را دارد که با سفارش صندلی های تاشو ردیف سوم ، این ظرفیت به هفت نفر ارتقاء پیدا می کند . دو سرنشین جلو ، فضای خوب و جاداری را در اختیار دارند ، اما فضای تقریبا محدود عقب ، کمی آزار دهنده است . دو ورودی برق 12 ولت جهت استفاده از وسایل الکترونیکی به همراه دو ورودی هدفون ، ولوم تنظم صدا ، تهویه مطبوع صندلی ها و بالابر های تمام برقی ، از جمله امکانات رفاهی سرنشینان عقب است . دو ورودی برق 12 ولت نیز بر روی داشبورد جاسازی شده است .

WWW.FARPIC.BLOGFA.COM

تست هامر H2 در شیراز - آسمان خراش چهار چرخ

آغاز حرکت با غول آمریکایی :

بر صندلی تمام چرم H2 تکیه زده وآماده یورش می شوم ! کمربند ایمنی ضد فشار را می بندم و صندلی را به صورت برقی در تمام زوایا تنظیم می کنم و در یکی از دو حافظه ی موجود ذخیره می نمایم تا بهترین تمرکز بر جاده و فاصله مناسب پا تا پدال ها بدست آید . گرم بودن هوا ما را بر آن داشت تا از سیستم خنک کن صندلی ها استفاده کنیم که عملکرد خوبی از خودنشان می داد . فرمان خوش دست H2 را در دست گرفته و اقدام به بیدار کردن این غول آهنی می کنم . پیشرانه هشت سیلندر خورجینی Vortec با غرش ریتم گونه ای شروع به کار می کند . صدایی که از این پیشرانه 6 لیتری 16 سوپاپ به گوش می رسد ، دقیقا همان صداییست که پیش از این در کوروت C6 ، گوش هایمان را نوازش می داد . جعبه دنده چهار سرعته تمام اتوماتیک را درگیر کرده و پا را بر پدال گاز می فشارم . آغاز حرکت بسیار جالب توجه و تحسین برانگیز است . خودرویی با این حجم و وزن زیاد ، در مدت زمان حدود 9 ثانیه سرعت 100 کیلومتر را پشت سر می گذارد . تسلط بر اطراف خوب است و طراحی هدفمند ستون ها ، زاویه دید کاملی را در تمام زوایا به معرض نمایش می گذارد .

WWW.FARPIC.BLOGFA.COM

تست هامر H2 در شیراز - آسمان خراش چهار چرخ

خودروی مورد نظر از نوع چهار چرخ متحرک دائم ، مجهز به قفل دیفرانسیل مرکزی و عقبی است ، که 360 پوند فیت گشتاور را در حداکثر دور 4000 RPM به چرخ ها منتقل می کند . 316 اسب بخار قدرت نیز که در دور 5200 RPM به ثمر می نشیند ، رانندگی قدرتمندی را در بزرگراه ها به همراه دارد . تعویض دنده های گیربکس بدون هیچ مکثی انجام می شود و اجازه کاهش دور را به پیشرانه نمی دهد . سیستم تعلیق مستقل در جلو و فنر لول پنج اتصالی در عقب ، نقش عدیده ای در پایداری و عدم انحراف هامر ، بازی می کند ، و بر خلاف آنچه تاکنون تصور می کردم ، مبنی بر خشک و بی کیفیت بودن رانندگی با هامر ، سواری با این هیولای غربی ، بسیار راحت ، دقیق و حساب شده است و در گذر از سطوح پست و بلند سطح مسیر ، محدود ضربه ی آزار دهنده ای را به سرنشینان منتقل می کند و ضربات وارد شده ، با توجه به نوع سیستم تعلیق و اندازه تایرها ، کاملا عادی هستند . به هر حال نباید از همچین خودرویی ، توقع سواری صد در صد آرام و بدون چالش را داشت . در هامر H2 شما می توانید ، با توجه به سطح مسیر ، نوع رانندگی را که مستقیماً تقسیم نیرو و گشتاور به چرخ ها را هدف می گیرد ، انتخاب و ثبت کنید . علیرغم تسلط و دید عالی ، H2 آنچنان در شهر مناسب رانندگی نیست و درک ابعاد بدنه جهت فرمان دادن و پارک کردن ، کمی سخت و زمان بر است ، بخصوص آنکه مسافت قفل تا قفل فرمان هامر ، سه دور گردش است که خود تاءثیر مستقیمی در سطح رانندگی درون شهری دارد . فاصله کف H2 تا زمین به میزان 274 میلیمتر است ، که در ایجاد حرکات عرضی خودرو در سر پیچ ها ، به میزان قابل توجهی نقش دارد . بر خلاف H1 که به دلایل نامعلوم در عبور از مسیرهای اریب ، یک چرخش از زمین بلند می شود ، در H2 ، چسبندگی کاملا حفظ می گردد . البته در این بین نمی توان کمک رسانی سیستم هرزگردی 2500 دلاری هامر را از نظر دور داشت .

تست هامر H2 در شیراز - آسمان خراش چهار چرخ

لایه های محافظتی ضخیمی بر روی قطعات حساس زیر بدنه ، همچون : کارتل ، باک بنزین ، اکسل و گیربکس ، پوشیده شده تا در عبور از مناطق صعب العبور و ناهموار که در نقطه ی اوج به 60 درجه شیب خطم می شود ، قطعات زیربندی را از هرگونه آسیب احتمالی ، مصون دارد . شیب های جانبی 40 درجه نیز جلو دار H2 نخواهند بود . البته نمی وان از H2 توقع داشت تا همچون H1 ، از دیوار 90 سانتیمتری بالا رود ! رانندگی در شهر با H2 ، با وجود مشکلات پیش رو ، لذت وصف ناپذیری دارد ، آن هم زمانی که خودروهای دیگر را از بالا نظاره گر هستیم ! فرمان H2 نرم و راحت است و بازخوردهای سطح مسیر را به دستانم منتقل می کند . صندلی ها نیز علیرغم راحتی نشیمنگاه ، فرم نگهدارنده خوبی ندارند و در مانورهای ناگهانی ، ما را دچار حرکات عرضی می کند .این مدل هامر H2 ، با یک باک پر 121 لیتری ، 526 کیلومتر مسافت را می پیماید . یعنی به ازای هر 100 کیلومتر رانندگی ، حدود 23 لیتر بنزین مصرف می کند که حکایت از مصرف بالای سوخت دارد و همین خصوصیت منفی ، یک نقطه ضعف برای هامر است . ترمزها نیز قوی هستند ، اما در شروع ترمز گیری باید بیش از نصف مسیر حرکت پدال ، بر آن فشار آوریم ، تا بالاترین راندمان سیستم ترمز گیری مجهز به سیستم کنترل کشش و سیستم ضد قفل ، به دست آید .

پایان سخن : رانندگی با هامر با وجود تمام محدودیت ها ، بسیار راحت ، دقیق و حساب شده است . تمام اجزاء با یک مهندسی بالا در هم آمیخته اند تا لذت رانندگی قدرتمند در هر موقعیتی را به خریدار تقدیم کند . پیشرانه هامر قدرتمند و شتابش نیز در خور توجه و تحسین برانگیزاست ، و تنها کیفیت پایین کابین ، مصرف بالای سوخت و فضای کم سرنشینان عقب را می توان از نقاط ضعف هامر بر شمرد .

تست هامر H2 در شیراز - آسمان خراش چهار چرخ

در پایان از جناب آقایان امیری که صمیمانه خودرو خود را در اختیار ما قرار دادند و همچنین آقای داریوش نوذری که در تمامی مراحل این آزمایش همکاری دوستانه ای با ما داشتند ، کمال تشکر و قدردانی را داریم .

WWW.FARPIC.BLOGFA.COM

تست هامر H2 در شیراز - آسمان خراش چهار چرخ

مشخصات فنی هامر H2 SUV مدل 2006

نوع موتور

8 سیلندر خورجینی Vortec

حجم موتور / تعداد سوپاپ

6 لیتر / 16 سوپاپ

قدرت

316 اسب بخار

گشتاور

360 پوند فیت

شتاب 0 تا 100

حدود 9 ثانیه

حداکثر سرعت

200کیومتریا120مایل

گیربکس

4 سرعته اتوماتیک

مصرف سوخت

23لیتر در هر 100km

حجم باک سوخت

121 لیتر

ظرفیت یدک کش

7000 پوند

ظرفیت باک بنزین

121 لیتر

وزن کلی خودرو

2903 کیوگرم

ابعاد تایرها

R17/70/315

نویسنده و عکاس : سید فرشاد سجادیان
ماهنامه خودرو امروز

تست هامر H2 در شیراز - آسمان خراش چهار چرخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.