چهارشنبه , 22 آبان 1398

تزئینات با گل خشك برای پذیرایی از مهمان

وقتی در خانهای گلآرایی وجود داشته باشد نشان دهنده مهمان نوازی آن خانواده است. میتوان با گل خشك تابلو و نقاشیهای زیبا درست كرد. لذا بدین منظور ابتدا طرح را روی مقوا كشیده و قسمتهایی را كه در آن گل یا برگ قرار میگیرد نقاشی كرده و با گل خشك مونتاژ میكنیم.
گلهای خشكی كه به رنگ سفید هستند بعد از گذشت زمان اندكی به رنگ كرم در میآیند. گلهای زرشكی به رنگ قهوهای می‌شوند اما گلهای آبی تغییر رنگ جالبی نخواهند داشت، لذا بهتر است كه در تزئینات از گلهای آبی خیلی كم استفاده كنیم.
برای گلهایی به رنگ سفید، زرد و لیمویی بهتر است كه از مقوایی با زمینه مشكی و برای گلهای به رنگ دیگر مقوای سفید استفاده كنید.
یك نوع گل‌آرایی خشك
می توان در سرویسهای آشپزخانه از جمله سینی و قوریهای قدیمی گل آرایی بادبزنی بكار برد. داخل سینی یك اسفنج گذاشته و ساقههای سیكاس و برگهای خشك را در آن تزیین میكنیم. قسمت وسط ساقه گلها را به حالت صاف (با زاویه ۹۰ درجه) و كنارههای آن را با زاویه ۴۵ درجه برش میزنیم تا حالت نیم‌دایره بودن گلآرایی مشخص شود.
گل های دگمه ای و مینا را هم بر روی ساقههای گل خشك تزیین میكنیم. در قسمت جلوی سینی یك بشقاب بیسكویت و چند عدد میوه خشك شده را قرار میدهیم. در این گل‌آرایی باید قرینه‌سازی را رعایت كرد. در گلآرایی بادبزنی همه ساقهها كشیده است و این گلآرایی پهنای زیاد ندارد.
گل‌آرایی خشك دیگر
سبدی داریم كه برگهای كشیده را داخل آن میچینم. سپس گلهای زنبق و نیز برگ‌های اُكالیپتوس كه با گلیسیرین خشك شده و شاخههای گندم كه با اسپری طلایی شده‌اند را در آن بكار می‌بریم. همچنین نانهای فانتزی خشك شده را در سطح سبد قرار می‌دهیم. نانها هیچ تغییر رنگی پیدا نمیكنند و بهتر است در پایان كار تزیین، به آن‌ها اسپری بزنیم تا براق شوند. در قسمت جلوی كار ۲ عدد شمع می‌گذاریم تا نمای زیبایی ایجاد كند. به این تزیین گلآرایی موازنه هم گفته میشود زیرا گل‌ها عمودی در كنار هم قرار می‌گیرند.
برای نگهداری گلهای خشك باید نكاتی را رعایت كرد:
۱. در سایه قراردادن گلها؛
۲. قرار ندادن گلها در جلوی كوران و باد؛
۳. قراردادن گلها در محیطی فاقد رطوبت؛
۴. استفاده از یك پر نازك برای پاك كردن آن‌ها.
منبع: هنرکده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *