پنج شنبه , 14 مهر 1401

تاييد مكان سايت جديد هسته‌ای كشور

تاييد مكان سايت جديد هسته‌ای كشور

دستیار ارشد رییس جمهور گفت:رییس جمهور مكانیابی سایت جدید هسته‌ای كشور را تایید كرده است و…دستیار ارشد رییس جمهور گفت:رییس جمهور مكانیابی سایت جدید هسته‌ای كشور را تایید كرده است و پروسه ساخت این مركز هسته ای نیز با دستور وی آغاز خواهد شد.
مجتبی ثمره هاشمی در رابطه با دیدگاه رییس جمهور نسبت به نامه رییس سازمان انرژی اتمی برای مكان‌یابی تاسیسات جدید هسته‌ای كشور گفت:سایت‌های جدیدی كه براساس برنامه سازمان انرژی اتمی باید در سال جدید ساخته شوند مكان یابی شده‌اند و مراحل ساخت این مراكز مرحله به مرحله در حال انجام است.
وی افزود:شناسایی،مرزبندی عملیات طراحی و اجرایی سایت‌های جدید هسته‌ای كشوردر حال پیگیری است و با دستور ریس جمهور عملیات ساخت آنها صورت می گیرد.
دستیار ارشد رییس جمهور همچنین در رابطه با وضعیت مذاكرات هسته‌ای كشور برای مبادله سوخت راكتور تحقیقاتی تهران گفت:باب مذاكره با كشورهای مورد نظر همچنان مفتوح است.
وی در پاسخ به این پرسش كه با وجود تصمیم مسوولان ارشد كشور برای تولید داخلی سوخت با غنای 20درصد آیا هنوز امكانی برای خرید و یا معاوضه این سوخت وجود دارد تاكید كرد:تولید سوخت در داخل كشور منافاتی با واردات آن ندارد؛ما براساس نیازی كه برای تامین سوخت راكتور تحقیقاتی تهران داریم اقدام به تولید داخلی اورانیوم كرده‌ایم و این روند تا زمان پاسخگویی به نیازمان ادامه خواهد داشت.
ثمره هاشمی در ادامه با اشاره به خواست مردم كشور برای برخورداری از دانش صلح آمیز هسته‌ای خاطرنشان كرد:دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته‌ای خواست افكار عمومی است كه همواره یكصدا فریاد می‌زنند انرژی هسته ای حق مسلم ماست ؛این موضوع یك پروسه جناحی و حزبی نیست كه با نگاهی خاص به آن نگریسته شود.
وی متذكر شد:ایران تنها برای مقاصد صلح آمیز به دنبال دستیابی به انرژی هسته‌ای است و با پایبندی به رژیم عدم اشاعه به دنبال خلع سلاح جهانی است.
منبع:jahannews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.