پنج شنبه , 10 آذر 1401

بچه جان! ناخنت را نجو

بچه جان! ناخنت را نجو
ناخن جویدن، مكیدن شست و دست كردن در بینی از شایع‌ترین عادات كودكان است كه موجب نارضایتی والدین می‌شود
برخی عادات مخصوص كودكان بوده و اغلب در دوران كودكی شاهد آنها هستیم؛ عاداتی كه معمولا خوشایند هم نیستند.ناخن جویدن، مكیدن شست و دست كردن در بینی از شایع‌ترین عادات كودكان است كه موجب نارضایتی والدین می‌شود.اگر چه این عادات كودك ممكن است شما را عصبانی و ناراحت كند یا حتی نگران سازد، اما این نكته مهم را به خاطر داشته باشید كه همیشه در مقابل این رفتار باید آرامش خود را حفظ كنید.
در بیشتر موارد، این عادات فقط مرحله‌ای در رشد طبیعی كودك هستند و در آینده مشكلی ایجاد نمی‌كنند و در بیشتر مواقع به خودی خود كودك این عادت را كنار می‌گذارد.اگر از این كه فرزند شما به جویدن ناخن عادت دارد ناراحتید، بدانید كه در این مورد تنها نیستید. پدرها و مادرهای زیادی از این مساله رنج می‌برند و ناراحتند، زیرا این یكی از شایع‌ترین عادات دوران كودكی است. برخی مطالعات نشان می‌دهند كه 30 تا 60 درصد كودكان و نوجوانان ناخن‌های خود را می‌جوند. این عادت میان دختران و پسران در سال‌های اول زندگی یكسان است. اما با بزرگ‌ترشدنشان، پسرها بیشتر به این عادت تمایل نشان می‌دهند.
چرا بچه‌ها ناخن خود را می‌جوند؟
فرزند شما ممكن است به دلایل متفاوتی اقدام به این كار كند؛ بر اثر استرس و اضطراب، خستگی و بی‌حوصلگی، كنجكاوی و برای ایجاد آرامش یا تنها از روی عادت. البته احتمال دارد این عادت در دوران بزرگسالی نیز ادامه پیدا كند. پس باید از همان دوره كودكی به فكر بود. البته با تاكید مجدد بر حفظ آرامش.
ترك عادت
بالاخره باید فكری برای این عادت ناخوشایند كودكمان بكنیم. هیچ پدر و مادری دوست ندارد كه فرزندش چنین عادتی داشته باشد.
بهترین راه برای ترك این عادت در كودكان كه به نوعی سخت‌ ترین راه هم هست، درك علت جویدن ناخن و سعی در رفع آن است. اما شیوه‌هایی هم وجود دارد كه می‌توان جلوی این كار بچه‌ها را گرفت.
حواس كودك خود را منحرف كنید : شما باید دقت كنید در چه زمان‌هایی كودك بیشتر ناخنش را می‌جود (مانند زمانی كه در ماشین نشسته است). در آن مواقع حواس او را پرت كنید. به عنوان مثال اگر در ماشین این كار را می‌كند، می‌توان به او چیزی داد تا مشغول آن باشد و جویدن ناخن‌ها را شروع نكند.
اگر استرس علتی برای این كار كودك شماست، تلاش كنید دلیل اصلی آن را متوجه شده و اقدامی برای رفع آن انجام دهید. كمك گرفتن و مشورت با پزشك نیز می‌تواند در این شرایط به حل مشكل كمك كند.
اگر این حالت به دلیل خستگی ناشی از بیكاری است یا وقتی كه حوصله‌اش سر می‌رود، یعنی زمانی كه بیكار است ناخنش را می‌جود، پس باید او را مدام فعال و مشغول نگه دارید.به هر وسیله‌ای كه می‌توانید سرش را گرم كنید.
او را از ناخن جویدن دلزده كنید: اگر انگشتان كودك را با ماده‌ای بهداشتی ولی تلخ آغشته كنید، دیگر علاقه‌ای به این كار نخواهد داشت. اما این شیوه در آخرین مرحله و برای كودكان بزرگ‌تر مناسب است و نه كودكان نوپا و خردسال.
البته پدر و مادر نباید تلاش كنند با قول دادن بیش از حد برای تشویق و هدیه، كودك را متقاعد به ترك این عادت كنند. كودك بسرعت متوجه می‌شود كه با این كار توجه پدر و مادر را جلب كرده است و هیچ كودكی نیز از این‌كه به او توجه شود ـ حتی توجه منفی ـ بدش نمی‌آید.
به جای این كار و برای تشویق، می‌توانید وقتی او ناخن‌هایش را نمی‌جود، هدیه‌ای به او دهید و تشویقش كنید. با این شیوه اعتماد به نفس او نیز بهبود می‌یابد.
البته می‌توان در دوران خردسالی و هنگامی كه كودك نوپاست، این كار او را نادیده گرفت. به‌طور معمول با رسیدن به سن مدرسه این عادت نیز ترك می‌شود؛ اگر هم ادامه پیدا كند بچه‌ها با فشار همسالان به فكر ترك آن خواهند بود. آنها از هم‌سن و سالان خود بیشتر از پدر و مادر تاثیر می‌گیرند.
پس در هر صورت بكوشیم كه به فكر كمك به كودك خود باشیم و تنها شرایط را برای او فراهم كنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.