یکشنبه , 31 تیر 1397

بردن ترس از مدرسه در در کودکانمان

بچه‌ها از معلم مي‌ترسند يا درباره دستشويي رفتنشان نگرانند يا ناراحت جداشدن از مادرشان مي‌باشند. براي غلبه بر اين احساس در آنها اين مطلب را بخوانيد.
غلبه بر 7 ترس عمده بچه‌ها از مدرسه:
1.مامان دلم برات تنگ مي‌شه!
بزرگترين مانع براي اغلب پيش‌دبستاني‌ها يا مهد کودکي‌ها جدا شدن از خانواده بخصوص مادر مي‌باشد. براي غلبه بر اين احساس مي‌توانيد قبل از شروع مدرسه چندين بار همراه کودکتان براي ديدار از مدرسه برويد. مي‌توانيد يک تور تشکيل دهيد و از مکان‌هاي بازي ديدن کنيد. در هنگام ديدار از مدرسه به او لبخند بزنيد که او دريابد که مي‌تواند در اين مکان شاد باشد.

روز اول مدرسه اگر کودکتان به شما چسبيد که به مدرسه نرود حواس او را به کار مطلوب او پرت کرده و در آخر از او خداحافظي کوتاهي کنيد. معلم مي‌تواند با استفاده از آن کار مطلوب او را سرگرم کند.
مي‌توانيد در بسته ناهار او يا تغذيه او يک يادداشت بگذاريد، اين يادداشت مي‌تواند يک قلب بزرگ باشد که بداند شما به فکر او هستيد يا يک بلوط يا يک صدف سحر آميز به او بدهيد و به او بگوييد که در هنگام دلتنگي وقتي با بلوط صحبت کند شما صداي او را مي‌شنويد.
2.من از معلم مي‌ترسم!
وقتي اولين روز مدرسه مي‌رسد دانش آموز ممکن است تصور کنند که يک غول بچه خور به نام آموزگار در پشت ميز نشسته استع مخصوصاً اگر برادر يا خواهر بزرگتر با داستانهاي مبالغه آميز او با کودک شوخي کند.
فرزندتان را قبل از شروع مدرسه با آموزگارش آشنا کنيد و قبل از شروع مدارس از دوستان يا اقوامي که آموزگارند دعوت کنيد که به منزلتان بيايند. به کودکتان يادآور شويد که آنها نيز معلمند و از آنها بخواهيد که قوانين کلاس درس را برايش توضيح دهند که در هنگام درس بايد ساکت باشد تا بتواند درس را گوش دهد و … .
3. من يک مشکل دارم!
اگر کودکتان ناراحتي خود را درباره دستشويي رفتن نشان داد، درباره نگراني او سؤال کنيد. آيا از نداشتن وقت کافي براي اين کار مي‌ترسد يا شستشو برايش سخت است يا تجربه بدي از پشت دري بلند ماندن دارد؟ درباره ترسش با او صحبت کنيد و سعي کنيد مشکلش را برايش حل کنيد. مي‌توانيد از والدين ديگر که مشکلي مشابه شما داشته‌اند صحبت کنيد يا از يک دکتر. يا از معلم بخواهيد که او را چندين بار همراهي کند و يا به او نشان دهد که بچه‌هاي ديگر چگونه اين کار را انجام مي‌دهند تا نگراني او از اين بابت رفع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *