چهارشنبه , 16 آذر 1401

با خالق نرم افزار محبوب Winamp آشنا شوید! (+عکس)

با خالق نرم افزار محبوب Winamp آشنا شوید! (+عکس)
جاستین فرانکل خالق Winamp یکی از خوره های کامپیوتر به معنای واقعی کلمه است که از نوجوانی اهل برنامه نویسی بوده و مانند بسیاری از افراد موفق حوزه نرم افزار نیز دانشگاه خود را به پایان نرسانده است!…

نرم افزار Winamp برای آنهایی که سابقه ای در کار با کامپیوتر دارند نامی آشناست. در واقع بسیاری از مردم دنیا اولین بار فایلهای موزیک با پسوند MP3 را با Winamp پخش کرده و شنیده اند. خالقین Winamp فرمت MP3 را ابداع نکردند اما این محصول نرم افزاری در ترویج و شناخته شدن این فرمت بخصوص در بین کاربران عادی کامپیوتر تاثیر بسزایی داشته است.
فرمت MP3 یکی از مهمترین ابداعات نرم افزاری در عرصه موسیقی بوده و اگر نگاهی به بازار پخش کننده های موزیک مانند آی‌پد و همچنین فروش و پخش موزیک در اینترنت داشته باشیم متوجه عظمت MP3 خواهیم داشت. اگر امروز بسیاری از ما دهها آلبوم یا فایلهای موسیقی از خوانندگان و موزیکهای مورد علاقه‌مان در کامپیوتری شخصی دارم نتیجه ابتکاری به نام MP3 است. فرمت MP3 یک شیوه کدینگ و فشرده سازی صداست (MPEG-1 Audio Layer 3 ) و توسط گروه Moving Picture Experts Group و چند سال قبل از ارائه Winamp طراحی شده است اولین پخش کننده MP3 نیز نرم افزاری با نام WinPlay3 بود. اما با شروع عصر اینترنت و عرضه رایگان Winamp عملا این نرم افزار به یکی از محبوب ترین نرم افزارهای موسیقی تبدیل شد.
با خالق نرم افزار محبوب Winamp آشنا شوید! (+عکس)

نرم افزار Winamp اولین بار در سال 1997 توسط جاستین فرانکل (Justin Frankel) عرضه شد. نسخه اولیه این نرم افزار از انجین نرم افزاری AMP برای پخش فایلهای mp3 استفاده می‌کرد که توسط Tomislav Uzelac برای مصارف غیر تجاری نوشته شده بود. عرضه رایگان Winamp در کنار خلاقیتهای جالبی که در رابط گرافیکی این نرم افزار به کار گرفته شده بود و همچنین حجم کم آن باعث موفقیت این محصول شد.
جاستین فرانکل همچنین شرکتی به نام Nullsoft را نیز ثبت کرد که نام این شرکت نیز در نوع خود جالب است و کنایه ایی به اسم شرکت Microsoft است(null به معنای تهی یا هیج است) . شرکت Nullsoft مدتی بعد توسط شرکت AOL خریداری شد و البته جاستین فرانکل را نیز میلیونر کرد اما همانند بسیاری از ایده هایی که توسط شرکتهای بزرگ خریداری می‌شوند نرم افزار Winamp نتوانست موفقیت گذشته خود را تکرار کند و با پشتیبانی مدیا پلیر ویندوز از MP3 و ورود دهها نرم افزار پخش کننده MP3 دوران درخشش Winamp نیز به پایان رسید هرچند که هنوز هم یکی از محصولات خوب در در نوع خود است.
جاستین فرانکل خالق Winamp یکی از خوره های کامپیوتر به معنای واقعی کلمه است که از نوجوانی اهل برنامه نویسی بوده و مانند بسیاری از افراد موفق حوزه نرم افزار نیز دانشگاه خود را به پایان نرسانده است! او مدتی پس از ارائه رایگان Winamp تنها از طریق کمکهای مالی اختیاری مشتریان ماهیانه هزاران دلار درآمد کسب می کرد. فروش شرکت Nullsoft به AOL و البته میلیونر شدن جاستین تغییری در او نداده و جاستین بعد از Winamp بصورت مستقل چندین نرم افزار قدرتمند دیگر نیز عرضه کرد که NINJAM و REAPER از معروفترین آنهاست .همچنین او شبکه Gnutella که یک شب peer-to-peer برای به اشتراک گذاری فایلها را نیز بنیان نهاده است.خصلت مهم Gnutella این بود که بر خلاف شبکه Napster یک شبکه متمرکز نبود و مانند شبکه های متمرکز متوقف کردن فعالیت آن با خاموش کردن یک یا چند سرور ممکن نیست. جاستین شرکتی به نام Cockos نیز تاسیس کرده است که در زمینه طراحی و ارائه محصولات نرم افزاری در زمینه موسیقی فعالیت می‌کند. ایده سایت turnofftheinternet.com نیز از جاستین است.
جاستین همچنین وبلاگی نیز دارد که نوشته هایش در این وبلاگ نشان ار تفکرات او دارد او پس از سالها همچنان همانند یک برنامه نویس تازه کار و با اشتیاق است و پستهای زیادی در وبلاگ او درباره جزئیات فنی و بسیار ریز برنامه نویسی است. جاستین فرانکل نمونه کامل یک برنامه نویس و مبتکر نرم افزار است که تلاش هایش در دنیای نرم افزار و اینترنت و حتی سبک زندگی مردم موثر بوده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.