شنبه , 8 بهمن 1401

بانك كليدواژه‌هاي سخنان رهبر معظم انقلاب راه‌اندازي شد

بانك كليدواژه‌هاي سخنان رهبر معظم انقلاب راه‌اندازي شد
خبرگزاري فارس: بخش «جستار» پايگاه اطلاع‌رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افتتاح شد.
به گزارش خبرگزاري فارس، همزمان با ميلاد مسعود حضرت ولي‌عصر عجل‌الله تعالي فرجه الشريف، بخش تازه‌اي از پايگاه اطلاع‌رساني حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با عنوان «جستار» افتتاح شد.
هدف از ايجاد اين بخش، بازيابي و انتشار مفاهيم بنيادين و كليدواژه‌هايي است كه رهبر معظم انقلاب اسلامي در طي بيست و يك سال گذشته، به توليد و يا بازتوليد آن‌ها پرداخته‌اند.
فهرست تكميل‌شونده «جستار» در ذيل هر واژه از سه بخش فيش، نمودار تحليلي و مقالات تشكيل شده است.
پايگاه اطلاع‌رساني حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در معرفي «جستار» آورده است:
واژه كوچك‌ترين واحد براي تشكيل يك معناست. هرچند برخي «حس» را جزئي‌ترين شاخصه دانسته‌اند، اما از آن جا كه حس، نقطه مشترك فهم و تعريف‌پذيري كم‌تري دارد براي «تحليل گفتمان» مناسب‌ترين ابزار واژگان هستند. بدين منظور و براي انجام يك پژوهش قابل توسعه و چند وجهي در گفتمان رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت‌الله خامنه‌اي ـ مد ظله العالي ـ يك بانك واژگاني از كلمات و اصطلاحات كاربردي و بنيادين از متن بيانات معظم له استخراج شده است.
عنوان اين پژوهه چند موضوعي «جستار» است. هدف اصلي ايجاد «جستار» بازيابي و انتشار تازه‌اي از مفاهيم بنياديني است كه رهبر معظم انقلاب اسلامي در طي ساليان، به توليد و يا بازتوليد آن‌ها پرداخته است. مقصود ما از مفاهيم بنيادين، كليدواژه‌هايي است كه معظم له در جايگاه عالي‌ترين مدير استراتژيست كشور، براي اولين بار آن را وضع يا تبيين كرده‌اند. از نمونه واژگان توليدي مي‌توان به «عبرت‌هاي عاشورا» و «شارلاتانيزم مطبوعاتي» و از بازتوليدي‌ها مي‌توان به «بنيادگرايي»، «عوام و خواص» و «خودي و غيرخودي« اشاره كرد. گمان ما اين است كه هر كدام از اين مفاهيم بنيادين، افق علمي – رسانه‌اي جديدي را به روي جامعه اسلامي گشوده و خط ‌مشي‌هاي اساسي و راهبردي را به عموم مردم و مخصوصاً قشر نخبه و مسئولين ترسيم خواهد نمود. «جستار» معتقد است ايجاد اين گنجينه علمي – انديشه‌اي در جهت حفظ و نشر آثار آيت‌الله خامنه‌اي، تأثير شاياني بر حركت علمي و رسانه‌اي انقلاب اسلامي گذاشته و مخاطب امروز و آينده را با سير انديشه‌اي ايشان و نيز زاويه‌هاي نامكشوف گفتمان انقلاب اسلامي آشنا مي‌سازد.
در ادامه اين مطلب آمده است:
از آنجا كه يكي از مهم‌ترين ابزار گفتماني معظم له، تأكيد بر توليدات شفاهي است؛ اين پژوهشِ جاري و تكميل شونده در چارچوب «بيانات، پيام‌ها و نامه‌هاي» صادر شده از سوي ايشان است. پس از تكميل فيش‌برداري از بانك اطلاعات «حديث ولايت» – موسوعه كلمات و بيانات رهبر انقلاب، نمودار تحليلي سالي – عددي آن را ترسيم مي‌كنيم. نكته قابل توجه اين است كه «جستار» هر چند به صورت جستجوي واژه‌اي توسط رايانه انجام گرفته است، اما به دليل اينكه در يافت واژگان و نيز فيش‌هاي مربوط هوش انساني دخيل بوده است، اطلاعات به شكل كامل و هدفمند گردآوري شده است.كليدواژه‌هاي جستار به صورت انتخابي از موضوعاتي است كه به نظر تيم جستار، قابليت استفاده بيشتري داشته و البته به صورت اصطلاحي گزينش شده است.
اما در كنار و هم‌راستا با اين بخش، رصدي رسانه‌اي هم بر توليدات مرتبط به كليدواژه‌هاي انتخاب شده در مطبوعات چاپي و برخط (آنلاين) -از قبيل روزنامه‌ها، مجلات و سايت‌ها- صورت گرفته است. اين بخش به مخاطبان كمك مي‌كند كه نظرات گوناگون راجع به كليدواژه مورد نظر را مطالعه كنند و از تأثير سير انديشه‌اي مقام معظم رهبري بر فضاي رسانه‌اي و انديشه‌اي جامعه اسلامي ايران – اعم از موافق و منتقد – اطلاع حاصل كنند و از در كنار هم قرار دادن اين انديشه‌ها مي‌توان به «توليد فكر» و پديدآمدن «قول سديد» نايل شد.
در اين معرفي مخاطبان جستار چنين معرفي شده‌اند:
دو نوع كاربرمخاطب براي اين محصول مي‌توان در نظر گرفت:
1. كاربران عمومي: مخاطبان عمومي شامل پژوهشگران، دانشجويان و همه كساني است كه خواهان درك بيشتر سير انديشه‌اي معظم له، تأثير ايشان بر فضاي انديشه‌اي و رسانه‌اي كشور و هم‌چنين گفتمان انقلاب اسلامي هستند. طبيعي است كه محدوديت‌هايي براي دسترسي اين عزيزان با توجه به فضاي كار در نظر گرفته شده است كه اميدواريم در مراحل بعدي بتوانيم خدمات متنوع‌تري را در اختيار اين دسته از دوستان قرار دهيم.
2. كاربران ويژه: براي اساتيد محترم دانشگاه و حوزه، كه به وسيله شناسه كاربري و رمز عبور از محصولات جانبي استفاده نموده و در نظر گرفته‌ايم تا بتوانند ما را در بهينه كردن «جستار» ياري كنند. تلاش بر اين است كه با سرعت بيشتر، دامنه استفاده از اساتيد را گسترش دهيم. بديهي است كه اين امر مستلزم فراهم شدن امكانات مختلفي است و تا پوشش فراگير همه اساتيد حوزه و دانشگاه فاصله داريم. سعي كرده‌ايم با اين كار ارتباط مستمر علمي صاحبان افكار و انديشه را با يكديگر و هم‌چنين با گروه جستار برقرار نگاه داريم
هم‌اكنون «جستار» در پايگاه اطلاع‌رساني حضرت آيت‌الله خامنه‌اي داراي بخش‌هاي ذيل است:
بخش‌هاي فعال:
فيش‌هاي مدخل: در اين بخش با استفاده از منابع ياد شده، تعريف‌ها و تبيين‌هاي مقام معظم رهبري از كليدواژه‌ها ارائه مي‌شود. در ذيل تبيين، تاريخ تعريف مورد نظر به همراه مخاطب بيانات، پيام‌ها يا نامه‌ها در دسترس علاقه‌مندان قرار مي‌گيرد. به اين طريق مخاطبين به دوره‌هاي مختلف ارائه تبيين از سوي معظم له و اصلاحات تعريف از سوي ايشان در طي زمان آگاهي مي‌يابند.
نمودار تحليلي: سعي كرده‌ايم با استفاده از نمودار نشان دهيم كه در هر دوره زماني (يكساله) از سال 1368 تا كنون، چه تعداد واژه صرف تبيين كليدواژه مورد نظر از سوي معظم له شده است. مي‌توان يكي از كارايي‌هاي نمودار و تأثيرات تحليلي آن را شناخت دغدغه‌هاي ايشان در طي سال‌هاي متمادي دانست.
مقالات موافق: تلاش دفتر حفظ و نشر آثار رهبري بر اين است كه با جستجوي فراوان و كارشناسي از بين تمامي مستندات منتشر شده علمي، آثاري را كه در راستاي راي و نظر رهب رانقلاب است را با كليدواژه مورد نظر سنخيت دارد را در اختيار عموم علاقه‌مندان قرار دهد. براي جلوگيري از انتخاب‌هاي سليقه‌اي و بي‌ضابطه با رتبه‌بندي مقالات گوناگون، سعي كرديم علمي‌ترين و بهترين مقالات را انتخاب كنيم و با توجه به رتبه، اولويت‌بندي كنيم.
انتهاي پيام/و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.