سه شنبه , 8 آذر 1401

این عکس دردناک ترین عکس سال 2012 شد

ایسنا : جایزه پولیتزر (Pulitzer Prize) جایزه‌ای در روزنامه‌نگاری، ادبیات و موسیقی است که بخش‌های گوناگون دارد.

جايزه بخش عكاسي خبري (Breaking News) پوليتزر به مسعود حسینی، عکاس افغان رسيد.

عكس مسعود حسینی دختری کوچک را نشان مي‌دهد كه در جریان یک انفجار انتحاری در مراسم عاشورای سال گذشته کابل در ميان كودكان كشته و مجروح شده ايستاده است و گريه مي‌كند.

به گزارش آسوشيتد پرس، اين عكس در ششم دسامبر سال 2011 ميلادي ثبت شده و گريه و شيون دختري 12 ساله به نام «ترانه اكبري» را به ثبت رسانده است.

از اعضاي خانواده ترانه که در این حادثه همراه او بودند، هفت نفر در این حادثه کشته شدند که یکی از آنها برادر هفت ساله‌اش ـ شعیب ـ بود.بنا بر اين گزارش، در بخش عكاسي ويژه (Feature Photography) ، عکاس برنده پولیتزر، «کریگ اف. واکر» بود.

اين هنرمند براي « دِنوِر پست» كار مي كند و مجموعه عكس‌هاي او سربازان آمریکایی مبتلا به اختلال «استرس بعد از آسیب» (post traumatic stress disorder) را به تصوير كشيده است كه پس از حضور در افغانستان و عراق دچار آن شده‌اند.

در بخش موسيقي نيز، «شب ساكت : اپرا در دو پرده» نوشته «كوين پوتس» برنده جايزه شده است.

جایزه پولیتزر (Pulitzer Prize) جایزه‌ای در روزنامه‌نگاری، ادبیات و موسیقی است که بخش‌های گوناگون دارد. این جایزه معتبرترین جایزه روزنامه‌نگاری در آمریکا است که هر ساله (از سال ۱۹۱۷) با نظارت دانشگاه کلمبیا به روزنامه‌نگاران (و نیز به نویسندگان و شاعران و موسیقی‌دانان) داده می‌شود. این جایزه به‌نام بنیان‌گذار آن جوزف پولیتزر، روزنامه‌نگار مجاری‌‌تبار آمریکایی، در سده نوزدهم نام‌گذاری شده‌ است.

هم‌چنین هر ساله بنیاد پولیتزر جوایز نیم میلیون دلاری خود را به بهترین عکسهای خبری در زمینه‌های مختلف اهدا می‌کند که در میان تمام عکسهای خبری جهان به عنوان بهترین عکس خبری افشاگرانه و جسورانه معرفی می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.