سه شنبه , 8 بهمن 1398

اینچنین عاشق شو

اینچنین عاشق شو
بسم الله الرحم الرحیم
محضر مقدس نخبة المجتهدین حجة‏الاسلام و المسلمین جناب آقاى علامه محمد حسین طباطبایى دام مجده سلام علیكم و رحمة الله و بركاته.
خداوند ان شاء الله خیر دنیا و آخرت عطایت فرماید و با اولیا و انبیا محشورت سازد.
برادر عزیز! فراوان احساس كمبودى مى‏كنم. هر چه دست و پا مى‏زنم و تلاش مى‏كنم و به هر جهت مى‏نگرم دریا در نظرم وسیع تر جلوه مى‏كند. ندانم در چه مسیرى روى گردانم. كدام سفینه را سوار شوم تا به ساحل خوشبختى برسم؟ از شما بردار عزیز استمداد مى‏طلبم. نمى‏دانم مرا چه مى‏شود.مدتى است‏خود را چنان بینم كه بر آسمان افكارم ابرهاى سنگین و تیره و تار برآمده و عالم مرا غمناك ساخته‏اند حتى غرشى نیست تا ببارد و آسمانى صاف بینم. عامل این تیرگى چیست؛ نمى‏دانم.
در لا به لاى این حالات فكر مى‏كنم اگر سؤال مرا در این موضوع پاسخ گویید راحت‏شوم.
برادر عزیز! با روشن‏بینى خود و حقیقت‏خواهى خود اگر بتوانید حالت مرا درك كنید و آنچنان جوابم گویید كه ناخودآگاه جرقه‏اى در من به وجود آید كه تا ابد (مرگ) روشن باشم. آیا مى‏توانید راهنمایى كنید تا عاشق خدا شوم. 2-عاشق پیامبر شوم.3 – عاشق اولیاى خدا شوم. راه چیست و چاره كدام؟ اگر راز عشق، مرا آموزید و معشوق را به نیكى برایم بشناسانى ولو بروى خود مى‏روم. اگر حالت عشق در من بتوانى سازى و دستم گرفته به كوى عشق رهبرى نمایید و با اشاره معشوق را بنمایى دوان دوان مى‏روم حتى لحظه‏اى آرام نمى‏گیرم.
اما چه كنم جاهلم و عاشق نیستم.
موقعیت نویسنده: طلبه پایه معلومات: پایان دوره دبیرستان، دیپلم. علوم اسلامى: لمعه و اصول الفقه، سن:23 سال.
استاد عزیز، از قرآن جز خواندن (بدون تعارف) چیزى نمى‏دانم. از سخنان معصومین تقریبا بیگانه‏ام. چگونه و به چه اندازه بر آنها وارد شوم و چگونه استفاده كنم؟ صبر كنم تا رشد علمى بیابم و یا به موازات تحصیل … طریق استفاده را نیز بیان فرمایید.
امضا
امام صادق(ع) مى‏فرماید: ذكر خداوند فقط سبحان الله، الحمدلله، لااله‏الاالله و الله اكبر گفتن نیست. بلكه بدان معنى است كه هر گاه فرمان الهى بر تو وارد شد به كار بندى و هر گاه نهیى رسید آن كار را ترك كنى.
جواب علامه به نامه دوم
به عرض شریف مى‏رساند نامه شریف دوم زیارت شد. قبلا نیز یك نامه دیگرى رسیده بود كه تا كنون پاسخ آن نوشته نشده. اصولا در زمستان گذشته در اثر كسالت مزاج و ناراحتى اعصاب نه تنها نامه جناب عالى بلكه نامه‏هاى زیاد دیگرى كه در این مدت رسیده تا امروزها براى هیچ كدام نتوانسته‏ام جواب بنویسم. امروزها كه كمى حالم رو به بهبودى است تدریجا جواب مى‏فرستم. به هر حال عذر گذشته را مى‏خواهم.
عرض كنم روشى كه براى ما در همه حال و همه شرایط در حد ضرورت است روش بندگى و به عبارت دیگر روش خداشناسى است و راه آن طبق آنچه از كتاب و سنت‏برمى‏آید همانا یاد خدا و امتثال تكالیف عملى است. یعنى همان مراقبه و محاسبه است كه در نامه اولى خدمتتان عرض شد. فعلا به این ترتیب كه هر صبح كه از خواب بیدار مى‏شوید تصمیم بگیرید كه خدا را فراموش نخواهید كرد. آنگاه به طور استمرار خود را در برابر خدا تصور كنید و شب وقت‏خواب به حساب كارهاى روز بپردازید. اگر غفلتى شده استغفار و توبیخ نفس، و اگر نشده حمدى به خدا بكنید. و ضمنا براى تقویت ذكر تا چهل روز، روزى هزار مرتبه طرف صبح با توجه تام كلمه طیبه لااله‏الاالله بگویید. حال بندگى كه از این روش به دست مى‏آید الگو و مقیاس همه حالات زندگى است.
والسلام علیكم
محمد حسین طباطبایى
توضیح: چهل روز
عدد چهل و چهل روز در میان اهل معنى داراى ویژگى است. پیامبر ما در چهل سالگى به رسالت مبعوث شد. میقات موسى(ع)چهل روز بود و هر كس چهل حدیث‏حفظ كند خداوند او را در روز قیامت فقیه محشور فرماید. هر كس چهل روز اعمالش را براى خداوند خالص كند حق تعالى چشمه‏هاى حكمت‏بر زبانش جارى كند و .. و در میان اهل باطن و ریاضت‏شرعى، چله ( چهل روز)نشینى مرسوم بوده است.
ذكر لااله‏الاالله
ذكر آن است كه به یاد محبوب باشى و خود را در حضورش دانى و به فرمانش از دل و جان گردن نهى و از نافرمانیش در بیم و حذر باشى.
امام صادق(ع) مى‏فرماید: ذكر خداوند فقط سبحان الله، الحمدلله، لااله‏الاالله و الله اكبر گفتن نیست. بلكه بدان معنى است كه هر گاه فرمان الهى بر تو وارد شد به كار بندى و هر گاه نهیى رسید آن كار را ترك كنى.

لیكن براى تقویت‏حضور عندالله، در روایات بسیار به اذكار فراوانى توصیه شده است كه بنده بر لب داشته باشد. و چون مرحوم علامه در این نامه به ذكر شریف لااله‏الاالله توصیه فرموده است از روایات متعدد آن به یك روایت‏بسنده مى‏كنیم.
پیامبر گرامى ما مى‏فرماید: نه من و نه هیچ پیامبرى پیش از من، پیامى به عظمت لااله‏الاالله نیاورده‏اند.
منبع: كوثر – شماره5

گروه دین و اندیشه – مهدی سیف جمالی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *