شنبه , 8 بهمن 1401

اپيدمی حرام ترين حلال خدا در جامعه

اپيدمی حرام ترين حلال خدا در جامعه
با گسترش حمايتهای اجتماعی از مطلقه ها و نيز رفع موانع مالی طلاق، زنان مطمئن هستند که در صورت جدايی از همسرشان علاوه بر حمايتهای اجتماعی، پشتوانه مالی نيز خواهند داشت، اين مسأله باعث شده…
به گزارش شیعه آنلاین به نقل از ایرنا، هنوز صدای کل کشیدن زنان فامیل در گوشش هست،وسایل نوی خانه که به زیباترین شکل چیده شده با تمسخر نگاهش می کنند،انگار همین دیروز بود که با لباس سفید عروسی، شاد و سرحال خانم این خانه شد اما حالا از نشاط آن روزها نشانی نمانده، آهی کشید و به کارگران گفت وسایل را جمع کنید.
یک آمار سه ماهه دست مایه تهیه این گزارش است، آماری که سازمان ثبت احوال کشور در پایگاه اینترنتی خود قرار داده است، ثبت 33 هزار و 65 طلاق در سه ماهه نخست امسال در کشور.
شاید 208 مورد طلاقی که در این مدت در استان سمنان روی داده در مقایسه با آمار بیش از یک هزار طلاق در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، خوزستان، فارس، کرمانشاه، گیلان و مازندران یا آمار بیش از سه هزار طلاق در خراسان رضوی، یا بیش از هشت هزار طلاق در تهران، تعداد زیادی نباشد اما وقتی تحقیقاتم نشان داد همین 208 طلاق در استان سمنان نسبت به مدت مشابه پارسال 48 درصد افزایش دارد زنگ خطر برایم به صدا در آمد.
تعداد طلاق در سال 1358 در استان سمنان یک از هر 37 ازدواج بوده در حالیکه این رقم امسال به یک از هر 10 ازدواج رسیده است. این درحالی است که در سه ماهه نخست امسال یکهزار و 701 مورد ازدواج در استان سمنان ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال فقط شش درصد افزایش دارد.
برخی کارشناسان معتقدند: از نظر اجتماعی تغییر در فضای جامعه و آشنا شدن مردم بویژه زنان با حقوقشان یکی از علل افزایش طلاق است.
“ابوالقاسم صمیمی” کارشناس جامعه شناسی با بیان اینکه با وضع قوانین جدید نظیر به روز شدن مبلغ مهریه، موانع مالی طلاق رفع شده است گفت: با گسترش حمایتهای اجتماعی از مطلقه ها و نیز رفع موانع مالی طلاق، زنان مطمئن هستند که در صورت جدایی از همسرشان علاوه بر حمایتهای اجتماعی، پشتوانه مالی نیز خواهند داشت، این مسأله باعث شده بسیاری از طلاقهای عاطفی تبدیل به طلاق واقعی شود بنابر این می توان گفت طلاق بطور مطلق افزایش پیدا نکرده بلکه بیشتر نمود اجتماعی پیدا کرده است.
صمیمی آمار دیگری نیز ارائه داد و گفت: بیش از 80 درصد طلاقها به درخواست زنان صورت می گیرد ولی این به معنای آن نیست که زنان از زندگی گریز پا شده اند بلکه چون طلاق برای مردان دارای بار مالی است در نتیجه بیشتر مراجعین به دادگاهها را زنان تشکیل می دهند.
“منصوره ف” مطلقه است، او هر ماه دو سکه از مهریه یک هزار سکه ای خود را دریافت می کند و معتقد است: سزای بلایی که همسرش بر سر او آورده باید بیشتر از اینها باشد!
یکی از دلایل طلاق منصوره 28 ساله این است که همسر او اجازه نداده منصوره که دارای مدرک فوق لیسانس مهندسی عمران است، تحصیلاتش را در مقطع دکترا ادامه دهد فقط به این دلیل که خودش دیپلم دارد.
منصوره با همسر سابقش که وضع مالی مناسبی دارد، در بوتیک لباس فروشی او آشنا شد، آنها عاشق هم شدند، ظرف دو ماه ازدواج کردند و کمتر از دو سال پس از ازدواج از هم جدا شدند، جدایی که در شش ماه پایان زندگی با بی تفاوتی ها، کج خلقی ها، دعوا و مرافعه ها کاملا مشهود بود.
منصوره می گوید: همسرم پولدار بود، همه به زندگی مرفه ما غبطه می خوردند، من هم شاد بودم که با فردی متشخص ازدواج کردم اما پس از مدتی همه چیز برایم عادی شد، هم دوره ای هایم را می دیدم که چطور با همسرانشان که از نظر تحصیلات هم تراز آنها هستند نشست و برخاست و کار می کنند، می دیدم که چقدر عقایدشان شبیه به هم است، آنجا بود که فهمیدم من که از یک خانواده با سطح درآمد متوسط بودم فقط تحت تاثیر مال و منال همسرم قرار گرفته و با او ازدواج کرده ام، در همین زمان در آزمون دکترا قبول شدم اما همسر سابقم اجازه نداد ثبت نام کنم، از این موضوع به شدت کینه او را دردل گرفتم، دیگر اسکناس ها و تراول های درشتی که در کیف پولم می گذاشت به چشمم نمی آمد و از نظر روحی ضربه سختی خوردم.
صمیمی کارشناس جامعه شناسی با بیان اینکه پیوندهای زناشویی جدید بیشتر روبنایی است و طرفین پیش از ازدواج فقط به شناخت اجمالی از یکدیگر بسنده می کنند گفت: امروزه جوانان بدون در نظر گفتن شرایط لازم برای ازدواج و دقت به مسائل زیربنایی، ازدواج می کنند و ازدواجها تبدیل به نوعی نمایشگاه و مسابقه نمایش امکانات شده است.
این سطحی نگری در ازدواج که خود از علل بروز طلاق در سالهای آینده است، دامنگیر “نادر الف” نیز شده است.
نادر که شش ماه است از همسرش جدا شده میگوید: دلیل اختلاف من و همسر سابقم ، خواسته های او بود، ما مرتب برای خرید وسایل جدید، زیور آلات، مسافرت های داخلی و خارجی و … با هم دعوا می کردیم، من می خواستم پس از چهار سال زندگی مشترک بچه دار شویم و او تحت تاثیر دوستان رنگارنگش اعتقاد داشت تا 10 سال دیگر باید تفریح کنیم و بعد به فکر بچه دار شدن باشیم، من دلم می خواست همسرم وقتی به خانه بر می گردم در منزل منتظرم باشد نه اینکه نیم ساعت مانده به پایان کارم زنگ بزند و بگوید اضافه کار دارد و نمی تواند به منزل بازگردد.
او کارمند موفقی بود و همه زندگیش در کار و دوستانش خلاصه می شد و من در زندگی و موفقیت های او نقشی نداشتم، بعد از مدتی نه من توانستم او را تحمل کنم و نه او توانست با اخلاق من کنار بیاید، حتی جلسه های مشاوره ای که رفتیم به کارمان نیامد، هر دو یک دنده روی حرفمان ایستادیم و این شد که توافقی از هم جدا شدیم.
طلاق توافقی؛ بیش‌تر نوع طلاق در کشور، تنها راه حلی که به نظر بسیاری از زوج ها می رسد تا خود را از وضعیتی که دارند رها کنند.
از نظر “مینو حقیقی” که یک مشاوره خانواده است، عبور از جامعه سنتی به جامعه مدرن عاملی برای سست کردن بنیان خانواده است، در جامعه مدرن، تساوی حقوقی زن و مرد در همه عرصه های زندگی مطرح می شود. نقش زن در خانواده و جامعه تحول پیدا می کند و در بستر این تحول است که وظایف و تکالیف زن و مرد تغییر می کند. در صورتی که جامعه مخصوصاً مردان برای قبول این تحول آماده نباشند رشد میزان طلاق اجتناب ناپذیر می شود.
از طرف دیگر ورود ماهواره به خانواده ها مخصوصا خانواده های نوپا دلیل دیگری برای افزایش طلاق ها شده است، دلیل اصلی از هم پاشیده شدن زندگی “فرزانه” و “مسعود” هم همین ماهواره بود.
فرزانه می گوید: وقتی به آپارتمان جدیدمان نقل مکان کردیم همه همسایه ها ماهواره داشتند ، ما هم برای اینکه از قافله عقب نمانیم ماهواره تهیه کردیم و مشکلات ما از همان زمان شروع شد، خانه ما شده بود پاتوق دوستان شوهر سابقم، بعد از مدتی احساس کردم احساس غیرت همسرم نسبت به من کم شده و برایش مهم نیست من هر روز جلوی چشم او از دوستانش پذیرایی و ریخت و پاش هایشان را جمع و جور می کنم، کم کم در گوشم خواند که بروم بینی ام را عمل کنم، رنگ موهایم را عوض کنم، به من می گفت خیلی لاغر هستم، مرتب مرا با زنانی که در ماهواره می دید مقایسه می کرد، روزی که گفت می خواهد زندگی مان را بفروشد و به خارج از کشور برود و بعد زمینه آمدن من و فرزندمان را به آن سوی آب ها فراهم کند، آخر قصه را خواندم، رفتن او بازگشتی در پی نداشت، برای همین از مسعود جدا شدم.
کاهش غیرت ناموسی یکی از دلایلی است که صمیمی، کارشناس جامعه شناس به عنوان دلیل افزایش طلاق از آن نام می برد و می گوید: فسادهایی که استفاده از ماهواره و در برخی موارد اینترنت در خانواده ها ایجاد می کند قابل جبران نیست و برخی موارد این فسادها شرافت انسانی فرد را زیر سوال می برد.
با اینکه طلاق در برخی موارد که در شرایط عمومی عقدنامه نیز درج شده است ، حق زن یا شوهر است اما با از بین رفتن قباحت این عمل، جدایی از همسر نه تنها در زوج های جوان بلکه در زوج هایی که سنی از آنها گذشته و عمری را در کنار یکدیگر زندگی کرده اند نیز دیده می شود.
در آمارها میانگین سن طلاق بین 22 تا 38 سال ذکر و گفته شده بیشتر طلاق ها در فاصله سالهای دوم و سوم ازدواج روی می دهد، اما اگر در این میان پدر بزرگ و مادر بزرگی را دیدید که قصد جدایی از یکدیگر را دارند زیاد تعجب نکنید.
مینو حقیقی، مشاور امور خانواده، زوج هایی را به یاد می آورد که با داشتن تحصیلات عالیه ، فرزندان جوان و در مواردی نوه، بعد از گذشت 25 یا 30 سال از زندگی مشترک تصمیم به جدایی گرفته اند.
حقیقی علت جدایی ها درسنین بالا را برخی مشکلات اقتصادی، دیدن فیلمهای خارجی و وسوسه های محیطی … می داند و می گوید: در جدایی های سنین بالا، مردان بیشتر تقاضای طلاق می کنند و دلیل این تصمیم خود را ناتوانی همسر در برآورده کردن توقعات جسمی و روحی خود اعلام می کنند.
با کمک خانم حقیقی توانستم با “رحیم ص” 59 ساله که یک سال است از همسرش جدا شده است گفت و گو کنم ، محاسن و موی سپید مصاحبه شونده ام باعث شد به چشمانش نگاه نکنم چون احساس کردم هر دو از اتفاقی که در این سن برای زندگی او افتاده خجالت می کشیم، رحیم 59 ساله پس از یک سکوت طولانی علت جدایی از همسرش را گفت: زنم بچه هایمان را بیشتر از من دوست داشت و مرتب به آنها می رسید، من متاسفم که می گویم وقتی به رابطه صمیمانه و عاشقانه پسرها و دخترهایم با همسرانشان نگاه می کردم حسودی ام می شد و می خواستم همسرم مرا آن طور دوست بدارد ولی اینطور نبود. احساس می کردم زنم نقش خدمتکار خانه را دارد و فقط برایم غذا می پزد و خانه ام را تمیز می کند، همسرم نقش خودش را در زندگی من فراموش کرد.
“ابوالقاسم صمیمی” کارشناس جامعه شناس، ریشه افزایش پدیده طلاق در کشور را بی توجهی به آموزش مهارت های زندگی عنوان کرد و گفت: متاسفانه ملاک و مجوز ثبت عقد زناشویی، یک مدرک آزمایش پزشکی و شرکت در یک جلسه دو ساعته آموزشهای روابط زناشویی است، در حالیکه نیاز به آموزش رفتار با همسر، خانواده او، مقابله با مشکلات و جلوگیری از متزلزل شدن کانون خانواده در جامعه به شدت احساس می شود.
صمیمی افزود: نداشتن مهارت های رفتاری و کلامی زندگی نه تنها برای زوج های جوان آفت زندگی است بلکه در زوج های میانسال و سالخورده هم یکی از عوامل دوری و طلاق عاطفی و در برخی مواقع طلاق واقعی شده است.
موقعی که مطالب این گزارش را دسته بندی می کردم با اینکه می دانستم طلاق امری طبیعی است و به صفر رساندن آن ممکن نخواهد بود اما یاد حرف های مادر بزرگم افتادم که می گفت: دختر با لباس سفید به خانه شوهر می رود و با کفن سفید از در همان خانه بیرون می آید، مادر بزرگم زنی مذهبی بود، می گفت: طلاق عرش خدا را می لرزاند، طلاق حرام ترین حلال خداوند است.
خدا رحمت کند مادربزرگم را، انگار با رفتن آنهایی که طلاق در خانواده ها را ننگ و عار می دانستند، زشتی از هم پاشیدن کانون زندگی ازیاد رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.