پنج شنبه , 10 بهمن 1398

اولین قربانی آنفولازای خوکی در کشور

کارشناس مرکز بهداشت استان هرمزگان مرگ یک مادر باردار بر اثر آنفلوانزای خوکی در قشم را تایید کرد.
دکتر ابراهیم خواجه در گفتگو با خبرنگار مهر در بندرعباس گفت: تا کنون چهار مورد ابتلا به آنفلوانزای نوع A در استان مشاهده شده است که سه مورد در جزیره قشم و یک مورد نیز در حاجی آباد بوده است و به جز این مورد سایر بیماران در حال حاضر در سلامت کامل به سر می برند.
وی خانمهای باردار را از جمله افراد در معرض خطر ابتلا به این بیماری عنوان کرد و گفت: مرگ خانم باردار در جزیره قشم به همراه فرزندش در جزیره قشم به همین دلیل اتفاق افتاد و وی اولین قربانی آنفلوانزای نوع A در ایران است.
خواجه خاطرنشان کرد: کودکان و افراد مسن، کسانی که بیماری زمینه ای دارند، افراد چاق و کسانی که دچار سوء تغذیه هستند و افردی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است از جمله افراد در معرض خطر هستند.
خواجه با اشاره به اینکه تا کنون واکسنی برای این بیماری درست نشده است، مهمترین راه جلوگیری از پیشرفت سریع این بیماری را در سطح جامعه، پیشگیری عنوان کرد.
کارشناس مرکز بهداشت استان اضافه کرد: بر اساس برآورد سازمان بهداشت جهانی، یک سوم جمعیت دنیا به این بیماری مبتلا می شوند که لزوم اطلاع رسانی و هوشیاری مردم در این زمینه ضروری است.
وی از جمله مهمترین علایم این بیماری را تب، استخوان درد، آبریزش بینی، سرفه، عطسه، گلودرد و سایر علایم مشابه آنفلوانزای معمولی عنوان کرد و گفت: تنها مرکز تشخیص چنین بیماری تنها در تهران وجود دارد که به نمونه گیری از افراد و ارسال آن به این مرکز مشخص می شود که فرد به این بیماری مبتلا شده است.
وی در عین حال آمار مبتلایان را در کشور بیش از 150 نفر عنوان کرد و گفت: شانس مرگ و میر در این نوع بیماری تنها یک درصد است اما با توجه به تسهیل راه انتقال آن می طلبد در این زمینه مردم با احتیاط بیشتری برخورد کنند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *