پنج شنبه , 17 آذر 1401

افراد محبوب بیش‌تر دچار بیماری می‌شوند

افراد محبوب بیش‌تر دچار بیماری می‌شوند
افراد محبوب بیش‌تر دچار بیماری می‌شوند جامعه > سلامت – دانمشندان متوجه شدند افراد محبوب در یک جمع دوستانه معمولا دو هفته زودتر از دیگران به بیماری‌های واگیردار مانند آنفولانزا دچار می‌شوند. نتیجه این تحقیقات در نشریه علمی PLoS ONE به چاپ رسیده است.
جیمز فولر از دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو که در این تحقیقات شرکت داشته است می‌گوید: شاید شما از این که در مرکز توجهات یک جمع دوستانه باشید احساس خوشایندی پیدا کنید، اما همین عامل می‌تواند شما را بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری‌های مختلف قرار دهد.
نیکولاس کریستاکیس از دانشگاه هاروارد در این باره گفت: داشتن دوستان زیاد دارای منافع و مضراتی است و توجه به این پارادوکس‌ها می‌تواند به چگونگی گسترش بیماری‌های مختلف در یک جامعه کمک کند. به این ترتیب می‌توان با سرعت بیش‌تر و به طور موثرتری نسبت به تهدیدهای عفونی پاسخ داد.
برای فهمیدن این موضوع به این مثال توجه کنید. اگر از شخصی پرسیده شود که نام یکی از دوستان خود را بگوید، معمولا شخص نام برده شده دارای محبوبیت بیش‌تری نسبت به فرد اول است.
فولر در این باره گفت: این موضوع به این دلیل است که زمانی که از افراد خواسته می‌شود نام یکی از دوستان خود را بگویند، آن‌ها با احتمال بیش‌تر شخصی را انتخاب می‌کنند که او را به افراد دیگر ارتباط می‌دهد. برای مثال در یک مهمانی بیش‌تر افراد نام دعوت کننده را به عنوان دوست خود مطرح می‌کنند که نشان می‌دهد این فرد ارتباطات بیش‌تری نسبت به دیگر اعضای گروه دوستان دارد.
فولر و کریستاکیس که هر دو از کارشناسان اجتماعی هستند با استفاده از تحقیقات خود متوجه شدند که چاقی، سیگار کشیدن و دیگر رفتارهای هر فرد به طور مستقیم به دوستان یک فرد و دوستان دوستان او ارتباط دارد. به عبارت دیگر دوستی با یک فرد چاق باعث می‌شود شما با احتمال بیش‌تری دچار چاقی شوید و افرادی که با سیگاری‌ها ارتباط دارند با احتمال بیش‌تری ممکن است خودشان نیز سیگاری شوند.
این محققان یک بار دیگر هم برای بررسی ویروس آنفولانزای H1N1 و میزان شیوع آن در بین 744 دانشجوی دانشگاه هاروارد جمع شدند که نتایج تحقیقات آن‌ها در این مورد هم به چاپ رسیده است.
او در این باره گفت: ما به طور تصادفی یک فرد را انتخاب می‌کردیم و از او نام دوستانش را می‌پرسیدیم. این روش به همین شیوه ادامه پیدا می‌کرد تا ما به زنجیره‌ای از گروه‌های دوستانه می‌رسیدیم.
ما آنفولانزای خوکی را در بین گروهی از دوستان در پاییز سال گذشته مطالعه کردیم و بررسی کردیم که چه افرادی زودتر به این بیماری دچار می‌شدند و چه افرادی دیرتر از دیگران آنفولانزا می‌گرفتند.
افرادی که محبوبیت بیش‌تری دارند با گروه بیش‌تری از انسان‌ها ارتباط دارند، در ملاقات‌‌های بیش‌تری شرکت می‌کنند و از مکان‌های بیش‌تری بازدید دارند. این موضوع باعث می‌شود میزان قرار گیری این افراد در معرض عوامل بیماری‌زا و عفونت‌ها بیش از دیگران باشد و به همین دلیل آ‌ن‌ها بیش‌تر و سریع‌تر به بیماری‌های مسری دچار شوند.
تاثیر دوستان روی زندگی انسان‌ها بسیار بیش‌تر از آن چیزی است که ممکن است شما تصور کنید. یکی از مواردی که دانشمندان در مورد آن تحقیق کردند نقش انسان‌ها در گسترش چاقی بود. این مطالعات نشان داد که چاقی هم مانند دیگر بیماری‌های مسری می‌تواند به انسان‌های دیگر منتقل شود.
طبق تحقیقات دانشمندان آمریکایی نوجوانانی که دوستان چاق دارند ممکن است خودشان هم به چاقی دچار شوند.یکی از کارشناسان در این باره گفت:علت این امر این است که عادات غذایی دوستان چاق بر نوجوانان بسیار موثر است و آنها را نا خواسته به خوردن بیشتر ترغیب میکند.
نتایج این تحقیقات بسیار جالب بود، برای مثال زمانی که در یک گروه دوستی یکی از اعضای گروه چاق باشد احتمال چاق شدن دیگران افزایش پیدا می‌کند.
اگر این فرد چاق در طی مدتی 3 کیلوگرم چاق شود ،دوست او نیز تقریبا 900 گرم چاق خواهد شد که این نشان از تاثیر زندگی دوستان بر یکدیگر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.